Görüş Bildir
Haberler
Hükümet, KDV İndirimi İçin Çalışmalara Başladı

Hükümet, KDV İndirimi İçin Çalışmalara Başladı

Batuhan
21.01.2022 - 08:05

Döviz kurlarındaki artış sonrası başta gıda olmak üzere tüm tüketim mallarının fiyatları arttı. İktidar, raflarda indirimi sağlamak için KDV üzerinde çalışmaya başladı. Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan kabinede bu konu gündeme geldi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yüksek enflasyonu kabul ederek son dönemde sıklıkla dile getirdiği “Kurdaki köpük gibi enflasyondaki köpüğü de süratle alacağız” sözlerinin altından “Katma Değer Vergisi (KDV) indirimi” çıktı.

Döviz kurlarındaki artış sonrası başta gıda olmak üzere tüm tüketim mallarının fiyatları da arttı. Dolar 18.40’tan 15 TL seviyesinin altına indi, ancak bu düşüş tüketim maddelerine yansımadı.

Çalışmalar başladı

Çalışmalar başladı

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre Erdoğan’ın ‘enflasyondaki köpük’ benzetmesinin altından KDV indirimi çıktı. İktidar, raflarda indirimi sağlamak için KDV üzerinde çalışmaya başladı.

Edinilen bilgiye göre, Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan kabinede bu konu gündeme geldi. Toplantıda, Gelir İdaresi Başkanlığı’nca (GİB) hazırlanan, gıda, sağlık ve dayanıklı tüketim maddeleri gibi farklı KDV oranlarında gerçekleştirilecek düzenleme ele alındı.

Söz konusu düzenlemenin kısa bir süre içinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edileceği belirtildi.

Muhalefet önermişti

Muhalefet önermişti
trthaberstatic.cdn.wp.trt.com.tr

GİB’in üzerinde çalıştığı düzenleme ile KDV’deki üst sınır olan yüzde 18 oranı düşürülecek. Bu kapsamda da gıda, sağlık ve dayanıklı tüketim maddeleri gibi ürünlerde KDV indirimine gidilecek.

Tarladaki bir ürünün fiyatının marketlerde “yaklaşık 10 katına çıktığını” söyleyen iktidar kanadı, bu durumu önlemek için de toptan mal ve hizmet teslimlerinde “tek KDV oranı” belirleyecek. İktidar kanadı bu uygulama ile “fahiş fiyat artışlarının son bulacağını” öngörüyor. Muhalefet partileri uzun süredir iktidara “KDV oranının düşürülmesi” çağrısında bulunuyordu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
6
6
4
2
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Burhan

Hiç bir değişiklik olmaz. Oradan %15 keser başka yerden %127 alır zaten.

emre

taşıma suyla değirmen...

Doğal gaza ve elektiriğe yüzde 18 kdv uygulayan hükümetin bu çalışması pek etkileyici olmuyor maalesef. Asıl Ötv'yi kaldırmalısın diyeceğim ama o zaman devle... Devamını Gör