İsveç, 28’inci Olduğu PISA’dan Ders Alacak, Peki Ya Türkiye?

 > -

PISA 2015’te 28’inci olan ve bu durumdan ders çıkarmak isteyen İsveç, zirvede yer alan Singapur’dan rapor talep etti. Singapur, bu ülke için eğitim sistemlerini mercek altına alan 26 sayfalık rapor hazırladı. 

PISA 2015’te 72 ülke içinde 28’inci sırada yer alan İsveç, sonucu ‘başarısızlık’ olarak değerlendirip eğitim sisteminde bir dizi reform kararı aldı. 

Avrupa’nın kuzeyinde yer alan bu 10 milyon nüfuslu ülke ders çıkarmak adına PISA 2015’te zirvede yer alan Singapur’dan bir rapor talep etti. İsveç Eğitim Bakanlığı, ülkede eğitimde sağlanacak dönüşümde fikir vermesi amacıyla Singapur Ulusal Eğitim Enstitüsü’nden başarılarını anlatan rapor hazırlamasını istedi.

Bilim, matematik ve okuma alanında öğrencilerin seviyelerini ölçen raporda, her üç alanda eğitim başarısı en yüksek ülkenin Singapur olduğu açıklanmıştı.

Singapur Ulusal Eğitim Enstitüsü bu talep sonrasında kısa sürede Singapur eğitim sistemini anlatan 26 sayfalık bir rapor hazırladı.

Birgün'den Serbay Mansuroğlu'nun haberine göre raporda, Singapur eğitim sisteminin temel yapısı, başarı için yola çıkıldığında sorulan sorular, öğrencilerin farklı öğrenim düzeyleri ile öğrencilerin farklı öğrenme ve beceri düzeylerini kavrayan öğretmenlerin önemi gibi başarıya giden yolun ‘anahtarı’ anlatılıyor.

İsveç, PISA 2012’de ise 35’inci sırada yer almıştı.

OECD, 34 üyesinin de aralarında bulunduğu 72 ülkede gerçekleştirdiği eğitim araştırmasının sonuçlarının yer aldığı PISA Araştırması Raporu’nu kısa süre önce açıklamıştı.

Türkiye’de ne olmuştu?

PISA 2015 Sonuçları Açıklandı: Eğitimde 2003'ün Bile Gerisindeyiz! - onedio.com
PISA 2015 Sonuçları Açıklandı: Eğitimde 2003'ün Bile Gerisindeyiz! - onedio.com

Öğrencilerin uluslararası ölçekte fen, matematik ve okuma becerilerinin ölçüldüğü en önemli sınavlardan biri olan PISA 2015'in sonuçlarına göre Türkiye'nin 2003'ten beri yükselen puanları düşerek 12 yıl önceki sonuçların bile altına gerilemişti. 

En fazla düşüş Türkiye'nin en iyi olduğu okuma becerilerinde yaşandı. Türkiye, sıralamada 70 ülke içinde fende 51'inci, matematikte 48'inci, okumada 49'uncu sırada yer aldı.

PISA sonuçlarını değerlendiren Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise tek bir kritere bakılarak Türkiye'nin eğitim durumunu değerlendirmenin hata olduğunu belirtmişti.

PISA Sonuçlarını Değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: 'Eskiye Göre Çok Daha İyiyiz' - onedio.com
PISA Sonuçlarını Değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: 'Eskiye Göre Çok Daha İyiyiz' - onedio.com

Yılmaz,  "Türkiye, geçmişe kıyasla eğitime daha çok önem veriyor, eğitime daha fazla kaynak ayırıyor ve eğitimde de alınan sonuçlar çok daha iyi durumdadır. Eksiklerimizin farkındayız, ama geçmişe göre çok iyi durumdayız." demişti.

Türkiye'nin PISA'dan aldığı sonuçlar, sosyal medya #EğitimdeSorun hashtagi ile tartışılmıştı.

#EğitimdeSorun: PISA 2015 Sonuçları Türkiye'nin Gündeminde - onedio.com
#EğitimdeSorun: PISA 2015 Sonuçları Türkiye'nin Gündeminde - onedio.com

Bu gerilemenin altında hangi sebepler yatıyor? İşte bir uzman görüşü 👇

PISA Sonuçlarındaki Büyük Gerilemenin Sebebi Ne? - onedio.com
PISA Sonuçlarındaki Büyük Gerilemenin Sebebi Ne? - onedio.com

Al Jazeera'ye konuşan MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Erhan Erkut bu soruyu şöyle cevaplamıştı: 

"Eğitim harcamaları ile puanlar arasında doğru orantı var. Türkiye’nin eğitime para harcadığını biliyoruz ama toplam yapabildiğimiz harcama yine de düşük kalıyor. Harcadığımız paranın da tam karşılığını almıyoruz. Rapordaki fen skoru eğrisine baktığımızda yapılan harcamaya göre Türkiye’nin 438 puan alması gerekiyor. Ancak alınan puan 425. Başarısızlığın bir diğer sebebi anne babanın eğitim seviyesinin düşük olması. Bir başka sebep öğrencilerin sosyo ekonomik açıdan zayıftan olması. Öte yandan PISA’da başarılı olmak istiyorsak içeriğin beceri odaklı ve öğretmen yerine öğrenci odaklı olması gerekiyor. Aktivitelerle, sunumlarla, projelerle öğrenmenin gerçekleşmesi lazım."

Peki sizce eğitimdeki sorun nedir?

Öğretmen yetiştirme sistemi
Sistemde yap-boz
Eğitim fakültesi mezunlarının öncelikli olarak öğretmen atanmaması
Fiziki altyapı ve donanım sorunu
Liyakat
Eğitim sistemindeki merkeziyetçi ve bürokratik yapı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir