Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanlığın Ne Olduğunu Hatırlatan ve Gözyaşlarınızı Tutamayacağınız Bir Öğretmenin Hikâyesi

924PAYLAŞIM

Herkes hayatının belli bir döneminde ders çıkarması gereken birtakım olaylar yaşamıştır. Biz de bugün mesleğini yeni icra etmeye başlayan duyarlı bir öğretmenin başından geçen bir olayı sizlerle paylaşacağız.

İnsanlığın ne demek olduğunu hatırlatan ve gözyaşlarınızı tutamayacağınızı düşündüğümüz bu hikâyeyle sizleri baş başa bırakıyoruz.

Kaynak: http://www.sanalsosyal.com/bir-ogretmeni...

İşte o hikâye...

2000 yılının aralık ayıydı. Üniversiteden yeni mezun olmuştum. Bir devlet okulunda heyecanla derslere giriyordum. Sınıflardan birinde, şartlı cümleleri anlatırken tahtaya İngilizce bir cümle yazdım.

“Evet çocuklar, tahtada ‘Eğer çok zengin olsaydım anneme… alırdım.’ yazıyor. Cümledeki boşluğu, hayal gücünüzü de kullanarak doldurun. Anlaşıldı mı?” dedim.

Anlaşılmış olmalı ki herkes sessiz bir şekilde dağıttığım küçük kâğıtları aldı ve gözlerini tavana dikip düşünmeye başladı. Beş dakika sonra sınıfı dolaşıp kâğıtları topladım ve tek tek okudum. Uzay gemisi, Ferrari, Miami’de yazlık, Maldivler’de ada… Ben okuyorum, sınıf gülüyordu. Son kâğıdı içimden okudum. “If I were rich, I would buy flowers for my mom.”

Cümlenin sahibi, o sene sınıfa yeni gelen çelimsiz, içine kapanık bir çocuktu. “Aramızda çok duygusal bir arkadaşımız var!” dedim. “Selim, kalk bakalım. Ne yazdığını arkadaşlarına söyleyebilir misin?”

“Çiçek alırım, yazdım öğretmenim.”

Sınıfta hafif bir kahkaha koptu. “Ben çok zengin olduğunuzu düşünün, hayal gücünüzü kullanın demiştim.
Buna rağmen çiçek alırım yazdığına göre önemli bir sebebin olmalı” dedim. Bir süre sessizce bekledi, sonra ayağa kalkıp “Aklıma başka bir şey gelmedi öğretmenim” dedi usulca. Yüzünde Mona Lisa tablosunu andıran gülmekle ağlamak arası garip bir ifade vardı. “Oğlum, dalga mı geçiyorsun?” dedim sertçe. “Aklınıza bir şey gelmesi için illa not mu vermemiz gerekiyor?”

Hiç cevap vermedi. Kâğıtları geri dağıttım. Sınıf, çalan zille birlikte kovanı kurcalanmış arı sürüsü gibi bahçeye aktı. Dışarıda ince bir yağmur yağıyordu.

 Ertesi sabah okula geldiğimde Selim’in babasını lobide beni beklerken buldum. Önündeki sehpada bir gün önce sınıfta dağıttığım buruşuk kâğıt parçası duruyordu. Oturup biraz konuştuk. Kısa bir görüşmeden sonra ayrıldı. Zorlukla zümre odasına doğru yürüdüm. Başım dönüyordu. Hıçkırığa benzer garip bir şey diyaframdan gırtlağıma kadar tırmanmış, patlamaya hazır bekliyordu.

2000 yılının aralık ayıydı ve ben, kâğıttaki küçük boşluğu çiçekle dolduran Selim’in, hayatındaki en büyük boşluğu da çiçekle doldurmaya çalıştığını öğrendim.

Üç ay önce bir trafik kazasında annesini kaybettiğini ve o günden beri, babasıyla, hiç aksatmadan her cuma günü annesinin mezarını ziyaret edip mezarlığa çiçek diktiklerini…

Önceki gece babası duymasın diye yüzünü yastığa gömerek sabaha kadar hıçkırdığını…

Ve üniversiteden alınan diplomayla öğretmen olunamayacağını…

Hepsini, hayatımın o en serin aralık sabahında öğrendim.

