Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İçinizi Isıtacak En Güzel 10 Romantik/Shoujo Manga

-
7 dakikada okuyabilirsiniz

En iyi Romantik/Shoujo Mangalar

Manga: Japon yapımı çizgi romanlara denir.

1. Kimi Ni Todoke

Sawako Kuronuma, Halkadaki Sadako'ya benzerliği yüzünden sınıf arkadaşları tarafından sürekli "Sadako" olarak çağırılan bir kızdır. Aslında pek öyle olduğu söylenemez, dış görünüşü yüzünden herkes ondan korkmakta ve yanlış anlamaktadır. Etrafta Sawako'nun ruhları görebildiği ve birçok kişiyi lanetleyebildiği dedikoduları yayılmaya başlamıştır. Ama okulun popülerlerinden biri olan Kazehaya'nın onunla konuşmaya başlamasıyla her şey değişir. Sawako, kendini yeni bir dünyada bulur ve birçok arkadaş edinmeye, değişik kişilerle konuşmaya çalışır. 

Bu arada da yavaşça ama kesinlikle Sawako ve Kazehaya arasında tatlı bir aşk, tomurcuklanmaya başlar...

Mangaka: Shiina Kahuro

Chapter Sayısı: 92

Durum: Aylık olarak devam ediyor.

Animesi var mı: Evet, iki sezon olarak.

2. Kaichou wa Maid-sama!

Seiga Lisesi sadece erkeklere eğitim veren bir kurumken son bir kaç yılda karma bir okul olmuştur. Okuldaki erkeklerin sayıca fazla olması kızlara zor anlar yaşatmaktadır. Bu duruma bir çözüm getirmek isteyen Ayazawa Misaki öğrenci konseyinin başkanı olur. Okulda son derece sert ve otoriter olan Misaki'nin bir sırrı vardır. Ailesinin maddi durumu yetersiz olduğu için okul çıkışlarında Maid Latte isimli bir cafede çalışmaktadır.
 Buradaki tüm garsonlar bayandır ve kurallara göre hizmetçi gibi giyinerek müşterilere öyle davranmaları gerekmektedir. Misaki bu durumun okulda duyulmasını istemez. 
Bir gün okulun popüler çocuğu Usui Takumi Misaki'yi görür. O günden sonra Misaki'nin hayatı tamamen değişir. 

Mangaka: Fujiwara Hiro

Chapter Sayısı: 85

Durum: Tamamlanmış

Animesi var mı: Evet tek sezon halinde

3. Fruit Basket

Fruits Basket, bir lise öğrencisi olan Tohru Honda'nın hayatını konu alır. Tohru'nun annesi, Kyoko Honda, mayıs ayında bir trafik kazasında ölünce Tohru öksüz kalmıştır. Dedesiyle yaşamaya başlar fakat evin yeniden biçimlendirilmesi ve Tohru'nun bir süreliğine yaşayacak başka bir yer bulması gerekmektedir. Böylece bir çadırdayaşamaya başlar ve kendisini kalkındırmak için bir de hademelik işi bulur. Yaşadığı zorluklara rağmen, Tohru, neşesini ve iyimserliğini hiç kaybetmez. Bir gün Tohru ağaçların arasında Shigure Sohma’nın ve Yuki Sohma (Tohru’yla aynı sınıftan)‘nın olan bir eve rastlar. Sohmalar Tohru’nun gerçekte bir çadırda yaşadığını öğrenince oldukça şaşırırlar. Bütün arazi Sohma mülküdür ve Tohru kira ücreti karşılığı arazilerinde çadır kurmasına izin vermelerini ister. Hem onun için üzüldüklerinden hem de kendi dışarıda yeme alışkanlıklarından ve pis yaşamaktan kurtulmak için, yemek pişirme ve ev işleri karşılığında Tohru’ya bir oda vermeyi önerirler. O gece bir toprak kayması sonucu çadırı, annesinin resmi ve okul kıyafetleri gömüldüğü için bu seçeneği kabul etmekten başka çaresi kalmaz.

Tohru, çok yakında, Sohma Ailesi’nin sırrını ve Yuki Sohma’nın bu kadar ketum olmasının nedenini keşfedecektir: ailenin 13 üyesi Çin Zodyağı (Japonca’da "Jyūnişi") ’nın 12 hayvan ruhunu ve kedi ruhunu (Efsane’ye göre kedi Zodyak’ın dışında kalmıştır) taşımaktadır. Karşı cinsten birisine sarıldıkları zaman veya aşırı stres altına girdikleri zaman hayvana dönüşmektedirler. Tohru sırrı saklamaya söz verince Sohmalar, hafızasını hipnozla silmekten vazgeçerler. Çünkü normalde sırrı öğrenen ve Sohma olmayan birinin başına bu gelir. Hikaye Tohru’nun ve Sohma Ailesi’nin hayatını, birbirleriyle ilişkilerini ve her bir üyenin Akito Sohma –Sohma Ailesi’nin başı- ile olan korkulu mücadelelerini konu alarak devam eder.

Mangaka: Takaya Natsuki

Chapter Sayısı: 136

Durum: Tamamlanmış 

Animesi var mı: Evet, ama doğrudan mangadan başlamanızı öneririm

4. Sailor Moon

Hikâye, bir zamanlar güneş sisteminde Ay Krallığı'nın koruyuculuğunu yapan gezegen savaşçılarının şeytanî güçlerle savaşmalarını konu alan bir seridir. Sailor Senshi (İng: Sailor Soldiers) denen ana karakterler, ay ve gezegenler adına kadın kahramanlara dönüşen genç kızlardır. “Sailor” kelimesi Japonya’da yaygın olan kız okul üniformalarının stilinden gelir (Jp: sērā fuku, denizci kıyafeti). Seride kullanılan fantastik unsurlar ağırlıklı olarak semboliktir ve çoğu da mitoloji üzerine kurulmuştur.

Mangaka: Takeuchi Naoko

Chapter Sayısı: 63

Durum : Tamamlanmış

Animesi var mı : Evet,  2 sezon halinde. 1. sezonu mangadan ayrı bir hikayede ilerliyor. 2. sezonu ise 2014 yapımı, hala devam ediyor. 2. sezon mangadaki hikayeyi takip ediyor.

5. Lovely Complex

Koizumi, 1.70 cm boyunda, hemcinslerine göre uzun boylu bir kızdır. Ootani ise Koizumi'den yaklaşık 10 cm daha kısa bir erkektir. Bu ikili lise başladığından beri birbiriyle sürekli ağız dalaşına girmekte ve çoğunlukla da bu kavgaları etraftakileri eğlendirmektedir. Zaten kısa bir süre sonra da sınıf öğretmenleri Koizumi ve Ootani'yi "All Hanshin-Kyōjin" olarak çağırmaya başlar.

Bu sırada okula yeni gelen Suzuki adındaki genç çocuk, Koizumi'nin hayallerini süslemeye başlar. Bu durumu hemen fark eden Ootani, Koizumi'ye işbirliği teklif eder. Ootani'nin Suzuki ve Koizumi'yi bir araya getirmesinin karşılığında Koizumi de en yakın iki arkadaşından biri olan Chiharu'yu Oatani'ye ayarlayacaktır. Planlarını yapan Koizumi ve Ootani, diğerleriyle birlikte havuza giderler. Eğlenceli bir günün ardından Koizumi ve Ootani acı gerçeği öğrenir. Chiharu, kendi boylarında olan Ootani'yi tam bir erkek gibi görmezken Suzuki de Koizumi için aynı şeyleri hissetmektedir.

Koizumi ve Ootani, boy komplekslerine ve sürekli kavga etmelerine rağmen bir şekilde kişiliklerinin birbirine uygun olduğunu yavaş yavaş fark etmeye başlayacaktır. 

