İkizlerini Emzirirken Yaşadığı Sıkıntı Sonucu 3. Evre Meme Kanseri Olduğunu Öğrenen Anne!

10PAYLAŞIM

Birçok kadının yaşadığı meme kanseri, günümüzün en yaygın kanser türlerinden biri. Doğum sonrasında çocuklarını emzirirken sıkıntı yaşayan anne de kanser olduğunu öğrenenler arasında. Bu süreçte neler yaşadığını ise sizler için The Sun'dan derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/fabulous/736402...

Katy Bailey yeni doğan ikizlerini emzirirken zorlandığında, birçok yeni annenin yaşadığı problemin aynısını yaşadığını düşündü.

Ama Katy'nin bu sorunu yaşamasının sebebi çok daha kötüydü. Sonrasında bu süreci daha kolay hale getirmek için göğüs pompası kullanmaya başladı. Bu sırada bir yumru fark etti. Doktora gitti ve testler, taramalar yapıldı. Sonuç ise Katy'nin bütün dünyasını başına yıktı.

2016 yılı Nisan ayında ikizleri Poppy ve Lexi'yi doğurduktan yalnızca haftalar sonra Katy'e 3. evre meme kanseri teşhisi konuldu.

Çocuklarıyla beraber olamayacağını düşünerek endişe duyan ve yıkılan 38 yaşındaki kadın, kitlenin alınması için ameliyata girmeye karar verdi.

Katy için en acı olanı ise Poppy ve Lexi'nin erken doğması olmuştu. Her biri 1.36 kg olan bu ufak bebekler hemen yeni doğan yoğun bakım ünitesine alınmıştı. Katy, çocuklarından ayrı kalmak zorunda kalmıştı.

"İki haftadan daha uzun bir süreyi yoğun bakım ünitesinde geçirdik. Sürekli hastaneye geldik gittik. Ebeveynliğe güzel bir başlangıç olmamıştı ama işlerin daha kötüye gideceğini bilmiyorduk. O zamanlar kızları emzirmeye çalışıyordum ama yeteri kadar sütüm olmadığı için zorlanıyordum. Şimdi geriye dönüp baktığımda görüyorum ki, bir şeylerin yolunda olmadığı ortadaymış. Göğüs pompası kullanmaya başladım ve pompayı kullanmadan önce memelerime masaj yapıyordum. O zaman bir şeylerin yolunda olmadığını anladım. Birden bire ortaya çıkan sert bir yumru fark ettim. İlk başta meme iltihabı olduğunu düşündüm ama yine de doktora gittim. Başka zaman olsa görmezden gelirdim ama çocuklar olduğu için doktora gitmek zorundaydım. Bana antibiyotik verdiler ama o kitle geçmedi. Sonrasında meme röntgeni ve biyopsi için doktora gittim. Bir hemşire beni desteklemeye gelmişti. Bize eşlik etti ve kapıyı kapattı. Korkmuştuk ama pozitif kalmaya çalıştık."

Katy'e muayene sonrasında 3. evre meme kanseri teşhisi konuldu ve onkoloji birimine sevk edildi.

Bir sonraki hafta kitlenin alınması için ameliyata girecekti. 

"O noktada yalnızca kitlenin alınmasını istiyordum. Daha önce hiç ameliyat olmamıştım. Ama o an yapılmasını istiyordum. İki küçük bebeğimi düşününce bu haberi kaldırmak gerçekten zor olmuştu. Korkunçtu ama gerçekçi yaklaşıyordum olaya. Dayanmak zorunda olduğumu, ameliyat olmak zorunda olduğumu ve kızlarım için iyileşmek zorunda olduğumu biliyordum. Annem ve babam oldukça dikkatliydiler. Ameliyattan sonra kızlarımı tutmama bile izin vermiyorlardı. Yanımda duruyorlardı ama ağladıklarında onlara sarılamıyordum."

Katy'nin ailesi tedavi sürecinde ellerinden geldiğince yardımcı oldular. Katy ise 2016 yılı Kasım ayı ile 2017 Nisan ayı arasında hem radyoterapi hem de kemoterapi aldı.

"İki bebeğe bakarken kanser tedavisi görmek gerçekten zor ve mümkün olan yardımı kabul etmek zorundasın. Ailem benimle yaşamaya başladı. Bana ve bebeklere yardım etmek istediler. Kanser herkesi etkiliyor. Ayrıca bize yardım etmek için kendi hayatlarından vazgeçtiler. Çocuklarım o zamanlar dört aylıktı. İyi bir anne olmak için elimden geleni yapıyordum ama duygusal olarak oldukça zordu."

Katy'nin eşi Jon ise tedavinin ve sürecin oldukça zor olduğunu belirtti.

"Eşim bu sürecin zor olduğunu düşünüyordu. Rahatlamak için spora gidiyordu. Çok fazla konuşkan bir insan olmadığı için, o da süreçle bu şekilde başa çıkıyordu. Üçüncü bir şahısla konuşmak iyi geleceği için yalnızca kişisel antrenörü ile konuşuyordu. Sanırım eşler bütün bu durumlarda kayboluyorlar. Onların da yardıma ihtiyacı oluyor. Bu yıl Kasım ayında New York Maraton'da koşacak. Gelirini ise bağışlayacak. Eşim şu an 40 yaşında ve böyle harika bir şey yapmak istedi."

Katy yaşadığı bütün sıkıntılara rağmen kendisini şanslı hissediyor. Kanserle savaşan birçok insanın hissettiğinin aksine gereken desteği aldığını düşünüyor.

"Kendimi çok şanslı hissettim çünkü birçok insan tedavim boyunca beni destekledi. Ama küçük kızlarıma istediğim şekilde bakamamak beni çok üzdü. Macmillan Kanser Destek Bilgi Merkezi hem bana hem de aileme gereken bilgiyi verdi. Babam bunun gerçekten yardımcı olduğunu düşünüyordu. İkimiz de birçok broşür okuduk."

Katy'nin tedavisi biteli bir yıl oldu. Şu an oldukça mutlu!

"Tedavim biteli bir yılı geçti. Öğretmenliğe geri döndüm ve ikizlerime iyi bir anne olmak için elimden geleni yapıyorum. Her zaman kanserin yeniden nüksedebileceğinden endişe ediyorum. Kızlarımın bensiz büyüyecek olmasını düşünmek bile istemiyorum. Ama ben iki çocuk annesi bir kadınım ve bu düşüncelerin beni olumsuz etkilemesine izin veremem."

Siz de Katy gibi kötü dönemlerden geçen kanser hastalarına yardımcı olabilirsiniz. Umarız kızlarınla harika bir ömrün olur Katy!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birinci-tekil-birey

Bu illette yakınların desteği çok önemli. Hep birlikte kenetlenerek başarmışlar.

Görüş Bildir