İngiltere'de Tarihinde İlk Kez Sanatçılar Sendikası Kuruldu

-

İngiltere, tarihinde ilk kez sanatçılar için kurulmuş bir sendikaya tanıklık ediyor. 

Görsel sanatçıları temsil edecek olan İngiltere Sanatçı Sendikası (Artists’ Union England-AUE), geçtiğimiz günlerde devlet tarafından sertifikalandırıldı. Sendika, çalışma koşullarını iyileştirmeye yönelik pazarlık ve adil olmayan ücret sorunlarının çözümü süreçlerine dahil olacak. 

AUE’nin yazdığı açıklamada şöyle deniyor: “Sanatçılar için yeni bir ortam mevcut: artık sanatçıların, onları temsil edecek, tüm İngiltere’de daha iyi ücretler ve koşullar için çalışacak bir sendikaları var. İstismar durumlarına karşı birlikte çalışabilecekleri, bağımsız ve demokratik bir biçimde temsil edilecekleri ve sanatçılar için çıtayı yükseltecek bir sendika var.”

Örgütlenme 2 yıl önce başladı

Örgütlenme çalışmaları, bundan iki yıl önce bir grup görsel sanatçının Müzisyenler Sendikası ve Oyuncular Sendikası gibi birliklerin varlığına rağmen, kendilerinin bağımsız bir temsiliyetinin var olmadığını fark etmeleri üzerine başladı. AUE aynı zamanda ülkedeki sanat kurumlarına ve galerilere yönelik finansal kesintilerin, “yapım ve kalitenin ikinci plana atıldığı” istenmeyen rekabetçi bir ortamı beslediğini de ifade ediyor.

Sendikaya katılmak için İngiltere’de yaşayan ve en az altı ay boyunca profesyonel bir biçimde çalışan bir sanatçı olmanız gerekiyor

Sendika açıklamasında şöyle deniyor: “Sonuç olarak sanatçılar daha fazla iş için daha az ücret alıyor. Bu istihdam ortamı etik dışı, profesyonellik dışıdır ve yaratıcı sektörün büyümesine zarar verir ve sınırlandırır.” 

Sendikaya katılmak için İngiltere’de yaşayan ve en az altı ay boyunca profesyonel bir biçimde çalışan bir sanatçı olmanız gerekiyor. AUE “profesyonel”liği, sanatı için doğrudan ücret alarak yaşama olarak değil, “görsel sanatçılar olarak profesyonel çalışmalara düzenli bir biçimde katılmak” şeklinde tanımlıyor. 

Kültür Servisi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir