Görüş Bildir
Haberler
İtalya Başbakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan İçin 'Diktatör' İfadesini Kullandı!

etiket İtalya Başbakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan İçin 'Diktatör' İfadesini Kullandı!

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik olarak “diktatör” ifadesini kullandı. Bu sözler üzerine İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Türk Dışişlerine çağrıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter'dan 'Atanmış İtalya Başbakanı Draghi’nin kabul edilemez popülist söylemini ve seçimle göreve gelmiş Cumhurbaşkanımız hakkındaki çirkin ve hadsiz ifadelerini kuvvetle kınıyor, kendisine iade ediyoruz' açıklaması yaptı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

DW Türkçe'nin aktardığına göre İtalya Başbakanı Mario Draghi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’i küçük düşürmekle itham etti. 

Bir basın toplantısında Ankara’da yaşanan “koltuk skandalı’’na ilişkin görüşünün sorulması üzerine Erdoğan’ın von der Leyen’e karşı tavrını kesinlikle tasvip etmediğini söyleyen Draghi, ‘’Bence bu uygunsuz bir davranıştı ve von der Leyen’in katlanmak zorunda kaldığı aşağılanmaya çok üzüldüm’’ diye konuştu.

Draghi, sözlerini “Buna rağmen beraber çalışmak zorunda kalınan bu -ki onlara oldukları şekilde hitap edelim- diktatörlerle farklı tasavvur ve görüşler ifade edilirken açık olunmalı’’ diye sürdürdü.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Draghi’nin ifadelerine böyle tepki gösterdi: 'Kendisine iade ediyoruz' 👇

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel birlikte Salı günü Ankara’yı ziyaret eden AB Komisyonu Başkanı von der Leyen'e Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında yer verilmemesi Brüksel’in tepkisini çekmişti.

Görüşmenin basına yansıyan kısmında Erdoğan, Michel ile yan yana oturmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Konseyi Başkanı von der Leyen ise, bu ikiliye mesafeli bir biçimde, karşılıklı olarak kanepelerde yer almışlardı.

Erdoğan'ın yanındaki sandalyeye oturup, von der Leyen'in ayakta kalmasına tepkisiz kalan Michel de eleştirilere hedef olmuştu. Facebook hesabından yaptığı paylaşımda kendini savunan Avrupa Konseyi Başkanı, yaşanan durumun, 'Türk tarafının protokol kurallarını katı bir biçimde ele almasından kaynaklandığını' ifade ederek bunun da Komisyon Başkanı'nın 'daha düşük bir muameleye' maruz kalmasına neden olduğunu savunmuştu.

Oturma düzeni ile ilgili olarak, 'Protokolde AB tarafının taleplerinin karşılandığını ve AB tarafının telkinleri konusunda böyle bir oturma düzeni ayarlandığını” söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Türkiye’ye yönelik ithamları geri çevirmişti.

Detaylar için 👇

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
616
319
108
89
86
13
8
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kadir Akşahin

Yarın aziz ve necip milletimizi taksimde ferrarilerini yakmaya davet ediyorum.

Tengu Sensei

Görünen köy kılavuz istemez

Kzlt

Venezuela'nın maduro’su varsa bizimde mağduro’muz var ne diktatörü. Hem kendi iyi çevresi kötü kandırıyorlar garibimi. Yeni dış mihrak bulundu oyları bir mik... Devamını Gör