Mangaka: Nakahara Aya

Chapter Sayısı : 66

Durum : Tamamlanmış

Animesi var mı : Evet

6. Gakuen Alice

Küçük bir kasaba okulunda Sakura Mikan ve Imai Hotaru, aynı sınıfta okuyan kendilerince iki yakın dosttur. Enerjik Mikan’ın, duygularını göstermeyen Hotaru ile arkadaş olması iyi bir eşleşme gibi görünmese de ikili her zaman birliktedir… Ta ki Hotaru, Alice Akademisi adlı garip bir okulda okumak için çağrılana dek. Geride bırakılacak olmanın acısıyla Mikan, en yakın dostunu bu Alice Akademisi’ne giderek takip etmeye karar verir ancak bu girişimi akademi hakkındaki ilginç bir gerçeği ortaya çıkartacaktır…

Mangaka: Higuchi Tachibana

Chapter Sayısı: 180 

Durum: Tamamlanmış

Animesi var mı: Evet

Kaç sene önce okumuştum, hala favorim. Kaliteli bir hikayesi var ama sonu beni pek tatmin etmedi...

7. Ao Haru Ride

Yoshika Futaba’nın yeni bir lise öğrencisi olarak görünüşünü ve hayatını “sıfırlamak” istemesinin bazı sebepleri vardır.

Güzel olmasından dolayı ortaokuldayken kız arkadaşları tarafından hep dışlanmıştır, ve bir yanlış anlaşılmadan dolayı ise hoşlandığı çocuk Tanaka-kun’a hislerini açıklayamamıştır.

Artık lisededir ve elinden geldiğince “erkek gibi” davranmaya çalışacaktır. Böylece arkadaşları artık onu kıskanmayacaktır.

Hayatından gayet memnunken, Tanaka-kun ile tekrar karşılaşır, ama bu sefer onun adı Mabuchi Kou’dur. Tanaka, bir zamanlar Futuba ile aynı hislere sahip olduğunu açıklamıştır, ama artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Futuba, üç yıl önce başlayan aşkına devam edebilecek midir?

Mangaka : Saisaka Io 

Chapter Sayısı: 43

Durum: Aylık olarak devam ediyor.

Animesi var mı: Evet, haftalık olarak devam ediyor. Fakat hiç animesine bakmadan mangasını okumalısınız.

8. Dengeki Daisy

Ailesinden geriye kalan son kişi olan abisinin Teru'ya ölmeden önce bıraktığı tek şey sıkıntıda ya da kendini yalnız hissettiğinde "daisy"ye ulaşabileceği bir cep telefonudur. Abisinin ölümünün üzerinden yıllar geçmiştir ve artık Daisy ile arasında kopmaz bir bağ vardır. Teru'nun ne zaman başı sıkışsa Daisy yardımına koşmaktadır ama Teru Daisy'nin ne sesinin ne de neye benzediğini bilmektedir.

Teru bir gün yanlışlıkla okulun camını kırar ve ödeyecek parası olmadığı için kimsenin görmediğini düşünüp olay yerinden uzaklaşır ama aslında gören biri vardır. O günden sonra Teru kırdığı camın parasını ödemek için kendisini gören okul hademesi Kurosaki'nin kölesi olmuştur. 

Mangaka: Motomi Kyousuke

Chapter Sayısı: 68

Durum: Devam Ediyor

Animesi var mı : Hayır

9. Ookami Shoujo to Kuro Ouji

Hikaye, erkek arkadaşı olmamasına rağmen arkadaşlarına romantik maceralarını anlatan 16 yaşındaki gururlu kız Erika Shinohara'nın etrafında döner. Yakışıklı bir çocuğun gizlice fotoğrafını çekip erkek arkadaşı olduğunu iddia eder ama o çocuğun aslında okulunun prensi Kyouya Sata olduğu ortaya çıkar. Onu sahte erkek arkadaşı yapmaktan başka seçeneği yoktur. Sata nazik bir insan gibi görünür ama ne yazık ki aslen siyah kalpli bir sadisttir. Sata Erika'nın zayıflığından faydalanıp ona köpeği gibi davranır.

Mangaka: Hatta Ayuko

Chapter Sayısı: 31

Durum: Devam ediyor

Animesi var mı: Yakında çıkacak. Hatta çizimlere bakılırsa animesi bana daha iyi olmuş gibi geldi.

10. Hirunaka no Ryuusei

Kırsal kesimde yaşayan, 15 yaşındaki Suzume Yosano, babasının işteki transferi nedeniyle Tokyo'daki amcasının yanında yaşamak zorunda kalır. Tokyo'ya gelir gelmez kendisine yardım etmek isteyen tuhaf görünümlü gizemli biriyle karşılaşınca ürkerek hızla oradan uzaklaşır. Ancak bir süre sonra kaybolduğunu fark eder.

Daha sonra bir çocuk parkında yorgunluktan uykuya kalan Suzume uyandığında kendisini amcasının evinde bulur. Amcasının yanında ise o "tuhaf görünümlü gizemli" adam vardır. Daha bu şoku atlatamadan yeni nakil olduğu okula geldiğinde bir şokla daha karşılaşır, o da;

İstasyonda karşılaştığı o "tuhaf görünümlü gizemli adam" tamamen farklı bir kılıktadır ve kendisinin sınıf öğretmenidir!

Okula alışma ve arkadaş edinmede sıkıntı yaşarken, kızlara dokunamayan ve kızlarla hiç konuşmayan "Daiki Mamura" ve Mamura'ya aşık olan "Yuyuka Nekota" ile arkadaş olmasıyla bir de üstüne hiç olmaması gereken birine aşık olmasıyla, yaşadığı olaylar giderek içinden çıkılmaz bir hal alır.

Mangaka: Yamamori Mika

Chapter Sayısı : 73

Durum: Devam ediyor

Animesi var mı: Hayır

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kurumi-kumamakura

bok gibi bi liste

nozomi-chan

Ookami Shoujo to Kuro Ouji'nin animesi çıktı,bence biraz düzenleme yapın ^^

yumiko

ao haru ride ve kaichou wa maid sama en güzelleri

lilch

izlememediklerim varmış hemen izlemeliyim~

fuyuki

Kaliteli shoujo sever biri olarak liste çok yavan olmuş. Kimi ni Todoke ve Ookami Shoujo to Kuro Ouji overrated shoujolardan. Dengeki Daisy ise son ciltlerde bayağı bir darlamıştı beni. Ouran ve Skip Beat'in eklenmediği bir shoujo listesine liste demem ben kimse kusura bakmasın. Çok eski serilerden bir baş yapıt olan Hanazakari no Kimi tachi e, Akatsuki no Yona, Akagami no Shirayuki-hime, Coelacanth, Mars, Oresama Teacher, Shinrei Tantei Yakumo, Yuki Kaori'nin çoğu eseri ve daha sayamadığım bir çok shoujo serisi, bu listedeki Kimi ni Todoke, Ao Haru Ride ve Ookami Shoujo to Kuro Ouji gibi birbirinden berbat serilerden daha güzeldir. Sakisaka Io'nun mangaları da yüzlerce çeşidini bulabileceğiniz basit konulu mangalardan çizimleri her ne kadar çok güzel olsa da. Fazla patlamışım galiba asadjksdjksd özellikle Kimi ni Todoke'yi gördükçe başımdan kaynar sular dökülüyor. -_-

selin-buyukcengiz

bu listeyi hazırladıktan sonra okudum söylediğin çoğu mangayı. ve seride eksikler olduğunu da uzun süredir farkındayım... son okuduğum serileri de göz önünde bulundurarak (ve bu listeyi yaparken yapmadığım şeyi yaparak, araştırarak) yeni ve düzgün bi seri yapmayı planlıyorum. Ama yine de kimi ni todoke'nin o kadar kötü olduğunu düşünmüyorum (abartılıyor o ayrı mesele :P ) AYRICA NİHAYET ORESAMA TEACHER OKUMUŞ BİRİNİ GÖRÜNCE GÖZLERİM YAŞARDI :D :D

inciryapraklari

gözümden yaşlar aktı

konohaelfi

Akatsuki no Yona aslında tam olarak shoujo sayılıyor mu ki? Bilemedim...

yona-akame

bana güzel sonra biten shoujo önerebilirmisiniz ama kız karakter erkeklerden baska seylerde düsünsün klasik kızlardan olmasın ?? :)

Başlıklar

ÇinJaponyaaşkolaytatlı
Görüş Bildir