İlk Makyaj Youtuber'ı Michelle Phan Ona Youtube'u Tamamen Bıraktıran Sebebi Açıkladı

-
Abone ol

Makyajdan, güzellik sırlarından bahseden o kadar çok Youtube kanalı var ki, bir kez izlediğiniz birine bir daha denk gelmiyor veya hatırlamayabiliyorsunuz. Her yer makyaj yapmayı, kozmetik ürünleri anlatan videolarla dolu; sadece Youtube değil, Facebook ve Instagram da öyle. Peki bu furyayı başlatan kadın şu sıralar ne yapıyor dersiniz? Birlikte bakalım.

Vietnam asıllı Amerikalı bir ailenin kızı olan Michelle Phan'ın ismi 2007'de Youtube'da yayınlamaya başladığı videolarla duyuldu.

1987 doğumlu genç kadın aslında 2005'ten beri makyajla ilgili bir blog yazıyordu. Daha sonra bu önerileri videoya dökmek aklına geldi ve o dönem yeni bir site sayılan Youtube için makyaj yaparken kendini çekmeye başladı.

Bu videoyu yüklediğinde muhtemelen yarattığı büyük endüstrinin farkında değildi.

Kozmetik sektöründe yaptığı iş başvuruları reddedilen bir sanat öğrencisi olan Michelle Phan, potansiyelini kendi kendine tanıtmaya karar vermiş. Bunu yaparken videolarının izlenmesini beklemiyormuş, ancak elbette öyle olmamış. “Youtube’un ilk zamanları büyülüydü. Kimse aslında para için video çekmiyordu. Ama videoların paraya dönüşebileceği anlaşıldığında, yarı zamanlı işimi bırakıp bu küçük hobiyi bir kariyere çevirmeye başladım.” diyor.

Bahsedilen durum o kadar büyüktü ki, Michelle Phan'dan birkaç yıl sonra kanal açan Youtuber'lar bile büyük paralar kazandı.

Michelle Phan EM Kozmetik ile ticarete atıldı, ondan bir yıl sonra Youtube'a başlayan Pixiwoo kardeşler Samantha ve Nicola Chapman bugün tüm dünyada popüler olan Real Techniques şirketini kurdu. O yıllarda Youtube'da bu işi yapan herkes başarılı birer iş kadınına dönüştü. Günümüzde binlerce kişiye bölünen sponsorluk anlaşmalarının sadece birkaç kişiye yaradığı bir dönemdi bu. Marka anlaşmaları, şirketler derken işin öncüsü Michelle Phan hatırı sayılır paralar kazanmaya başladı.

Öyle ki, daha fazla iş fırsatı için ailesiyle birlikte yaşadığı Florida'dan, Los Angeles, California'ya taşındı.

Aslında yükselişine hep birlikte şahit olduk.Youtube popülerleşip birçok makyaj kanalı açılsa da, o çoktan alıp yürümüştü. Abone sayısı ve video izlenmeleri herkesin önündeydi, çünkü o ilkti ve bir profesyoneldi. Bir yandan markalarla çalışıyor, bir yandan da kendi markasını büyütüyordu.

Bu sırada görünüşü de değişmeye başladı.

Zengin ve ünlü bir Youtuber olarak daha fazla göz önünde olunca, görünüşündeki değişiklikler de dikkat çekmeye başladı. Dudak ve çene dolgusu yaptıran Youtuber, bu dönemde kendini bir ürün gibi hissetmeye başlamış. “Kamera karşısında olan kişi ile gerçek hayattaki ben çok farklıydı. Kendi gösterişim içinde hapsolmuştum ve görüntüm asla beni mutlu etmiyordu.” diyor. Estetik müdahaleler, filtreler, fotoğraf düzenleyiciler... Sosyal medya kullanıcısı olan pek çok kişiye tanıdık gelen bu başkalaşma isteği onun hayatının merkeziydi.

Bir yanda hayranlar, bir yanda nefret dolu yorumlar; o bunlarla da yüzleşen ilk sıradan insanlar arasındaydı.

Göz önünde olmanın bir bedeli vardı tabii ki. Sıradan bir insanın bir anda ünlü olması ona hayranları ve ondan nefret edenleri aynı anda getiriyor. Yaptığı iş yüzüyle olduğu için yüzüyle ilgili yorumlar alıyordu ve 20'li yaşlarının başında bir kadın olarak etkilenip sürekli yüzünü daha da güzelleştirmeye çalışıyordu.

Sadece bu da değil tabii, popülerliği başına başka işler de açtı.

Kamera karşısında makyaj yapan herkes fonda popüler şarkıları kullanıyor. Aslında bu yasal değil ve eser sahiplerine telif ödemeleri gerekiyor. Ancak günümüzdeki sosyal medya ortamında bunun uygulanabilirliği tartışılır. Ancak ortada çok göz önünde olan ve milyonlar kazanan biri varsa iş değişiyor. Michelle Phan'ın da başına gelen buydu.

Tek bir videodan milyon dolarlar kazanmaya başlayınca, plak şirketlerinin de ilgisini çekti.

