Hiçbir Şey İmkansız Değil; Türkiye'de Üç Kuruşa Bilim Kurgu Filmi Çekmek

-

Türk sinema ve televizyonlarında görülen bilim kurgu türünün eksikliği birçoğumuzu oldukça üzüyor. Her daim bütçe eksikliği ile karşımıza çıkan bu bahanelere bir son vermek için ülkemizin bilim kurgu çekmek için harika bir ülke olduğunu kanıtlayan düşük bütçeli bilim kurgu çekme yollarını sizler için toparladık. Tez elden vizyonda birkaç yerli ve tamamen milli bilim kurgu görmek dileğiyle hep beraber bu yöntemlere bir göz atalım.

1. Öncelikle mekanı dar tutalım. Üç oda bir salonun duvarlarını beyaza boyayıp uzay gemisi havası verebiliriz. Ya da tek göz yer altı sığınağı iş görür.

Üç oda bir salon ya da tek odalı bir yer dünya parayı cebimizde tutar. Hiçbir yer bulamıyorsanız yatak odanızı kullanabilirsiniz. Azıcık hayal gücü lütfen.

2. Uzay mekiğindeki teknolojik ekranlar için para vermeyin. Komşulardan plazma ekranlarını ödünç alın.

Zaten komşularınıza televizyonunuz filmde oynayacak derseniz size seve seve yardımcı olurlar.  Teknolojik aletleriniz de bedavaya geldi. Hadi yine iyisiniz.

3. Çok oyuncuya da gerek yok. Dünyayı kurtaran büyük orduların olduğu prodüksiyonları bırakalım Holywood yapsın, durumumuz yok ne yapalım!

Bir de oyuncular ünlü olmazsa zaten yemek parasını versen oynar. Maaşa da gerek yok. Mis gibi sıfır maliyet. Yemek işini de kahvaltılık ve her gün menemen yiyerek halledebilirsiniz.

4. Uzay kıyafetleri için de çok uğraşmaya gerek yok. Motorcu kıyafetlerinden bozma şeyler iş görür. Yine mis gibi tasarruftayız.

Mahalledeki terziye gri renkte muşambalar götürüp istediğiniz uzay kıyafetini diktirebilirsiniz. Ayrıca ince ve hafif olmalarına takılmayın. Gelecekte kıyafetler aynen böyle olacak.

5. Senaryoyu baştan paramıza göre yazmalıyız. Hikayenin yarısından fazlası az oyunculu ve neredeyse tek mekanlı yerde geçerse. Kaldı cepte paralar.

Ayı gibi senaryo yazmayın. Olayları kaptan Bihter'in mekikteki Behlül adındaki uzaylı robotla duygusal yakınlaşması, onu çekemeyen yardımcı pilot Nihal'in gemiyi sabote etmeye kalkması gibi basit gerilimli insan ilişkileri üzerine kurarsanız cebinizde kalan parayla bir buçuk iskender yersiniz. Saksıyı çalıştırın.

6. Yok ben post apokaliptik hava da istiyorum derseniz. Çorum sizi bekliyor. Çorum arazileri uzak gelecek için harika bir çevre olur.

Etrafta az insan olacağından istediğiniz ıssızlık duygusunu yaratabilirsiniz. Çorumda konaklama da ucuz. Uzaylı istilası sonrası senaryolar, ya da nükleer savaş sonrası oluşan doğal koşullar için birebir. Hatta yabancı bir gezegen taklidi bile yapabilir Çorum, bu ülke doğasıyla insanıyla her şeye yeter!

7. "Ay bilim kurgu bu, bize robot da" lazım derseniz siz de insanımsı robot kullanın. Yüzüne efekt de yapmayıverin canım.

Robotunuz adeta insan gibi davranıp insan gibi bakacaktır. İzleyiciye bunu açıklamak zorunda değilsiniz. Holywood yapınca oluyor da bizimki mi inandırıcı değil Allah aşkına!

8. Oyuncunuzun makyajla mahvolmuş görünmesi mi gerekiyor, yevmiyesiz 6 gün sette çalıştırın, gerisi kendiliğinden gelecektir.

Uzaylı istilasından kaçan Çorumlu Hamdi işte karşınızda. Mahvolmuş görüntüsünün gerçekliği hikayenize çok şey katacak.

9. Uzay ortamı için biraz karanlık ve birkaç fenerle izleyiciniz uzayla Çorum arasındaki farkı anlamayacak bile.

Lütfen yaratıcı olmayı uzak bir gelecekte galaksiler arası savaş çıkarmak olarak algılamayın. Yaratıcılık zor koşullarda harikalar yaratmaktır. Bunun için bizim ülkemiz insanından iyisi yok.

10. Ya ben Çorum'a gidemem derseniz, mahallenizden bir inşaat alanını "uzaylılardan kaçılan sığınak" ayağına kullanabilirsiniz.

İnşaat alanları hem sığınak görüntüsü vermek için hem de uzaylı istilası ortamı sağlamak için harika alanlar. Zaten ülkemizde inşaat alanından bol ne var. Ya resmen bu mükemmel koşulları kullanmıyoruz.

11. Özetle en pahalısına bakıp "ay ben bunu yapamam" demeyin. Yapabileceğinizin en iyisin yapın. Gördüğünüz gibi evde bile bilim kurgu yapabilirsiniz.

Hayal gücünüzü öldürmeyin. Ülke bilim kurguya aç bilim kurguya!

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
viomatrix

güzel içerik

erlik

Editörün babası insnaları hacı bayrama diye, pavyona götürmüş. Cezasını evladıyla çekiyor.

logicaldoor

Filmin birini gömmek istemişsiniz gibi görünüyor ki görüntülerden ve anlatılanlardan ibaretse hak etmiş de. Ama hangi film? ...

themeret

Bilim yok kurgusu nasıl olsun

allahin-cezasi-pis-muhalefet

güzel yapıştırdın

let

çabuk 'kolaysa sen yap' cılar gelmeden!

Görüş Bildir