Görüş Bildir
Haberler
İşte Tokyo'da Selleri Önleyen Yeraltı Sistemi

İşte Tokyo'da Selleri Önleyen Yeraltı Sistemi

Enes Ateş
09.06.2014 - 12:32 Son Güncelleme: 09.06.2014 - 17:32
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Son günlerde Türkiye’yi etkisi altına alan şiddetli yağışlarda büyük şehirler büyük bir sınavdan geçti. İstanbul’un Üsküdar semtinde kara ile deniz iki kez birleşti, başkent Ankara’da ise yollar çöktü, metroyu su bastı. Japonlar ise bu soruna yıllar önce yaptıkları bir yeraltı projesiyle çözüm bulmuşlar.

İşte nüfusu metropol düzeyinde olan tüm kentlerin sel afetine karşı nasıl önlem alması gerektiğini gösteren o proje:

Hürriyet’in haberine göre, Japonya’da 1992′de başlatılan ve yapımı 2009’un ilk yarısında tamamlanan bir proje ile, Tokyo şehrinde, yağış ve tayfun zamanlarında yaşanan sel felaketlerinin önüne geçilmesi hedeflendi. “Metropolitan Bölgesi Harici Deşarj Kanalı” projesi ya da bilinen adı ile “G-Cans” projesi şehir altında devasa tüneller ve depolardan oluşan sistemlerden meydana geliyor.

1.5 milyar euro’ya mal olan bu taşkın kontrol projesi, Tokyo’nun kuzeyinde Saitama bölgesine kuruldu. Sistem, 32 metre çapında ve 65 metre yüksekliğinde 5 tane dehliz şaftının, yerin 50 metre altında giden 6.5 km’lik tünellerle birbirine bağlanmasıyla oluşuyor.

G-Cans’in “yeraltı tapınağı” adı verilen ana yağmursuyu deposu 177m uzunluğunda, 78m genişliğinde ve 25m yüksekliğinde.

Depoda her biri 500 ton gelen 59 tane kolon bulunuyor. Bu kolonlar 10MW gücünde bir pompaya bağlı olarak saniyede 200 ton suyu Edogawa nehrine deşarj edebilecek kapasitede.

Kanallar içinde toplam 44milyon litre su hareket ediyor. Bu sisteme 14000 türbin ile enerji sağlanıyor ve her türbin bir Boeing 737 motoru kadar enerji kullanıyor.

Tokyo afet yönetim merkezine göre, Tokyo’da 3 gün boyunca toplam 550 mm’lik bir yağış düşmesi halinde Arakawa nehrinde yaşanacak taşkın ile 97 metro istasyonda su baskınları yaşanma ihtimali var. 200 yılda bir olabilecek böyle bir afet durumunda, G-Cans projesi ile böyle bir felaketin önüne geçilebilecek.

Kaynak: http://atmosfer.org/iste-tokyoda-sell...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
2
2
2
1
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam