İftar Sofrasının Maliyeti 1 Yılda Yüzde 14,7 Artmış...

 > 
73PAYLAŞIM

Türkiye Kamu-Sen'in araştırmasına göre 4 kişilik bir ailenin iftar sofrası maliyeti geçen Ramazan'a göre 147 lira artarak 1.493 liraya yükseldi. Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, “Bu yıl memur maaşları ortalama 65 lira arttı. İki Ramazan arasında memurun zararı 82 lira oldu.” dedi.

Türkiye Kamu-Sen iftar sofralarının bir yılda 147 lira pahalandığını ve Ramazan enflasyonunun yüzde 14,7 olduğunu açıkladı. Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin yaptığı araştırmaya göre 29 gün sürecek Ramazan boyunca oruç açmanın Maliyeti 1.493,21 TL olarak hesaplandı.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, sıcak ve uzun yaz günlerine rastlayan Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getirenler için iftar yapmanın bedelini hesapladı. Buna göre 4 kişilik bir ailenin iftar yapması için gerekli olan günlük tutarı en az 51,49 TL, 29 gün sürecek Ramazan boyunca oruç açmanın maliyeti ise 1.493,21 TL olarak belirlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK verileri ve piyasa fiyatlarından yola çıkılarak yapılan araştırmada bir vatandaşın, oruç tuttuğu süre boyunca ihtiyaç duyduğu enerji, vitamin ve minerallerin sağlanabilmesi için gerekli olan Gıda ürünleri ve miktarları tespit edildi.

Araştırmada oruç ibadetini yerine getiren bir kişinin, sağlıklı bir şekilde aktivitelerini sürdürebilmesi için günlük yaklaşık 3 bin kaloriye ihtiyacı olduğu kaydedildi. Geleneksel Ramazan yemeklerinden yola çıkılarak hazırlanan tabloda, dört kişilik bir ailenin günlük iftar bedeli 51,49 TL; 29 gün sürecek olan Ramazan ayı boyunca oruç açmanın maliyeti ise 1.493,21 TL oldu. Buna göre oruç ibadetini yerine getiren bir kişinin yalnızca günlük iftar maliyeti 12,87 TL, aylık ise 373,23 TL olarak belirlendi.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, aynı ürünler üzerinden 2014 yılında yaptığı araştırmada 4 kişilik bir ailenin iftar maliyetini günlük 44,88 TL; Ramazan ayı boyunca ise 1.346,40 TL olarak hesaplamıştı. Geçtiğimiz yıl 30 gün süren Ramazan ayı, bu yıl 29 gün üzerinden hesaplandı. Bir günlük fark da hesaba katılınca, oruç açmanın maliyeti son bir yıl içinde yüzde 14,7 oranında yükseldi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, ortalama memur maaşının 2.297,8 TL olduğunu belirterek, gıda harcamalarının aile bütçesinde büyük yer tuttuğunu ifade etti. Koncuk şunları kaydetti: 

“Yalnızca oruç açmak için bir memur, maaşının yüzde 65'ini, yani üçte ikisini ayırmak zorunda. Çalışanların kazançları gıda ihtiyacına dahi zor yetiyor, diğer ihtiyaçlar için para kalmıyor. Geçen yıla göre oruç açmanın maliyeti yüzde 14,7 oranında yükseldi. Ramazan ayı geldiğinde fahiş Zamlarla karşı karşıya kalıyoruz. Önümüzde bir de ailenin masraflarının arttığı, hesapta olmayan birçok harcamanın yapıldığı bayram var. Bayramlar özellikle çocuklar için bayramlıkların alındığı, harçlıkların verildiği günler ama çalışanlarımız uzun zamandır bayramlarda çocuklarına harçlık verememenin, bayramlık alamamanın burukluğunu yaşıyor. Toplu sözleşme masasında ülkemizin ekonomik gerçeklerini dahi göremeyen ve iktidar partisinin elini rahatlatmak için yüzde 3+3 zamma evet diyen yetkilendirilmiş konfederasyon, bunun hesabını çalışanlara vermeli."

"Resmi rakamlara göre dahi bir yıllık enflasyon yüzde 8,09 olmasına rağmen Ramazan enflasyonu yüzde 14,7 olmuştur. Aynı yiyeceklerle iftar edebilmemiz için geçen yıla göre 147 lira daha fazla para harcamak zorundayız. Ama bu yıl memur maaşları ortalama 65 lira arttı. Yani iki Ramazan arasında memurun zararı aylık 82 lira oldu. Düşük maaş alan memurlarımız açısından bu zarar aylık 100 lirayı aşmakta. Gelirimiz az, masrafımız çok. Neresinden bakılırsa bakılsın, memurlara ve emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi ve toplu sözleşmeden doğan zararlarının telafi edilmesi gerekir. Rahmet ve bereket ayı Ramazan, Müslümanların kurtuluş ayıdır. Tüm Müslümanlar oruç tutarak, manevi anlamda kurtuluşu arzu ediyor, yetkililerden de memurlarımızı maddi, kendilerini manevi anlamda kurtaracak ve milyonlarca çalışanımızın ve emeklinin hayır duasına vesile olacak tedbirler almalarını istiyoruz.”

CHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir