Instagram Goldenhar Sendromlu Çocuğun Fotoğrafını Haksız Yere Kaldırdığı İçin Özür Diledi!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Geçtiğimiz günlerde bir kullanıcının şikayeti üzerine Instagram'dan kaldırılan 12 yaşındaki Goldenhar sendromlu Harry'nin fotoğrafı, yine Instagram tarafından yeniden erişilebilir hale geldi. Konuyla ilgili detayları ve Instagram'ın özrünü sizler için The Guardian'dan derledik.

Kaynak: https://www.theguardian.com/technology/2...

Sol gözü olmayan 12 yaşındaki Harry Beswick'in fotoğrafını Instagram'ın içerik moderatörüne şikayet eden bir kullanıcı, öfkeye sebep oldu.

Geçtiğimiz günlerde yüzündeki sağlık sorunundan ötürü uygulama yöneticilerine şikayet edilen bu çocuğun fotoğrafı, sayfadan kaldırıldı. Şimdi ise Instagram özür diledi.

12 yaşındaki Harry Beswick, Goldenhar sendromu olarak bilinen sol göz çukuru, burun deliği, kulağı ve sol gözü kaybıyla sonuçlanan bir rahatsızlığa sahip.

Annesi Charlie ebeveynlikle ilgili bir blog sayfasını yönetiyor ve Instagram hesabında Harry ve ikizi Oliver'a nasıl ebeveynlik yaptığını yazıyor.

Beswick, Instagram'da Harry'nin protez göz kullanmadığı bir fotoğrafını paylaştığında olaylar başladı.

Charlie'ye göre başka bir Instagram kullanıcısı fotoğrafla ilgili şikayette bulundu ve Instagram içerik moderatör takımı içeriği gözden geçirdiğinde, fotoğrafı kaldırma kararı aldı. Beswick sosyal medyada kararla ilgili şikayette bulundu. Twitter'da binlerce kez paylaşılan bir tweet yazdı. Uzun uzun yazdığı Facebook gönderisinde 'Oğluma baktığınızda ne görüyorsunuz? Ben şimdiye kadarki en güzel gülüşü, en harika kalbi ve en saf sevgiyi görüyorum. Maalesef Instagram'daki bazı insanlar oğluma bakmanın çok zor olduğunu düşünüyorlar ve fotoğrafını şikayet ediyorlar. Bu iğrençliğin de ötesinde. Instagram'ın bu ayrımcılığa bir son vermesi gerekiyor.' dedi.

Instagram'ın toplum kuralları doğrultusunda çıplaklık, terörizm, organize suçlar, ırkçılık, cinsiyetçilik ve fiziksel ve psikolojik taciz içeren veya bunlara izin veren içerikler sosyal medyadan kaldırılıyor.

Bu olayda, çocuğun fotoğrafının zorbalık yapıldığı düşüncesi ile kaldırıldığı düşünülüyor. Birçok insan bu olaydan sonra Instagram'a olan öfkelerini ifade etmek için uygulamayla iletişime geçti. Instagram ise konuyla ilgili açıklamada bulundu:

'Fotoğrafı yanlışlıkla kaldırdık ama sonrasında yaptığımız yanlışı fark edince hemen durumu düzelttik. Aileden özür dileriz.'

'Oğlumun son fotoğrafını şikayet eden kişiye not: Bu, oğlumun yüzü. Eğer rahatsız olduysanız, bakmayın. Kendinizden utanın! İnsanların iyi niyetle ifade ettikleri bir şeye negatif yorumlar yapılması gerçekten iğrenç.'

Instagram'ın her gün içerik kontrolü sağlamak için görevlendirilmiş birçok uzmanı var. Her gün milyonlarca şikayet alıyorlar.

Lakin bu olay, Instagram'ın ilk yanlışı değildi. Mart ayında da yaklaşık 50 kilo veren ve bunu paylaşan Morgan Bartley'nin fotoğrafı şikayet edilmiş ve kaldırılmıştı.

Sonuç olarak Instagram'ın hatasını fark edip, Harry ve ailesinin gönlünü kazanması herkesi rahatlattı. 😇😇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pelin.ercn

O değil de çocuğun gülüşü çok güzel değil mi? Sen hep böyle gül güzel çocuk...

gok-han-snmz

daha bugün bahis satmak adına insanların paralarını çalan bir hesabın şikayetime cevabı geldi ve kapatıldı. bu hesap şikayetlerini cok sık yapıyorum. yanlış anlasılmasın özellikle peşine düşmüyorum ama takibe alma yoluyla bana ulaşıldığında içerigine bakıp genel bir rahatsızlık olabileceğini düşünüyorsam gereken şikayeti yapıyorum ve olumlu sonuclanıyor. önemli olan şikayetinizin instagram topluluk kurallarını ihlal ettiğini düşünüyorum durumu. bu da sizlere kalan bir durum. rahatsız olduğunuz içerikleri şikayet etmekten çekinmeyin ciddi anlamda dikkate alıyorlar. tabi bu kimseye de canım istedi sikayet edeyim hakkını vermez. biraz genel düşünmek gerekiyor şahsi değil.

lilymia

Bu fotoğrafı ilk gördüğümde düşündüğüm tek şey; hayatım boyunca gördüğüm en güzel çocuklardan biri olduğu. Ne rahatsızlığı olursa olsun, oda bizim çocuğumuz... Hayatı boyunca umarım hep pozitif ve neşeli biri olur. Umarım karşısına hep onun gibi güzel insanlar çıkar.

birinci-tekil-birey

Üzdün be çocuk :(

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

FacebookInstagramTwitterolay
Görüş Bildir