Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Isıtıldığında Gerçek Yüzünü Görmek İstemeyeceğiniz Tekrar Isıtmamanız Gereken Besinler

1.2bPAYLAŞIM

Gıda zehirlenmelerinin bir çoğu saklama yöntemleri, tekrar ısıtma ve yiyeceklerin uzun süre oda sıcaklığında beklemesinden kaynaklanıyor.

Oda sıcaklığında bekletmeyi abartıyoruz.

Ocaktan veya fırından aldığınız yemeği, oda sıcaklığında belli bir ısı derecesine gelene kadar bekletin. Pişmiş yemekler 1,5-2 saatten fazla oda sıcaklığında beklememelidir.

Aynı yemeği kaç kez ısıttın?

Yemekleri en fazla 1 kez ısıtmalısınız. Tekrar ısıtmak bakteri oranının artmasına neden olmaktadır.

Sadece yiyeceğiniz miktarda yemek ısıtın.

Yiyecekleri mümkün olduğunca tekrar ısıtmadan tüketmeye çalışın. Fakat ısıtarak tüketeceksiniz, yiyeceğiniz miktarda ısıtın.

Peki, hangi yiyecekler mümkünse ısıtılmamalı?

1. Pişmiş tavuk yemeğini ya düşük derecede ısıtın yada soğuk tüketin.

Gıda zehirlenmelerinin en yüksek görüldüğü yiyeceklerden biri tavuktur. Yüksek miktarda protein içerir. Bu yüzden ısıtıldığında protein yapısı değişir ve bakteri üretir.

2. Isıtıldığında tehlikeye dönüşen: Ispanak!

Ispanak, içeriğinde bulunan yüksek nitrat nedeni ile ısıya maruz kaldığında nitrite dönüşmektedir. Sağlık açısından tehlikeli ve ciddi rahatsızlıklara sebep olabileceği için mümkün olduğunca ısıtmaktan kaçınınız.

3. Yumurtanın görmek istemediğimiz yüzü!

Isıtıldığında protein yapısı değişen yumurta, yüksek ısı nedeni ile toksit etkiye neden olmaktadır. Ayrıca büyük ölçüde besleyiciliğini yitirmektedir.

4. Kerevizi çok bekletmeyin!

Tekrar ısıtıldığında besin değerini kaybeden, bekledikçe nitrite dönüşen kerevizi ısıtmadan gerekirse soğuk tüketin.

5. Pancardan maksimum fayda sağlamak için salatalarda kullanın.

İçine pancar kattığınız yemekleri ertesi gün ısıtarak tüketeceksiniz, içinden pancaları çıkarıp tüketmelisiniz. Pancar da, yeniden ısıtıldığında nitrite dönüştüğü bilinen yiyeceklerdendir. Isıtmadan kullanabileceğiniz şekilde salatalar ile tüketmenizi önerebiliriz.

6. Masum sandığınız patates...

Patates piştikten sonra tekrar ısıtıldığında yada oda sıcaklığında uzun süre bırakıldığında,  toksit etki yaratıp besin zehirlenmesine neden olabiliyor. Besin değerlerini yüksek ısıda kaybeden patatesi bekletmeden tüketmenizi tavsiye ederiz.

7. Pirinç oda sıcaklığında bekletilmemeli!

Piştikten sonra uzun süre oda sıcaklığında bekleyen pirincin içerisinde sporlar çoğalarak bakteri artışına neden oluyor. Bu bakteriler toksin üreterek kusma ve ishale yol açıyor. Tek seferde tüketebileceğiniz kadar pirinçli yemek pişirmelisiniz.

8. Sindirim sorunlarına yol açan mantarı tek seferde tüketin.

Mantar tüketirken taze olmasına ve piştiği gün tüketilmesine özen gösterin. Tekrar ısıya mruz kalan mantar, besin değerlerini kaybetmektedir. Gıda zehirlenmesi ve sindirim problemlerine de yol açmaktadır.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
okay61

anneler bunu beğenmedi

Görüş Bildir