İstanbul'da Kabul Edilen İlk Darbe İddianamesinden Öne Çıkan 5 Başlık

 > 
17PAYLAŞIM

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili İstanbul'da hazırlanan ilk iddianame kabul edildi. 21 polis hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianamede 15 Temmuz gecesi FETÖ mensubu polislerin birbirlerine attıkları bazı mesajlar yer aldı. 

Daha önce Ankara, Uşak, Denizli ve İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü hakkında ayrı ayrı iddianameler hazırlanmıştı.

İddianameden: 7 Başlık ile FETÖ'nün Faaliyetleri - onedio.com
İddianameden: 7 Başlık ile FETÖ'nün Faaliyetleri - onedio.com

İstanbul'da Cumhuriyet Savcısı Evliya Çalışkan tarafından darbe girişimine ilişkin 29 polis hakkında hazırlanan 59 sayfalık iddianame de bugün İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, aralarında polis helikopteri pilotlarının da bulunduğu çeşitli rütbelerde ve birimlerde görevli 25'i tutuklu 29 polis şüpheli olarak yer aldı. 

Büyük kısmı "ByLock" kullanıcısı olduğu tespit edilen şüphelilerden 21 polis hakkında "Darbeye teşebbüs" suçundan 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, 8 polis hakkında ise "Terör örgütü üyeliği" suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Doğan Haber Ajansı'nın ulaştığı iddianameden öne çıkan 5 başlık şöyle:

1- "Darbeye direnen arkadaşlarını ve vatandaşları vazgeçirmeye çalıştılar"

İddianamede, şüphelilerin ya göreve gelmedikleri ya da darbeye direnen arkadaşlarını ve vatandaşları vazgeçirmeye çalıştıkları belirtildi: 

"Doğru zamanda doğru yerde bulunan tek bir kişinin, dik bir duruşun, yerinde söylenen cesur bir sözün ve hepsinden önemlisi doğru ve yerinde kullanılan tek bir kurşunun ülkenin kaderini çizdiği, kadınların kucaklarında çocuklarıyla kendilerini, tanklara, bombalara siper ettiği, erkeklerin kendini tankların önüne attığı, yaşlısı genci, kadını erkeği velhasıl toplumun her kesiminden, vatandaşın yoksunluklar içinde adeta yalın el çıplak ayak terör örgütüne kahramanlık ve direniş dersi verdiği bir ortamda, TSK dışında devletin elindeki tek meşru silahlı güç olan Emniyet Teşkilatına mensup bir kısım personelin, çeşitli bahanelerle görev yerine gelmemek, terör örgütüne direnmemek, terör örgütüne direnen vatandaş ve kolluk görevlilerinin şevk ve cesaretini kırmak için mesaj, söz ve davranışlarıyla bozgunculuk yapmak türü eylemlerde bulunmuşlardır"

2- "Özel Harekât ve Çeviktekiler askere teslimiyet göstersin, Ankara'da kim varsa silahını alıp direnen herkesi indirsin"

İddianamede, şüpheli Eyüp Ş.'nin telefonunda ele geçirilen ve Gülen örgütü yöneticileri tarafından gönderildiği ifade edilen mesajda, "Herkes arkadaşlarını yönlendirsin ve askerlerin müdahalesine yardımcı olunmasını temin etsin. Direnmesinler, direnen emniyet güçlerine engel olsunlar. Özellikle Özel Harekât ve Çeviktekiler askere teslimiyet gösterin. Emniyet'ten gelen emirleri de yerine getirmeyin. Ankara'da kim varsa silahını alıp direnen herkesi indirsin" ifadelerinin yer aldığı kaydedildi.

3- "Kamu hiyerarşisinin değil, silahlı terör örgütünün emirlerini esas aldılar"

İddianamede, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde kadrolu pilotlar Tolga G., ve Ender K., ile sözleşmeli pilot Mehmet Barış A.'nın darbe girişimi sırasında görev yerlerinde bulundukları ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı korumak için özel harekat timini Huber Köşkü'ne götürmek için verilen emirleri uygulamadıkları belirtildi. 

Şüpheli pilotların darbe girişimi esnasında helikopteri kaldırmak için yazılı emir istedikleri kaydedilen iddianamede, şüpheli Ender K.'nın, "Ben yazılı emir isterim, yazılı emir olmadan hiçbir şekilde kalkmam, zaten şu an bir darbe söz konusu bununla ilgili kimden talimat alacağımı ben bilmem" dediği belirtildi. 

Yetkili amirin talimatında ısrar etmesi üzerine Ender K.'nın bu kez, "Ben gene de kalkmıyorum, konunun sonucunu görmem lazım. O helikopteri kaldırıp özel harekatçıları oraya götürürsem bu darbeciler bizi asar, ben darbenin tarafı olamam" diyerek emir ve talimatı kabul etmediği ifade edildi. 

İddianamede "Şüphelilerin bu tavırlarıyla, yasal kamu hiyerarşisini değil, adeta ve açıkça silahlı terör örgütünün emir, tavır ve değerlendirmelerini esas alacaklarını ortaya koymuşlardır" denildi.

4- "Kamuflajları hazırlayın. Yarın asker oluyoruz"

Eyüp İlçe Emniyet Müdürlüğünde polis memuru olarak görev yapan şüpheli İshak E., de WhatsApp grubundan asker fotoğrafı paylaşarak "Bunların anlamını biliyor musunuz, yarın kamuflajları hazırlayın, yarın asker oluyoruz" şeklinde mesaj attığı kaydedildi.

5- "Darbeyi kınayan açıklamalar yapın, meydanlara inip kamufle olun"

Komiser yardımcısı şüpheli Ersan G.'nin telefonunda ise darbeye destek veren polislere gönderilen mesajın ele geçirildiği belirtildi. 16 Temmuz 2016 günü 05.20'de darbenin başarısız olduğu anlaşılınca, "Bölge imamları" kaydıyla gönderilen mesajda şu ifadeler yer aldı:

"Durum kötü, çok acil duyuru tüm il ve ilçe imamlarına, abilere, ablalara, kurum imamlarına iletin, tüm hizmet mensupları darbeyi şiddetle kınayan açıklama yapsın, meydanlara inip kendisini kamufle etsin, resim çekilip sosyal medyada yayınlasın, asla muhterem hoca efendinin adı geçmesin açıklamalarda, hepimizi alabilirler herkes, 'darbeden haberim yok. TV'de gördüm' desin, asla hükümete ve Tayyip'e karşı olumsuz bir paylaşım yapmayın, bu gurubu kapatıyorum şimdi"

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir