İnsanların Veganlardan ve Vejetaryenlerden Nefret Etmelerinin 13 Sebebi

5bPAYLAŞIM

İnsanlar sosyal ortamlarda genellikle adab-ı muaşeret kuralları gereği, İnternet'te olduğu kadar ateşli tartışmalara girmemeyi tercih ediyorlar.

Fakat vegan ve vejetaryen yaşam tarzını benimsemiş insanlara duyulan öfke, sosyal medya başta olmak üzere her toplulukta kolayca farkediliyor. 

Sizler için hiçbir çabadan kaçınmadık ve hayvan yemeyen bu insan topluluğuna duyulan öfkenin, gösterilen sert tepkilerin sebeplerini derledik.

1. Herkes "iyi" bir insan olmak ister; hayvan yemeyenler ise bu seçimleriyle, et yiyen insanların damak tadı uğruna cana kıydıkları gerçeğinin ayaklı kanıtıdır.

Topluca masaya oturulduğunda, et yemeyen kişi sürekli "Ama hayvanları yememiz lazım. Sonuçta doğanın dengesi! Sağlıklı olmak için yememiz lazım. Biz de zevkten öldürmüyoruz hayvanları sonuçta!" tarzı konuşmalara maruz kalır.

Et yemeyenler aslında bu sebepleri sıralarayak kendi vicdanlarını rahatlatmaya çalışırlar. Cana kıymadan da sağlıklı ve mutlu yaşanabileceğinin ispatı olan etyemez kişi ise, sadece varlığıyla onları "vicdansız" hissettirmektedir. 

Sonuç: Et yemeyen kişiye sinir olurlar.

2. İnsanların neredeyse uğruna savaşacak bir şeyleri kalmadığı şu günümüz dünyasında; etyemezler diyet seçimleriyle bile hala "daha iyi bir dünya" hayaline sahip olduklarını gösterirler.

Etyemezlere "Ne yani sen et yemeyince hayvanlar ölmeyecek mi? Sonuçta herkes yiyiyor. Kimse et yemeyi bırakmayacak!" gibi şeyler de söylerler. Fakat etyemez kişiler prensip sahibidir, daha iyi bir dünyaya hala inanır. Bu inanç ise, boşvermiş koyvermiş insanların sinirini bozar. 

Sonuç: Hala inanacak bir davası olan etyemeze sinir olurlar.

3. Etyemezler, demir gibi iradelidir!

"Offf iskender yenmez mi?! Of of şu köftelere bak!" 

Tüm bu cümleler etyemezlere işlemez. Etyemez insan, etik sebeplerden dolayı kararını vermiş ve kendi hür iradesiyle beslenme şeklini seçmiştir. Ağzının suları akmaz. Aksa bile damak tadına söz geçiremeyecek biri değildir.

Sonuç: Bu etyemez kişi iradesiyle de kendisine gıcık eder.

4. Hayvan kullanımı bol olan Türk kültüründe büyümüş olmalarına rağmen kuralları, tabuları ve baskıları hiçe sayarak seçimini yapmışlardır: Etyemezler devrimci ruhludur.

Çoğunluğa uymak gibi bir kaygıları yoktur. Kendi kurallarını vicdanını dinleyerek kendisi koymuştur.

Sonuç: Etyemez kişiye sinir olunur.

5. Etyemezler sağlıklarına dikkat ederler, genele göre daha sağlıklı olurlar.

"Et yemezsen proteinsizlikten ölürsün, demiri nasıl alacaksın?" gibi sorular ona işlemez. Etyemez kişi sağlığına et yiyenlere göre daha çok dikkat eder. Elinde sigara, alkol, hamburger, tereyağı gibi zararlı şeylerle sağlık konusunda vaaz veren et yiyenler, bunu farkettiklerinde sonuç elbette ki etyemez kişiye gıcık olunmasıyla biter.

6. Etyemezler, dalga konusu olmayı umursamazlar. Bu vurdumduymazlıkları sinir eder!

"Et girmeyen yere dert girer" gibi aşırı komik espriler etyemezlere dokunmaz. Onlar bu tarz sataşmalara alışkındır. 

Sonuç: Bu kadar rahat olmalarıyla etyemezlere gıcık olunur!

7. Etyemezlerin moda uymak için, hipster olmak için etyemez olduğu düşünülür.

Oysa etyemez dediğin kuru fasulye yiyen insandır. Perşembe pazarına çıkıp pırasa alan insandır.

Sonuç: Etyemezlere gıcık olunur.

8. Bitkileri ve doğayı iyi tanırlar; bir etyemez, pazara çıkıp ıspanak yerine roka alıp gelenlerden değildir.

Bu özellikleri, insanların kafalarındaki "apartman çocuğu, elit, şehirli, özenti" tanımlarına ters düşer.

Sonuç: Yanılan et yiyenler, etyemezlere yine gıcık olur.

9. Onları sadece marul kemiriyor sanırsınız, oysa bir sürü lezzetli yiyecek yerler.

Ege'nin zeytinyağlılarından tut, türlü bakliyatla yaptığı burgerlere kadar... Yer de yer!

Sonuç: Etyemezliğin çok da zor olmadığını gören et yiyenler, etyemezlere gıcık olur.

10. Hayatta kalma becerileri çok gelişmiştir; her duruma hazırlıklı olurlar.

Çantasında her zaman yiyebileceği bir şeyler bulunur, hemen hemen her mekanda etsiz bir yiyecek bulur. Her ihtimale karşı kendi başının çaresine bakmayı öğrenmiştir.

Sonuç: Etyemezleri narin, kırılgan, nazlı apartman çocuğu sanan et yiyenler, bunu gördükten sonra yine etyemezlere gıcık olur.

11. Etyemezlere laf yetiştiremezsiniz; hayvan kullanımını bırakmak gibi radikal bir kararı vermeden önce her şeyi araştırıp donanım edinmişlerdir.

Gerekirse de sizinle saatlerce tartışabilirler. Her lafa verecek bir cevapları vardır.

Sonuç: Bu tartışmalar, etyemezlere gıcık olunmasıyla biter.

12. Kurban bayramı, yulin festivali gibi dönemlerde etyemezlerle aynı safta olduğunuzu hisseder, onlara hak verir ve çelişkiye düştüğünüzü fark edersiniz.

Etyemez kişinin ise bu tarz dönemlerde vicdanı oldukça rahattır. O beslenme şeklini bile hiçbir havanı incitmemek üzerine kurmuştur.

Etmeyeze gıcık olunur!

13. Vicdanları daha rahattır, sağlıklı beslendikleri için de içleri daha ferahtır; genelde mutlu insanlar olurlar.

Gıcık ederler, gıcık!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
natsemender

Sadece 1. Maddeyi okudum. Bitkiler de canlıdır ve hatta acıyı hissederler. Bu içeriğe "saçmalık" demek için et yiyenlerin cana kıydığının söylenmesiyle vejetaryenlerin savunulması bile yeterli. Ha, vegan ve vejetaryenlerin bir sorunum yok bu arada; hatta felsefelerine saygı duyuyorum. Ama o girişten sonra gerisini okumaya değmez.

ben-sinistra

Hayır. Bitkilerin hissedebilir olduklarına dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Bitkiler uyaranlara tepki verirler. Ama bir zile de elektrik verirsen ses çıkarır. Bu onun bilinci olduğu anlamına gelmez. Bitkilerin tercihleri, arzuları ve talepleri yoktur. Hayvanların davranışları ise böyle değildir. Hayvanlar hissedebilir canlılardır. Hayvanlar acıyı hissederler ve bu acıyı hissedenin bir başkası değil de kendileri olduğunu anlayacak miktarda öznel farkındalıkları bulunmaktadır. Acı, evrimsel olarak hayatta kalmayla ilişkili bir mekanizmadır. Göz görmekle ilişkili ise, acı da hayatta kalmak, hayatı tehlikeye sokmakta olan durumlardan uzaklaşmakla ilgilidir. Hayvanların hayatta kalmaktan çıkarları bulunur. Hayvanlar basit bir şekilde uyaranlara tepki veren mekanizmalar değildir, hayvanlar uyaranlara yanıt verirler. Hayvanlar birer kişidir. Çok sık dile getirilse de gerçekte hemen hemen hiç kimse bitkilerle hayvanların etik açıdan aynı olduklarını düşünmez.

bulut-yalcin

Veganlardan ve vejeteryanlardan nefret eden yok. Sürekli vegan,vejeteryan olduğunu belli etmeye çalışan embesillerden nefret ediyorum ben. Bunun dışında sürekli siyasi görüşünü ve dini görüşünü belli etmeye çalışan insanlardan da nefret ediyorum. Tamam vegansın anladın daha ne sürekli bunu millete gösteriyorsun bizene amınakoyayım senin ne yaptığından

atakan-ozer2

fikrimi acıklarken hem de hemde senin gibi bokboğaza, sana mı soracağım, koduğumun ahlaksızı

seher-kormen

her vegan ve vegeteryan aktivist olmak zorundadır bu bir tercih degildir,

tolgahan-hasanoglu

Tam tersi veganlar bizden nefret ediyor. Et yediğimiz için=))

Gizli Kullanıcı

Ulan sizene kimin ne yiyip yemediğinden. Bırakın insanlar kendi tercihlerine göre yaşasınlar. Sana, bana mı kaldı yargılamak?

sunflower

Bir de şunu belirtmeliyim ki ; bizlerin genetik kodunda et yemek var. Orta Asya'da atalarımız et yiyordu. O zamanlar doğaya saygı daha fazlaydı hem. Şamanizm sebebiyle. Bugünlerde de kızılderililerde ve atalarımızın devamı olan halklarda belli oranda et yeme vardır. doğaya saygı da en üst seviyededir.

Görüş Bildir