“Öğretmenlik sabah gidip öğlen geldiğin, cumartesi, pazar, sömestır ve yazın tatil yaptığın bir meslek değildir. Öğretmenlik Anne olmaktır. Baba olmaktır. Abi olmaktır.. Kısacası İnsan olmaktır. 

“İnsan gibi insan öğretmenlerimizin önünde saygı ile eğiliyorum. “

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alperen-a.kaya

Sanane lan millet ne yazarsa yazar harbi dunya geliştikçe bizim millet duygusal zihinsel olarak geriliyor isterse pembe kamyon alır isterse elektrik süpürgesi isterse saksıda bir çicek neticede çocuklar büyüyüp ince ruhlarını daha kaybetmedikleri için daha saf,naif ve güzel düsünürler onun için her boka burun sokmamak lazım.

ensar-sevgi

böyle bilinçsiz, belki öğretmenliği bile çektiği kopyalar sayesinde tutturabilen insanlara meslek veriliyor. asıl suçlu öğretmen de değil, onu öğretmen yapan baştakiler. yazıklar olsun

hasanmertaktas91

Umarım bazı şeylerden ders almıştır öğretmen. Bu kadar yüklenmek anlamsız ama insanlar hata yapabilir önemli olan yapılan hata ve yanlış davranışlardan ders çıkarıp kendisine çeki düzen veriyo mu bu önemli.

ben.leyla

Minicik, annesiz ve karakter olarak da içine kapanık olduğunu söylediği bir çocuğu sabaha kadar hüngür hüngür ağlatıp, arkadaşlarının önünde rezil ettikten sonra, o öğretmen ders alsa kaç yazar, almasa kaç yazar??

hasanmertaktas91

Bunu yapmış ve pişman olmuş belli ki şu an yaptığının linç kampanyasından farkı yok senin. Biraz empati yap insan doğası gereği yetişme tarzını da işin içine katarsak hata yapmaya her zaman müsaittir. Annesinin olmadığını bilmiyomuş farkettiysen bu talihsizlik herkesin başına gelebilir. Ben hocanın samimiyetine güvendim ve içim rahat.

ben.leyla

Öğretmen olmak, olmayan insanlardan fazla şefkat gerektirir, herkesten fazla içgüdü gerektirir empati gerektirir, annelik babalık duygusu gerektirir. Böyle durumlarda hep kendi ilkokul öğretmenim aklıma gelir. Öyle olmayan yapmasın bence bu işi.

_oishii_

hikayenin kurma olduğunu, insanlara bazı değerleri ve empatiyi aşılamak adına yazıldığını düşünüyorum.. kimse basit bir çiçek yazısının altının boş olduğunu düşünmez zannımca. allah allah neden çiçek sadece diye sorabilir ama azarlamak falan abartı gibi geldi bana

ben.leyla

Pardon da insanların hikayesini bilmeden, hayal gücünü bilmeden, yaşadıklarını bilmeden yargılamanın, bütün sınıfın önünde küçük düşürmenin öğretmenlik olduğunu mu konuşuyoruz? Öğretmene insanlık veya öğretmenlik katmıştır belki de o çocuğun okul hayatında sürekli dalga geçileceğini düşünmedi mi herkesin ortasında ayağa kaldırırken? Tüm hayatı boyunca etkileneceği bi olay yaşayabileceğini düşünmedi mi? Bi de düşün filan diye bağırmış çocuğa. Bu üniversitelerde pedagojiyi boşuna mı veriyorlar ya? Sinirim bozuldu..

ben.leyla

Artı çocuğun illa ki öksüz veya yetim olması da gerekmiyor bu gibi hareketleri hak etmemek için. Eğitim ve öğretim.. Eğitmek her zaman öğretmekten önce gelen bişe ama öğretmen eğitilememişken öğrencinin eğitilmesini beklemek o kadar zor ki..

pezz

ben bile anladım başta annesi vefat etti de ondan mı öyle diyor diye bu anlamamış

Görüş Bildir