Görüş Bildir
Haberler
İBB, AKP'li Milletvekili Fatma Betül Sayan'ın Belediyeden Aldığı 1 Milyon TL'lik 'Bursu' Geri İstiyor

etiket İBB, AKP'li Milletvekili Fatma Betül Sayan'ın Belediyeden Aldığı 1 Milyon TL'lik 'Bursu' Geri İstiyor

Gazeteci Barış Terkoğlu, AKP İstanbul Milletvekili Fatma Betül Sayan Kaya‘nın AKP döneminde İBB yönetiminden aldığı bursları ve yapılan usulsüzlükleri anlatarak şimdiki İBB yönetiminin Kaya hakkında inceleme başlattığını da duyurdu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Gazeteci Barış Terkoğlu, Cumhuriyet Gazetesi’ndeki yazısında İstanbul’daki kar krizi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sert sözlerle yüklenen AKP İstanbul Milletvekili Fatma Betül Sayan Kaya’nın AKP döneminde İBB’den binlerce lira aldığını ve şimdiki İBB yönetimi tarafından hakkında inceleme başlatıldığını aktardı.

Daha önce AKP Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın, AKP dönemindeki İBB’den aldığı binlerce doları hatırlatan Terkoğlu yazısında şunları ifade etti:

Daha önce AKP Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın, AKP dönemindeki İBB’den aldığı binlerce doları hatırlatan Terkoğlu yazısında şunları ifade etti:

İBB, 38 kişinin, yurtdışı eğitim sözleşmelerine uygun hareket edip etmediklerinin, mecburi hizmet şartlarına uyulup uyulmadığının, taraflara haksız ve yersiz bir ödemede bulunulup bulunulmadığının araştırılması için müfettişlerini görevlendirmiş. Sonucunda, Teftiş Kurulu Başkanı Abbas Yaşar’ın imzasıyla, 30 Kasım 2021 tarih ve İBB-296/11 sayılı rapor hazırlanmış.Peki, 38 kişi arasında tanıdık isim var mı diyeceksiniz? Evet, doğru tahmin ettiniz, raporda o dönemki soyadıyla “Fatma Betül Sayan Boyacı” da yer alıyor.

Peki, rapor Fatma Betül Sayan Kaya için ne söylüyor? Özetleyelim…

Sayan Kaya, 14 Kasım 2008 tarihinde, İSBAK AŞ’de Elektrik/Elektronik Mühendisi olarak işe alındı.  O tarihte, ABD’nin New York şehrinde bulunan NYU-Polytechnic Üniversitesi’nde yüksek lisans için kabul almıştı. Şirkette işe alındığı gün olan 14 Kasım 2008 tarihinde, İBB şirketinden talep ettiği burs uygun görüldü, yurtdışı eğitim bursu sözleşmesi imzalandı. Sayan Kaya, eğitimi devam ederken 1 Nisan 2010 tarihinde, İSBAK AŞ Genel Müdürlüğü’ne başvurarak “özel nedenlerden dolayı” ücretsiz izin talep etti. 1 Nisan-21 Mayıs 2010 arası özel izin verildi.  İSBAK AŞ’ye 21 Mayıs 2010 tarihinde verdiği dilekçesinde, “yaşadığı güçlükler ve sağlık sorunları nedeniyle” eğitimini devam ettiremez duruma geldiğini söyledi. Bu durumda, 14 Kasım 2008 tarihli sözleşme hükümlerinin uygulanması gerekiyordu. Ancak 21 Mayıs 2010 tarihinde 9 maddeden oluşan ek sözleşme yapıldı.  İş akdi sözleşmesi bir yıl süreyle askıya alındı. Ek sözleşme ile de yurtdışı eğitim sözleşmesinin süresi de bir yıl uzatıldı.'

1 milyon TL'ye yakın

1 milyon TL'ye yakın

Tele1 TV'de Begümhan Aydoğan’ın sunduğu Gün Ortası programına konuk olan CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise Sayan'ın aldığı bursu şöyle anlattı:

'Tam rakamı söyleyelim; 85 bin 791,40 dolar 20 bin 289,25, dolara 14 deyip çarparsanız 1 milyona yakın bir rakam eder. Türkiye’deki ödemeleri için Türk lirası, yurt dışı ödemeleri için dolar ödemesi yapılmış. İşin ilginç yanı şu; Sayın milletvekili iş için başvuruyor başvurusunun kabul edildiği gün ABD’deki bir üniversiteden kabul alıyor ve aynı gün içerisinde yurt dışı bursu için başvuruyor ve aynı gün kabul ediliyor. Yönetim kurulu kararıyla yurt dışı borçlanma kararı çıkıyor üstelik bu eğitim sürecini bitiremiyor. __Bu paranın geri ödenmesi lazım. Yıl 2010’du geldik 2022’ye. İstanbul halkının parası halen sayın milletvekilinin cebinde. Hem o dönemin yönetim kurulu üyeleri, başkanları ve genel müdürü hakkında bir suç duyurusunda bulunuldu hem de bu paranın tahsili için girişimlerde bulunuluyor.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
301
196
59
34
19
16
9
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Eca

Şunun yüzüne bak. Hepsi aynı,, hepsinde bir nursuzluk!

isotlu-baklava

Şeytan bu insanların ruhuna gizlenmiş gibi sanki...

Kzlt

Normal bir ülkede istifa sebebi. Bu tayfanın bir tanesi çok inandığı dininin kurallarına riayet etse. Haramı ekmeksiz yiyor bunlar, asıl mevzu kyk borcunu öd... Devamını Gör

Charlie Brown

Maalesef normal bir ülke değiliz, dünyanın en değişik toplumuna sahip ülkeyiz..

biri

Karasülük amk.. sıfata bak..