İsviçre’de Açılan ve Erdoğan'ı Hedef Gösteren Silahlı Pankartta İlk Karar: 'Organize Edenler Suçlanamaz'

 > -

İsviçre'nin Bern kentindeki bir gösteride Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı başına silah dayalı şekilde gösteren pankarta ilişkin başlatılan soruşturmada, organizatörlerin suçlanmayacağı açıklandı.

NZZ gazetesinin haberine göre, Bern Emniyet Müdürü Marc Heeb, söz konusu pankartla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, gösteriyi organize eden kişilerin suçlanmayacağını açıkladı.

Ancak aynı haberde, Bern kenti savcılarının, bireysel bazda, "şiddete teşvik" şüphesi ile soruşturmayı sürdürdüğü belirtildi.

Savcılık ofisinin, şüphelilerin kimliklerinin belirlenip belirlenmediği konusunda bir açıklama yapmadığı bilgisi de haberde yer aldı.

Ne olmuştu?

Fotoğraf: AA

İsviçre resmi haber ajansına göre Bern-Mitteland bölge savcılığı, siyah fon üzerine hazırlanmış, başına silah doğrultulmuş Erdoğan'ın fotoğrafı ve "Erdoğan'ı öldürün" yazısı, altında da "Kendi silahlarıyla" ifadesi yer alan pankarta ilişkin harekete geçmişti.

Başkent Bern'in güvenlik müdürü Reto Nause de soruşturma başlatıldığını doğrulamıştı.

Nause, soruşturmanın mitingle ilgili izin koşullarının yerine getirilmemesi nedeniyle başlatıldığını açıklamıştı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "şiddet ve terörü açıkça teşvik içeren gösteriye izin verilmiş olmasını" protesto etmiş, "derhâl adli tedbirler alınmasını" istemişti.

Ayrıca Bakanlık, İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi Walter Haffner'i çağırarak mitingden duyulan rahatsızlığı iletmişti. 

Bakanlık kaynakları, "Haffner'e suçluların gecikmeden tespit edilerek adalet önüne çıkarılması, hak ettikleri cezaya çarptırılmaları ayrıca bundan sonda benzer olayların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması yönündeki beklentinin bildirildiğini" ifade etmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da İsviçre makamlarını en güçlü şekilde kınadıklarını vurgulamıştı.

Kalın,  "Her fırsatta Türkiye ve Avrupa'daki Türk toplumu aleyhine adımlar atanların, terör örgütü PKK'ya ait sembol ve sloganlara göz yumması kabul edilemez" demişti.

Son olarak da Erdoğan, “Gereken neyse yapacağız” demişti.

Sosyal medyada da pankarta tepkiler yükselmişti.

BBC Türkçe  ve AA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir