Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul'da Yepyeni ve Benzersiz Bir Sahne Sanatları Festivali: Dünyada Bir Köşe

 > 
2.2bPAYLAŞIM

Dünyada Bir Köşe, dans, tiyatro ve müzik gösterilerinden oluşan bir sahne sanatları festivali.

14-28 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da ilk kez gerçekleşecek olan festival, yakın coğrafyalarda üretim yapan ancak birbirinin işlerini izleme, tecrübe etme ve aynı sahneyi paylaşarak diyalog geliştirme şansı bulamayan sanatçıları bir araya getiriyor. Festival özellikle hegemonya, şiddet ve toplumsal cinsiyet konuları üzerine düşünen, bireysel olanla siyasi olanın çatışmasını araştıran özgün çalışmalardan oluşan bir seçki sunuyor.

Bu yıl ilki gerçekleşecek olan festival şu sorudan hareketle yola çıkıyor: "Sanatsal tecrübelerimiz dünyada neyin mümkün olduğuna dair hayal gücümüzü nasıl dönüştürüyor?"

Türkiye ve yakın komşularından oluşan bu coğrafya için bu sorunun önemli olduğunu düşünüyorlar. Festivali hazırlayan ekip, bu coğrafyadaki sanatçıların, Dünyada Bir Köşe’nin sunmak istediği türde platformlar ile farklı iletişim kanalları oluşturup sanat üzerinden hem birbirlerini hem de ülkelerini yeniden tanıma olanağına sahip olabileceklerine inanıyor.

2 hafta boyunca tam 13 farklı performans Kadıköy’deki 7 farklı mekanda İstanbullularla buluşacak.

Festivalin yapımcılığını performans sanatları alanındaki yenilikçi çalışmalara ev sahipliği yapan Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki sanatçı kolektifi Köşe üstleniyor.

Yalnızca Türkiye'den değil, komşu ülkelerden de sanatçılar yer alacak!

Suriye, Ermenistan, Yunanistan, Lübnan, İran ve Türkiye’den sanatçıların yer aldığı festival, bireysel olanla siyasi olanın çatışmasını araştıran yenilikçi ve özgün performans çalışmalarından oluşuyor. Festival kapsamında ülkemizde çalışmalarını sürdüren genç Türk, Kürt, Ermeni ve Arap sanatçıların yanı sıra komşu ülkelerden sanatçıların gösterilerine ve Residency bölümünde ise 1 ay süreyle İstanbul’da çalışıp iş üretecek sanatçıların gösterilerine yer verilecek.

Kısa Video ve belgesel filmlere de yer verilecek.

Ayrıca Kamera Burada: Suriye’den Kısa Filmler adlı bölümde Kadıköy’deki çeşitli mekanlarda Suriye’den Bidayyat adlı kurumun yapımcılığını üstlendiği çeşitli sanatçıların kısa video ve belgesel filmleri sergilenecek.

Takvimini biz şöyle paylaşa duralım, siz detaylı bilgi için web sitelerini ziyaret edin.

Dünyada Bir Köşe / A Corner in the World festivalinin biletleri 30 Eylül’de web siteleri "acornerintheworld" üzerinden ve Atölye Hangart gişesinden satışa çıkacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir