Görüş Bildir
Haberler
Hilal Kaplan: 'Boğaziçi Oligarşisi Yıkılacak; Dönüşümün Sancılarını Yaşıyoruz'

etiket Hilal Kaplan: 'Boğaziçi Oligarşisi Yıkılacak; Dönüşümün Sancılarını Yaşıyoruz'

Batuhan
02.02.2021 - 10:22

Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki rektör protestosu sırasında yaşananlarla ilgili olarak 'Boğaziçi oligarşisi yıkılacak; yerine çoğulcu, demokratik ve ABD Konsolosluğu'na kırmızı hatla bağlı olmayan 'buralı' bir yapı kurulacak. Bu dönüşümün sancılarını yaşıyoruz' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Boğaziçi Oligarşisi Yıkılacak, Yerine 'Buralı' Bir Yapı Kurulacak

Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, 'Boğaziçi, Amerikan etkisinden arınırken' başlığıyla yayımlanan yazısında Boğaziçi Üniversitesi'nin 1971'e kadar ABD'li rektörlerin, aradan geçen 40 yılda ise 'kapalı devre işleyen belirli bir zümrenin, aslında oligarşik ama sözde demokratik yollarla üniversiteyi yönettiğini' söyledi.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/turkiye/20...

"Millî güçlere atışın serbest olduğu bir düzendi bu"

"Millî güçlere atışın serbest olduğu bir düzendi bu"

'Yüzük hep o elit zümrenin tekelinde kalacak şekilde el değiştirdi. 'Demokratik üniversite anılarım' yazımda kendi kişisel tarihimden örneklerle anlatmaya çalışmıştım' ifadesini kullanan Kaplan, şöyle devam etti:

'Her oligarşik yapıda olduğu gibi hesap verilebilirliğin en az, imaj yönetiminin en zirve olduğu bu yönetimler boyunca başörtüsü yasağı gibi nice antidemokratik uygulama hayata geçirildi ama o 'özgürlük' imajı yıkılamadı.

PKK'nın kuruluş yıldönümünün halaylar eşliğinde kutlandığı ama Afrin Zaferi'ni kutlayanlardan İslami STK'lar adına stant açanlara dek millî güçlere atışın serbest olduğu bir düzendi bu.'

"Kâbe'nin temsilinin nasıl ayaklar altına alındığına şahitlik ettiler"

"Kâbe'nin temsilinin nasıl ayaklar altına alındığına şahitlik ettiler"

Üniversitedeki protestoların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Prof. Dr. Melih Bulu 'yu rektör olarak ataması sonrası başladığını belirten Kaplan, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yasal yollardan rektör atamasına karşı çıkış, bu steril işleyişi bozacağı içindir. Maalesef İslam'ın önerdiği bakış açısına değil de liberal mantralara kendini kaptıran bir kısım Boğaziçili dindar öğrenci de bu furyaya destek oldu' diye yazdı. Kaplan, şahmeran figürlü Kabe fotoğrafıyla ilgili olarak da şunları söyledi:

'Olsun, tek ve esas yoldaşlarının, kardeşlerinin kim olduğunu hayat zaten onlara gösterdi. Çünkü aradan daha bir ay geçmeden okulun ortasında Kâbe'nin temsilinin nasıl ayaklar altına alındığına şahitlik ettiler.'

"Dönüşümün sancılarını yaşıyoruz"

"Dönüşümün sancılarını yaşıyoruz"

Kaplan, bu duruma muhalefetten de çelişkili yorumlar yapıldığını belirtti. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu'nun açıklamalarından alıntılar yapan Kaplan, şu ifadeleri kullandı:'Ana muhalefetten de çelişkili sözler sâdır oldu: CHP'li Faik Öztrak, 'Bu alçak provokasyonu kınıyoruz' diye açıklama yaparken, dengeyi sağlamak için CHP'li Özgür Özel de 'yaşam biçimlerini paylaşmasam da' notunu düşerek rektör karşıtı eşcinsel harekete desteklerini bildirdi. Sözde 'muhafazakâr' Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu ise mevzuyu yine hükümete bağladı ve Kâbe'yi aşağılayanları değil, 'Ergen eylemini, suni gündem yapıyorlar' diyerek iktidarı suçladı. Diğer parti üyeleri de yapılanın demokratik bir hak olduğunu savundu. Anlayacağınız bir CHP'li Öztrak kadar bile olamadılar. İzzetlerini üç-beş oya pazara çıkardılar.

Ezcümle, Boğaziçi oligarşisi yıkılacak; yerine çoğulcu, demokratik ve ABD Konsolosluğu'na kırmızı hatla bağlı olmayan 'BURALI' bir yapı kurulacak. Bu dönüşümün sancılarını yaşıyoruz.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
373
209
35
17
12
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Braunx

Bu hilal kaplan kadar leş’i gelmez.

gormedimduymadim

Ya su eski fetoculerin cikip bide ahkam kesmesi ne rezil bir canli turuyuz

Halil Değerli

Evet..... dönüşüm.... Arabistan'a dönüşüm.... Şeriata dönüşüm.... ..... 🤪😡🤪😡🤪😡🤪