Görüş Bildir
Haberler
IŞİD'in Canlı Bombası Olmakla Suçlanan Kadına İlk Duruşmada Tahliye: 'Eşim Örgütün Bomba İmalatını Yapıyordu'

etiket IŞİD'in Canlı Bombası Olmakla Suçlanan Kadına İlk Duruşmada Tahliye: 'Eşim Örgütün Bomba İmalatını Yapıyordu'

Batuhan
21.02.2018 - 13:45 Son Güncelleme: 22.02.2018 - 01:25

Diyarbakır'da geçtiğimiz yıl yakalanan, 6 gün gözaltında kaldıktan sonra tutuklanan ve IŞİD terör örgütünün bombacısı olduğu iddiasıyla hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Suriyeli İngilizce öğretmeni Afra Şaar'ın (28) yargılamasına başlandı. İfadesinde IŞİD terör örgütü üyesi olmadığını belirten Şaar, ilk duruşmada tahliye edildi.

Diyarbakır’da Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Suriye’de öldüğü iddia edilen IŞİD üyesi Faysal Selimoğlu’nun ailesinin evine operasyon düzenlemişti. 

DHA'da yer alan habere göre evdeki aramada, 3 cep telefonu, 2 sim kart, 2 tablet, dizüstü bilgisayar, ‘Vasiyet’ başlıklı bir evrak ve bilgisayar ele geçirilmiş, ele geçirilen dijital materyallerin içinde, gözaltına alınan Afra Şaar ve dini nikâhlı eşi Faysal Selimoğlu’nun Suriye’deki çatışma bölgelerinde çekildiği tahmin edilen ve ellerinde uzun namlulu silahlar bulunan fotoğrafları tespit edilmişti.

‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

İfadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilen Afra Şaar hakkında, ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. 

Şüphelinin cep telefonunda IŞİD terör örgütüne ait amblemlerin bulunduğunu, ses dosyaları ve Faysal Selimoğlu ile birlikte elinde uzun namlulu silahla çekilmiş fotoğraflarının ele geçirildiğini belirten savcı, kadının fotoğraf teşhisinde de bazı kişileri teşhis ettiğini kaydetti. Şüphelinin, IŞİD’in gerçekleştirmek istediği nihai amaç doğrultusunda, örgütün hiyerarşik yapısı içerisinde bulunma iradesiyle yer aldığını, böylece üzerine atılı silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediğini belirten savcı, Şaar’ın cezalandırılmasını istedi.

'Eşim IŞİD üyesiydi'

'Eşim IŞİD üyesiydi'

İddianamenin kabul edilmesinin ardından, tutuklu sanık Afra Şaar’ın yargılanmasına Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. 

Davanın geçtiğimiz günlerde görülen ilk celsesine Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi SEGBİS ile katılan Halep doğumlu Şaar, “Suriye vatandaşıyım. Aynı zamanda Türkiye’de geçici kalma iznim var. 2 tane kimliğim var. Biri Suriye kimliği, biri de Türkiye’den verilen kimliktir. Ben IŞİD üyesi değilim. Faysal Selimoğlu benim eşimdir. Kendisi Suriye’de vefat etti. Eşim IŞİD üyesiydi' dedi.

'Örgüt bize 80 dolar veriyordu'

'Örgüt bize 80 dolar veriyordu'

Savcılık ifadesinde Halep’teki bir üniversitede İngilizce öğretmenliği bölümünden mezun olduğunu belirten Afra Şaar, şöyle konuşmuştu:

“Halep’te öğretmen olarak çalışmaya başladım. Suriye’de savaş başladıktan sonra iş hayatım sona erdi. 2014 yılında Suriye’de Arap bir arkadaşım vasıtasıyla tanıştığım ‘Ebu Habiba’ kod adlı Faysal Selimoğlu ile evlendim. Eşim, IŞİD terör örgütü mensubuydu. Kendisi örgütün bomba, silah imalatını yapıyordu. Örgüt bayanların savaşmasına karşıydı. Eşim IŞİD saflarında savaşmayı tercih ettiği için ben de eşim olması sebebiyle gitmek zorunda kaldım. Eşim IŞİD terör örgütünden 80 dolar maaş alıyordu. Bunun 40 doları benim, 40 doları Faysal içindi. Canlı bomba olmam da söz konusu değil. Çünkü ben canlı bomba olsam Suriye’de Esad askerlerine saldırı yapardım.'

'Sanığın kaçma, gizlenme ya da delilleri karartması konusunda somut olguların bulunmayışını dikkate alarak...'

'Sanığın kaçma, gizlenme ya da delilleri karartması konusunda somut olguların bulunmayışını dikkate alarak...'

Daha sonra görüşünü açıklayan savcı, suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, toplanacak delil bulunmayışı, suç vasfının sanık lehine değişme ihtimali nazara alınarak Şaar’ın tahliyesine karar verilmesini istedi. 

Ardından söz alan sanık avukatı Barış Yiğit de müvekkilinin örgüt üyesi olduğunu gösterir tek bir delil bulunmadığını belirterek, Şaar’ın tahliye edilmesini istedi. 

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, delillerin önemli ölçüde toplanmış olması, sanığın tutuklu kaldığı süre, sanığın kaçma, gizlenme ya da delilleri karartması konusunda somut olguların bulunmayışını dikkate alarak, Afra Şaar’ın tahliyesine karar verdi. 

Mahkeme heyetinin kararı üzerine, Şaar 18 Ocak’ta cezaevinden salıverildi ve duruşma ertelendi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
548
243
85
11
5
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
fratcan13

umarım kahpe gidip bir yerde kendini patlattığında tahliye kararı veren hakim sadece o mekanda olur

Y. O.

Bu ortadoğulu etnik kırıntıların tamamını vatanımızdan temizlememiz gerekiyor..

Koray

Biz de Afrin'de IŞİD'le savaşıypruz. Yersen...

Pasif Kullanıcı

Hocam sen çok yanlış anlamışsın. IŞİD ile savaştığımız harekat Fırat Kalkanı Harekatı'ydı. Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı ve burada PKK/PYD/YPG ile savaşıyo... Devamını Gör