Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanlığa kendini adamış kadın; Rahibe Terasa

-

1. Rahibe Teresa;Gerçek adıyla agnesë gonxhe bojaxhiu

Agnesë gonxhe bojaxhiu (agnes gonca boyacı) 26 ağustos 1910 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun Kosova Vilayeti’ne bağlı Üsküp şehrinde dünyaya gelen agnes 3 kardeşten en küçükleridir.Babası bir Ulah, annesi ise Prizrenli Katolik bir Arnavut'tu.

2. Loretta hemşireleri tarikatı ile ''Teresa ''ismini aldı..

Babasını 7 yaşındayken kaybetmiş olan Agnes, 17 yaşında tanrı tarafından Katolik misyoner bir rahibe olarak görevlendirildiğine dair ilahi bir mesaj aldığını iddia eder.Bu dönemde İrlandalı bir örgüt olan Hindistan'daki misyonerlik çalışmalarıyla tanınan Loretta hemşireleri tarikatına katıldı.Bu dönemde ''Teresa'' adı alır.

3. Bir dönem öğretmenlikte yaptı

Hindistan'ın Kalküta şehrinde St. Mary's lisesinde coğrafya ve temel hristiyanlık dersleri verdi. Kısa bir süre vereme yakalanan teresa,dinlenmesi için Darjeeling'e gönderildi. Darjeeling treninde ikinci ilahi mesaj geldi.

4. İkinci İlahı mesajı aldıktan sonra ki sözleri..

Rahibe Teresa, o anı şöyle anlatıyordu: "Hemşire 
Okulu'nu bırakmalı ve yoksullarla birlikte çalışmalı, onların arasında 
yaşamalıydım. Bu bir emirdi. Nereye ait olduğumu biliyordum; ama oraya 
nasıl varacağımı bilmiyordum.

5. 

Böylelikle 1948'de Vatikan, Teresa’nın Loretta Hemşireleri’nden ayrılmasına ve Kalküta Başrahipliği’nin denetiminde ilahi mesajın gereklerini yapmasına izin verdi.

6. Yerel hastahanelerin kabul etmediği hasta insanları,tedavi etti.

Rahibe Teresa,yoksul ailelerin çocuklarına ders vermeye başladı.Aynı 
zamanda temel tıp eğitimi alıp,hastaların evlerine giderek tedavilerine 
yardımcı oldu.Eski öğrencilerinin de katıldığı bir grup ile sokaklarda,hastahanelerin reddederek ölüme terk ettiği bir çok insanla karşılaştılar. Bunun üzerine bir oda kiralayıp bu çaresiz insanların tedavilerini üstlendiler.

7. 12 kişilik bir grupla kurduğu cemaat kısa bir süre içinde 450 noktada 4000 rahibenin de bulunduğu bir topluluk haline geldi.

1950'de, kilisenin de desteğiyle Kalküta Hayırsever Misyonerler Cemaati’ni kurdu. Azınlık bir grup ile kurduğu bu cemaat,kısa bir süre içinde Dünyanın 450 noktasında İnsanlara yardım eden bir topluluk haline geldi. Teresa, Kalküta'dan Newyork'a her yerde sağlık evleri açtı.

8. Dünya barışına katkıları gerekçe gösterilerek çeşitli ödüllere sahip oldu

Rahibe Teresa, yaptığı çalışmalarla pek çok ödüle layık görüldü. Bunlar arasında, Papa XXIII. John Barış Ödülü ve 1979 Nobel Barış Ödülü de bulunuyor.Ayrıca ABD'nin en önemli sivil ödülü olan Özgürlük Madalyası da bu ödüller arasında boy gösteriyor Rahibe Teresa, bu ödülleri alırken de ziyafet verilmesini istemeyerek 6.000 dolarlık fonun yoksullara bağışlanmasını talep etti.

9. Bir çok insanın hayatını kurtardığı Kalküta'da hayatını kaybetti.

Ölümünden 1 yıl önce Kasım 1996 yılında ABD onursal vatandaşı oldu. 87 yıllık ömrünü insanlığa adayan bu ulu kadın,5 eylül 1997'de Hindistan'ın Kalküta kentindeki sağlık evinde hayata gözlerini yumdu..

10. Azizlik ünvanın sahip olabilmesi için 2 mucize gerçekleştirmiş olması gerekiyordu.

Aziz/Azize mertebesine ulaşmak için iki mucize gerçekleştirilmesi gerekiyordu.Rahibe Teresa'nın kanser hastası Hintli bir kadını iyileştirmesi ilk mucizesi olarak kabul ediliyor. Papa Françesko, 2008'de beyin iltihabı olan Brezilyalı bir adamı iyileştirmesini Rahibe Terasa'nın ikinci mucizesi olarak geçen yıl kabul etmişti. Böylece 4 Eylül 2016'da Vatikan'ın Aziz Petrus Meydanı'nda düzenlenen tören ile Papa Franciscus tarafından azize mertebesine yükseltildi.

11. Ölümünden sonra 'Tanrının varlığını sorguladığına' ilişkin mektuplar ortaya çıktı.

Söz konusu mektuplar Teresa’nın azize ilan edilmesi önünde engel olmadı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir