İstanbul'a Suriyeli Göçü Donduruldu: 'Nüfus Yoğunluğu Gözetilerek Yeni Kayıt Alınmıyor'

 > -

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye’de biyometrik kimlik verilerek kayıt altına alınan Suriyelilerin bilgilerini güncellemek için çalışma yürütüyor. Resmi verilere göre yurt genelinde 3 milyon 485 bin 644 Suriyeli’ye biyometrik kimlik verildi. Türkiye’deki Suriyelilerin kayıtları güncellenirken İstanbul’a gelişleri de geçici olarak donduruldu. İçişleri Bakanlığı, “Nüfus yoğunluğu da gözetilerek İstanbul’a yeni kayıt alınmıyor” dedi.

Gelişmeyi ilk olarak Deutsche Welle duyurmuştu. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, İstanbul’a daha fazla Suriyeli mültecinin kaydının alınmayacağını açıkladı.

📷 Bülent Kılıç/ AFP

Burcu Karakaş'ın haberine göre Suriye'de savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Y.B. (67) ile oğlu A.B. (23) yaşadıkları sağlık sorunları nedeniyle Ankara'dan İstanbul'a taşındı. Baba ve oğul, geçici koruma kimlik belgeleri için kayıtlarını Ankara’da yaptırmıştı. Yaklaşık üç yıldır İstanbul’da ikamet eden Y.B. ve A.B., ikamet ili değişikliği talebiyle Ankara İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvurdu. Fakat İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü, kayıt ili değişikliğini kabul edilmediği söyledi.

Deutsche Welle’nin duyurduğu haberin ardından Hürriyet’e bilgi veren İçişleri Bakanlığı, “Nüfus yoğunluğu da dikkate alınarak İstanbul’a yeni kayıt alınmıyor” bilgisini paylaştı.

📷  WSJ

Hürriyet'in bugün manşete taşıdığı Fevzi Kızılkoyun imzalı habere göre İçişleri Bakanlığı’ndan paylaşılan bilgilerde, “Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin 81 ilinde yaşayan Suriyelilerin kayıtları güncelleniyor. Bu güncelleme nedeniyle İstanbul’da yoğunluk oluştu. Ayrıca İstanbul, Suriyeliler için de cazibe merkezi durumunda. Nüfus yoğunluğu da dikkate alınarak İstanbul’a yeni kayıt alınmıyor. Başka illerden İstanbul’a gelen Suriyelilere kayıtlar geçici olarak kapatılmıştır” denildi.

Kayıt altına alınan Suriyelilerin 81 ile dağılımına göre ise Suriyelilerin en fazla yaşadığı il İstanbul.

İstanbul’da kayıt altında 542 bin 842 Suriyeli yaşıyor. İstanbul’u 468 bin 274 kişiyle Şanlıurfa, 457 bin 544 kişiyle Hatay, 359 bin 194 kişiyle Gaziantep takip ediyor.

Nüfus oranına göre ise en fazla kayıtlı Suriyeli Kilis’te yaşıyor.

136 bin 319 nüfusu olan Kilis’te, 130 bin 829 kayıtlı Suriyeli barınıyor. 

49 kayıtlı kişiyle Bayburt en az Suriyeli’nin yaşadığı il olurken, ardından 67 kayıtlı kişiyle Artvin, 70 kişiyle Bartın ve 91 kişiyle Gümüşhane geliyor.

Uluslararası Af Örgütü Mülteci Hakları Koordinatörü Volkan Görendağ’a göre, kayıtların kapatılması Suriyelilerin gelişini engellemeyecek.

📷  Kemal Soğukdere 

DW'ye konuşan Görendağ, “İstanbul Türkiye vatandaşları için nasıl bir cazibe merkezi ise Türkiye'ye sığınan yabancılar için de iş imkanları açısından önemli bir şehir” diyor. 

Görendağ, şimdiye kadar İstanbul'a gelip kayıt altına alınan mültecilerin yanı sıra kayıt olmayı bekleyen çok sayıda mültecinin olduğunu söylüyor. “Bu nüfus yaşamlarını kayıtsız olarak sürdürmeye çalışacaklar. Bu da temel kamu hizmetlerinden mahrum bir şekilde yaşamaları anlamına geliyor” diyen Volkan Görendağ, kayıt konusunda halen sıkıntılar yaşandığına dikkati çekiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraArtvinBartınBayburtGaziantepGümüşhaneHatayİstanbulKilisŞanlıurfaSuriye
Görüş Bildir