Hem iyi, hem de kötü anlamda. Şöyle ki; makyaj Youtuber'ları sadece kozmetik markalarıyla çalışmıyor, büyük plak şirketleri de yeni çıkan şarkıları videolarında kullanmaları ve popülerleştirmeleri için ünlü Youtuber'lara gidiyor. Michelle Phan'ın iddiasına göre de böyle oldu; Calvin Harris, Deadmau5 ve Kaskade'nin şarkılarını kullanması için ünlü elektronik müzik şirketi Ultra Records'tan teklif aldı ve videolarında bu müzikleri kullandı.

Ultra Records ise böyle bir şeyin olmadığını söyleyerek, telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle ünlü Youtuber'a dava açacağını bildirdi.

Kaynaklara göre Michelle Phan haklıydı, yani ilk önce ona teklif götürülmüştü. Ancak bu reklamdan istediğini alamayan Ultra Records, zarar ettiği gerekçesiyle telif silahını çıkardı.

Olay mahkemeye gitmeden çözüldü.

Michelle Phan ve Ultra Records aralarında bir anlaşma imzaladı ve Youtuber kanalındaki söz konusu videoları sildi. Anlaşma gereği taraflar hiçbir zaman bu konu hakkında konuşamayacak, ancak yakın kaynaklara göre Michelle Phan plak şirketine 7.5 milyon Dolar ödedi.

Bu olaylarla alt üst olduğunu söyleyen Michelle Phan, sonunda dayanamayıp sessiz sedasız bir şekilde İsviçre'ye taşındı.

Son video tarihi Temmuz 2016'ydı, Instagram'daki son postunu ise Aralık 2016'da paylaşan sosyal medya fenomeni İsviçre'de internet bağlantısı olmadan doğayla iç içe bir yaşam sürmeye başladı. Elbette herkes ona ne olduğunu ve neden bıraktığını anlamaya çalışıyordu. Kimilerine göre yorulmuştu ve biraz ara verecekti. Kimilerine göre Youtube'u bırakıp iş hayatına odaklanacaktı. Ancak gerçek sebep bilinmiyordu.

Bir yıllık suskunluğunu geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir video ile bozan Michelle Phan, yukarıda bahsettiğimiz nedenleri ilk kez açıkladı.

Bu etkileyici videoda başından geçenleri; küçük odasındaki kamera karşısında makyaj yapan bir kızın dünyanın en büyük markalarını satması gereken bir makineye dönüşmesini, anksiyete bozukluğunu, sosyal medyanın kendiyle barışık olmasını engellediğini ve en önemlisi de para ve şöhretin her zaman mutluluk getirmeyeceğini çok iyi bir biçimde anlatıyor.

"Paramla kendime biraz zaman satın aldım. Kendimi kaybetmeden önce kendimi bulabilmek için..."

O bir ilke imza attı ve günümüzde onun yerinde olmak isteyen pek çok genç kız var.

Çok takipçi, çok beğeni, hayranlar, şöhret ve elbette inanılmaz bir para. Ancak o bunu yapan ilk kişi olarak tüm bunların bedellerinin ağır olduğunu ve her zaman mutluluk getirmediğini açık yüreklilikle söylüyor. Herkese insanın gerçek mutluluğu ararken büyük bir mutsuzluğa sürüklenebileceği ihtimalini hatırlatıyor.

Umarız ki hikayesi benzer durumlardaki insanlar için ilham verici olur ve kendisi de aradığı mutluluğu yakalar. ❤️

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet-yeni

bir bok olmuyo

lunakimou

Sistemin yarattığı, hiçbir şey üretmeden zengin olan asalakların değil de, tüm dünyayı kendi elleriyle inşa eden işçilerin dramlarını görmek istiyoruz haber içeriklerinde. Sistem çökmemek için sürekli endüstriler yaratıyor. Futbol endüstrisi, şimdi de bu saçmalık... Üç kuruş maaş alanlardan bunlara gıpta edip alkışlıyor ya ne diyeyim ... Aklıma Nazım Hikmet'in sözü geliyor; "ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer ve hala şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak kabahat senin -demeye de dilim varmıyor ama- kabahatin çoğu senin canım kardeşim!"

voiceofvoice

Kusura bakmasın da milletin parçasının üzerinden para kazanacaksın, telif istenince de veryansın... Ayrıca emmilerin parayı bulunca ilk iş eş değiştirmeleri gibi bu da ırk değiştirmiş. Sen Vietnam asıllı ol, Amerikalıya benzemek için yırtın, iyi mi?

neco

sonunda birsürü reklam koymuş siktir laaa samimiyetsiz şey

kdramadelisi

Tamamen bıraksada şuan bayağı parası olmalı. Eğer bu kadar mutsuzsa bana versin bir 5 milyarda 8 yıldır gitmek istediğim Kore'ye bir bilet alıyım. Were is the adalet. Kız milyon dolarlar kazanıyor.Bende 5 milyar derdindeyim.

ozge-yucel2

ben daha yeni döndüm. eco gidiş dönüş thy tek uçuş 3000 tl. ben 15 gün kaldım ve yol , oteller vs 10.000 tl harcacım. 1 won hemen hemen 1 usd ile aynı kura denk geliyor. evrenden 5.000 den fazlasını istemelisin. ve lütfen mutlaka git. jeju , busan ve seoul de kaldım. hepsi harikaydı. tekrar gitmeyi düşünüyorum. anyonhaseyo :)

kdramadelisi

Aahaah ya 5 milyar versin gerisini ben hallederim :))

Görüş Bildir