Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kaçak Avcıları Sosyal Medyadaki Görüntüleri Ele Verdi

 > -

Muş'un Varto ilçesinde yasak bölgede avlanan ve fotoğraflarını sosyal medyadan paylaşan 12 kişiye 42 bin 669 lira ceza kesildi.

Arşiv

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünce, Muş'un Varto ilçesinde yasaklanmış bölgede avlanan ve fotoğraflarını sosyal medyadan paylaşan 12 kişiye 42 bin 669 lira ceza kesildi.

2010'da gerçekleşen olayda H.A. ve arkadaşları, Muş'un Varto ilçesinde yasak bölgede avlanarak görüntü ve fotoğraflarını sosyal medyada paylaştı.

Söz konusu fotoğraf ve görüntüleri geçen ay tespit eden ve incelemeye alan DKMP ekipleri, görüntülerin kabahat teşkil edebilecek nitelik taşıdığını belirledi.

İnceleme sonrası paylaşılan fotoğraf ve videolarda tespit edilen kişilerin ayrı ayrı bilgisine başvuruldu.

Olayın görüntüleri ve ilgililerin verdiği bilgiler doğrultusunda yapılan değerlendirmede, söz konusu avın, 2010-2011 Merkez Av Komisyonu Kararı ile "ava yasak alan" ilan edilen Muş'un Varto ilçesi Seferek geçidi mevkisindeki Taşlıkaya, Çaltalı, Koçyatağı, Başkent ve Ağaçkorur köylerinin bulunduğu bölgede yapıldığı anlaşıldı.

66 av hayvanı yasa dışı avlandı

Ulaşılan bilgiler sonucunda söz konusu ava çoğunluğu Muşlu olmak üzere İstanbul, Kırklareli ve Tekirdağ'dan avcıların katıldığı ve 51 kınalı keklik, 12 çil keklik, 2 tavşan, 1 tahtalı olmak üzere 66 av hayvanının yasa dışı vurulduğu tespit edildi.

Yasa dışı avı gerçekleştiren 12 kişiye toplam 6 bin 501 lira idari para cezası verildi. Ayrıca faillere, tabiata verdikleri zarardan dolayı da "müştereken" ve "müteselsilen" olmak üzere 36 bin 168 lira tazminat vermesi karara bağlandı. Failler hakkında toplam 42 bin 669 lira cezai işlem uygulandı.

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir