Netanyahu 'Bu İsmi Unutmayın' Demişti: İran Nükleer Programının Mimarı Suikasta Uğradı, Tahran İsrail'i Sorumlu Tuttu

 > 
6PAYLAŞIM

İran'ın nükleer programının kilit isimlerinden bilim insanı Muhsin Fahrizade, uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. İran Dışişleri Bakanı, İsrail'i sorumlu tutarken, Devrim Muhafızları Komutanı, İsrail'in İranlı bilim insanlarını öldürmesinin her seferinde intikamını aldıklarını söyledi.

İran devlet televizyonu, nükleer fizikçi Fahrizade'nin öğleden sonra Abserd ilçesinde düzenlenen terör saldırısında ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Olayın ardından İran Savunma Bakanlığı Fahrizade'nin öldüğünü açıkladı.

Devlet televizyonu, Fahrizade'nin ölümünü, "Yıllardır çalışıp mücadele veren bu bilim insanı, en yüce mertebeye ulaşarak şehit olmuştur" ifadeleriyle duyurdu.

Olayı 'terör eylemi' olarak tanımlayan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de suikastte İsrail'in rolü olduğuna dair ciddi işaretlerin bulunduğunu söyledi.

Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami: "Siyonistler nükleer bilimcimizi öldürdü"

İranlı nükleer bilimcilere yönelik suikastların, egemen güçlerin İran'ın modern bilime erişimini engellemeye çalışmasının en açık adım olduğunu dile getiren Selami, Fahrizade suikastından İsrail'i sorumlu tutarak şöyle dedi:

"Siyonistler nükleer bilimcimizi öldürdü, ancak bu adımın karşılığını nerede verdiğimizi kendileri bilir. Biz açıklamıyoruz, fakat onlar biliyor. Geçmişte sahada hiçbir adımı karşılıksız bırakmayacağımızı gösterdik."

'Bu ismi unutmayın'

İran nükleer programının mimarı olarak tanınan Muhsin Fahrizade'nin adı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Mayıs 2018'de İran nükleer programı hakkında yaptığı sunumda özellikle belirtilmişti. 

Netanyahu Fahrizade'den "İran'ın nükleer silah programının başındaki kişi" olarak bahsedip, "Bu ismi unutmayın" demişti.

İran'da 10 yılda 5 nükleer fizikçi suikastle öldürüldü

Nükleer alanlarda çalışma yürüten İranlı bilim insanlarına yönelik suikastlar zinciri, Tahran Üniversitesi'nde fizik profesörü olarak görev yapan Mesud Alimuhammedi'nin 2010'da öldürülmesiyle başladı.

Kuantum fiziği ve temel parçacık fiziği alanlarında çalışmalarıyla bilinen Alimuhammedi, 12 Ocak'ta evinin önünde motosiklete yerleştirilmiş bombanın patlatılması sonucu hayatını kaybetti. Saldırıda Alimuhammedi'nin eşi de yaralandı. İran, saldırıyla ilgili İsrail ve ABD'yi suçlarken Washington suçlamaları kabul etmedi.

Aralık 2010'da saldırının faili olarak yakalanan Mecid Cemali Feşi adlı zanlı, sorgusunda suikasta ilişkin rolünü itiraf etti. Tel Aviv'de İsrail İstihbarat Teşkilatı'nın (Mossad) eğitiminden geçtiğini ve suikastı İsrail adına işlediğini anlatan Feşi, suikast karşılığında Mossad'ın kendisine 120 bin dolar ödediğini de açıkladı. Yargılandığı mahkeme tarafından 2011'de idama mahkum edilen Feşi'nin cezası tutulduğu Tahran'daki Evin Cezaevi'nde 2012'de infaz edildi.

Euronews ve Sputnik Türkiye

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir