Görüş Bildir
Haberler
İstanbul Eczacı Odası Başkanı Özcan: 650’ye Yakın İlaç Bulunamıyor

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Özcan: 650’ye Yakın İlaç Bulunamıyor

Batuhan
24.11.2021 - 07:53

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Şeker Özcan, eczanelerde 650’ye yakın ilacın bulunamadığı belirterek “Kanser, antidepresan, tansiyon, şeker gibi hayati önem taşıyan ilaçlar, şubat ayında ilaç kur fiyatına yapılacak zam nedeniyle bulunamazken ağrı kesici gibi ilaçlar ise planlama yeterince yapılamadığı için stoklarda bulunamıyor” dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Şubat ayında yapılacak zam öncesi ilaç sıkıntısı yeniden baş gösterdi.

Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'nin haberine göre, İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Şeker Özcan, eczanelerde 650’ye yakın ilacın bulunamadığı belirterek “Kanser, antidepresan, tansiyon, şeker gibi hayati önem taşıyan ilaçlar, şubat ayında ilaç kur fiyatına yapılacak zam nedeniyle bulunamazken çocukların sıklıkla kullandığı ağrı kesici, ateş düşürücü, soğuk algınlığı, grip gibi ilaçlar ise planlama yeterince yapılamadığı için stoklarda bulunamıyor” dedi.

İlaçlara zam, şubatın ortasında yansıyacak.

'Çocuklarda kullanılan ilaçlarda sıkıntı var'

'Çocuklarda kullanılan ilaçlarda sıkıntı var'

Özcan, “Geçen yıl pandemi nedeniyle bu aylarda çocuklar evdeydi, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar daha az görüldüğü için ilaçlara çok ihtiyaç duyulmamıştı. Firmalar da bu yılki planlamaları geçen yılki rakamlarına göre yaptı. Ama bu yıl okullar açıldı, tedbirler elden bırakıldı, çocuklar arasında vakalar artışa geçti. Bu kez de eldeki ilaç ile ihtiyaç arasında büyük fark oluştu. Yani üretim planlamalarındaki rakamlar piyasadakilerle örtüşmedi. Çocuklarda kullanılan ağrı kesici, ateş düşürücü, soğuk algınlığı, grip ilaçlarında şu an sıkıntılar var” diye konuştu.

'İlacın ulaşılabilir ve fiyat dengesinin kurulabilmesi önemli'

'İlacın ulaşılabilir ve fiyat dengesinin kurulabilmesi önemli'
trthaberstatic.cdn.wp.trt.com.tr

İlaç kurunda euro'nun 4.57 TL olarak sabitlendiğini anımsatan Özcan, özetle şunları söyledi:

“Şubat ayına kadar euro kuru 4.57’den hesaplanıyor ama euro şu an 11 liranın üzerinde. İlaç firmalarının taleplerine göre bakanlık oturup karar verecek. Bizim istediğimiz şu: Bu tip durumlarda sektörün tüm bileşenleri olarak birlikte masaya oturup hep birlikte bu işi çözüme bağlamamız gerek. İlacın ulaşılabilir ve fiyat dengesinin kurulabilmesi önemli. İlaç Fiyat Kararnamesi’ndeki senede bir zam olayını tek seferde değil, aynı oranı bölerek yapmak gerekir. Ayrıca yerli ilacı çok daha fazla artırmamız lazım. Bulunamayan ilaçlar olunca yurttaş ile eczacı karşı karşıya kalıyor.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Hunger

İlk ay 6249 €, geçen ay 9635 € aldım, sadece evden online çalıştım. Tam zamanlı bir üniversite öğrencisiyim ve günde sadece 3 ila 4 saat çalışıyorum. Herkes ... Devamını Gör

Sıradan Biri

"Siz bilmezsiniz yeğenim. Eskiden ilaç kuyrukları vardı. Hastane de rehin kalıyorduk. Cenazemiz aylarca morgta kalıyordu" diyen yavşak akpliler. Tez zamanda ... Devamını Gör

arslanoglu

E depoda saklanıyor ya her yıl aynı durum tespit edilip lisansları iptal edilsin