Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Japonya'da Dünyadan Gelen Tüm Tepkilere Rağmen Balina Katliamı Devam Ediyor

127PAYLAŞIM

Japonya’nın Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile Japon gemilerinin bugünden itibaren Antarktika'da balina avına çıkacakları duyuruldu.

Kaynak: http://www.dw.com/tr/balina-katliamına-d...

2014 yılı Mart ayında Lahey‘deki Uluslararası Ceza Mahkemesi, balina avı programının durdurulması için Japonya'ya hükmetmiş, Japonya ise sadece programı revize etmişti.

Lahey‘deki Uluslararası Ceza Mahkemesi, Japonya’nın 'bilimsel amaçlı' balina avı programını durdurmasına hükmetmişti. Tokyo hükümeti bu kararın ardından, av sezonunun bitmesine birkaç gün kala Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu’na (IWC) revize edilmiş bir balina avı programı sunmuştu.

Revize edilen yeni programda tam 333 minke balinasının avlanması planlanıyor.

Bu haliyle bile kulağa oldukça yüksek gelen rakam, daha önce Japonya tarafından avlanması planlanan balina sayısının üçte ikisini karşılıyor. Yani revize edilmeden önce yaklaşık 500 balina katli düşünülüyormuş.

Tokyo Hükümeti "bilimsel çalışmalar" çerçevesinde 333 balinanın yeterli olduğunu açıklamış.

Japonya’nın Antarktika’daki yeni planlarına ilişkin Balina Avcılığı Komisyonu ile henüz bir uzlaşma sağlanamamış olmasına rağmen, hükümet tarafından bu sayının 'bilimsel' çalışmalar için yeterli olacağı, başka değişikliklere gerek olmadığı açıklanmıştı.

Balina ve Yunusları Koruma (WDC) örgütü, hükümetin kararını sert bir şekilde eleştiriyor:

"Japonya hükümeti bu kararı ile bilimsel görüşleri görmezden gelmekte ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kararının nasıl hayata geçirileceğine dair henüz nihai kararını vermemiş Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu’na (IWC) da karşı gelmektedir"

"Program, bilimsel amaca hizmet etmiyor"

Ticari amaçlı balina avı 1986 tüm dünyada yasaklanmıştı. Söz konusu kurallar bilimsel araştırmalar için balina avına izin veriyor. Japonya da, balina avını bu kurallara dayanarak balina katliamına devam ediyor. Ancak Lahey‘deki Uluslararası Ceza Mahkemesi, revize programdan önce durdurma hükmü verdiğinde Japonya'nın bilimsel amaçlara hizmet etmediğini belirtmişti.

Japonya'daki balina avcılarının son 25 yılda Antarktika'da 10 binden fazla balina öldürdüğü düşünülüyor.

Bu rakamın çokluğunu göz önüne aldığımızda, umarız en yakın zamanda bu katliama bir son verilir diyoruz...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayna-efendi

the cove koy belgeseli vardı yunus avcılığı japonyadaki, bilimsel araştırmadan ziyade marketlerde paketleyip satıyorlar yiyorlar ancak balina yunus etinde yüksek miktarda civa olduğu için çok zararlı

Gizli Kullanıcı

çözüm yok ya insanlar gidecek ya da hayvanlar beraber yasayamıyoruz ne yazık ki

vondas

Tam cevabı verilmiş. İZLEYİN!

goofy

ya bu Japon Milletinin balina ve yunus ile alıp veremediği ne?

gokhan-seyfi-er

senin hamsi ve palamutla olan derdinle aynı :D

benzodiazepin

hala ABDden ve ABden daha masum

Görüş Bildir