Hiç Tereddüt Etmeden Sadece Sırt Çantanızla İskandinavya'ya Taşınmak İçin Hayat Kolaylaştıran 15 Sebep

451PAYLAŞIM

Ceku, hazırsan gidelim balım!

Kaynak: https://theculturetrip.com/europe/denmar...

1. Spor salonuna gitmek yerine doğal alanlarda spor yapmayı tercih ederler:

Şu anda çoğu Norveçli şehirlerde yaşıyor olsa da doğada bulunmak hala yerel kültürün çok önemli bir parçasıdır. Norveçliler, genel olarak dışarıda çok zaman geçirmenin gerekli olduğuna inanıyor. Fiziksel aktivite onlar için sadece kalori yakmanın bir yolu değil aynı zamanda enerji almanın bir yoludur. Bu yüzden spor salonuna gitmek yerine kayak yapmaya, buz patenine, gölde yüzmeye veya ormanda yürüyüşe gidiyorlar.

2. Sıvı yağ yerine tereyağı kullanırlar:

İskandinavlar iyi bir tereyağının, sıvı yağ veya margarinden çok daha iyi olduğunu düşünür. Bu yüzden de çorba, et veya sebze gibi birçok yemeğe küçük bir parça tereyağı eklerler. Bu, yiyeceği daha lezzetli ve daha besleyici hale getirir.

3. Kötü hava kavramı yoktur:

Norveç veya İsveç'te yaşamak soğuk hava düşüncesinden dolayı bir zorluk gibi görünebilir. Ancak bu durumu tam tersine çevirebilirsiniz. Hatta bununla ilgili Norveçlilerin bir atasözü bile vardır: "Kötü hava yoktur, sadece uygunsuz giysiler vardır!" Düşük sıcaklıklar metabolizmayı hızlandırır, uyku kalitesini artırır ve iştahı düzenler.

4. Çocuklar sadece cumartesi günü tatlı yiyebilir:

İsveç anaokullarında yemek pişirmek için şeker kullanılmaz ve çocuklar genellikle 2-3 yaşından önce tatlı yemezler. Ancak çocuklar büyüdüğünde bile, sadece tatillerde ve cumartesi günleri şeker alırlar.

5. Öğle yemeklerinin porsiyonları akşam yemeklerinden daha büyüktür:

İsveç ve Norveç'te öğle yemeğine middag denir. Bu, insanların gün içinde en çok yemek yediği öğündür. Öğleden sonra 4 civarında patates, et, balık gibi protein ve karbonhidrat açısından zengin yiyecekler tüketirler. Akşam yemeğinde ise kahvaltıda yedikleri gibi daha hafif yemekleri tercih ederler. Böylece mideleri gece boyunca ağır yiyecek sindirmek zorunda kalmaz.

6. Sauna kullanmak en iyi güzellik taktikleridir:

Soğukta uzun yürüyüşler yaptıktan sonra elbette ilk yapmak isteyeceğiniz şey ısınmak olacaktır. İskandinavlar için saunalar kültürlerinin bir parçasıdır ve birini saunaya davet etmek ona saygı göstermek anlamına gelir. Bu, muhtemelen İskandinavların neden bu kadar sağlıklı olduğunu açıklayan başka bir sır diyebiliriz. Ayrıca, saunaya gitmek İskandinav kadınları için her zaman güzellik taktikleri listesinde yer alır. Böylece ciltleri parlak ve temiz kalır.

7. Ciltlerini güzel tutmak için çok fazla ürüne ihtiyaç duymazlar:

Güçlü kış rüzgarları, kış aylarında yumuşak cildimiz en için en büyük sorunlardan bir tanesidir. Bu nedenle İskandinavya'da cilt bakımının en önemli kısmı nemlendirmedir. Çok adımlı cilt bakım sistemlerinin olduğu Asya güzellik standartlarının aksine İskandinav kadınları en temel ürünleri tercih ediyor. Bu yüzden, günde 3'ten fazla güzellik ürünü kullanan bir kadın görmeniz pek olası değildir.

8. İskandinav diyeti, fit bir vücudun sırrıdır:

İskandinavların çoğu evde yemek yapmayı tercih eder. Bu yüzden de nadiren restoranlara giderler. Günlük diyetleri, aktif yaşam tarzlarının yanı sıra vücutlarının sağlıklı ve güzel görünmesini sağlar. İskandinav ülkelerinde yaşayan insanlar düzenli olarak D vitamini ve omega-3 yönünden zengin yiyecekleri tüketirler.

9. Kahve molaları kutsaldır:

İsveç literatürü, kahve molası ve kurabiye anlamına gelen 'fika' kelimesinin içerir ancak onlar için bu kelime çok daha anlamlıdır. Fika sadece bir kahve molası değil, zamanı yavaşlatmanın ve iyi şeyler hakkında düşünmenin bir yoludur. Diğer ülkelerde karton bardaklarda hızlıca içilen kahvelerin aksine İsveç'te kahve molaları kutsaldır ve her gün bu rutini gerçekleştirirler.

10. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği yerler:

Kuzey Avrupa süpermarketlerinde, uzun yıllardır tam buğday ekmeği tüketildiği için beyaz ekmek bulmak zor olabilir. 18. ve 19. yüzyıllarda ekmek; aileler için ana yiyecekti ve arpa, yulaf, çavdar fazlasıyla popülerdi. Beyaz ekmek ise çok sonradan ortaya çıktı. Bugün mağazalarda satılmasına rağmen İskandinav halkı sağlıkları için genellikle tam buğday ekmeği tercih ediyor.

11. Ulaşımlarının çoğunu bisikletle gerçekleştirirler:

İskandinavya'da egzersiz yapmak bir yaşam biçimidir. Örneğin, şehirlerde yaşayan Danimarkalı ve İsveçlilerin birçoğu düzenli olarak bisikletle işe gidip gelir ve bunu tüm hava koşullarında bahane üretmeden yaparlar.

12. Kısa molalar verirler:

Ofis üretkenliği, çalışanların motivasyonuna ve odaklanma becerisiyle yakından ilişkilidir. Odaklanmak, zihinsel olarak enerji gerektirir ve fazla yüklenmeyle bu enerjiyi tüketebilirsiniz. İskandinavlar bunun önüne geçmek için mesai saatleri boyunca kısa molalar verirler. Böylece üretkenliklerini ve enerjilerini yükseltirler. Uzun vadede her 30-60 dakikada bir düzenli molalar vermek daha az stres yaratır ve iş verimini artırır.

13. Tatile giderler:

Her sabah işe gitmek için hayata gelmediğimizi hatırlamaya çalışın. Modern toplum, profesyonel yaşamı kişisel yaşamla eşitlediğinden dolayı bunu yapmak bazı insanlar için zor olabilir. Mesleğiniz hakkında tutkulu olmanın yanlış bir tarafı yok ancak düzenli olarak izin almayı unutmamalısınız. İskandinavya ülkeleri, izin konusunda diğer ülkelere göre daha fazla ödenek ayırdığı için izin konusunda fazlasıyla cömerttir.

14. Güneşi gördükleri an her şey durur:

İskandinav yaşam tarzının muhtemelen en önemli yönü budur. Güzel hava ve güneş ışığı asla hafife alınmaz. Güneş tekrar ortadan kaybolmadan önce dışarıda eğlenmeleri ve güneşten olabildiğince yararlanmaları gerekir.

15. Rahatlamanın önemini bilirler:

Diğer ülkelerde yaşayan insanlar kısa süre önce 'rahatlık ve küçük şeylerden zevk almak' gibi bir anlama gelen Danca hygge kelimesini keşfettiler. Rahat kıyafetler giyerek mumları yakıp koltuğa yayılıp film izlemek, okumak veya bir masa oyunu oynamak İskandinav insanlarının önem verdiği ve hayatlarına kattığı alışkanlıklar arasında yer alıyor. 

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Yaptıkları Paylaşımlarla Her Ülkenin Birbirinden Farklı Kültüre Sahip Olduğunu Bir Kez Daha Gösteren 17 Kişi - onedio.com
Yaptıkları Paylaşımlarla Her Ülkenin Birbirinden Farklı Kültüre Sahip Olduğunu Bir Kez Daha Gösteren 17 Kişi - onedio.com
Her Gencin Ülkemizde Mutlaka Görmesi Gereken 20 Lokasyon - onedio.com
Her Gencin Ülkemizde Mutlaka Görmesi Gereken 20 Lokasyon - onedio.com
Farklı Kültürüyle Dikkatimizi Çeken Japonya’ya Olan Sevgimizi Katlayacak Birbirinden İlginç 15 Özellik - onedio.com
Farklı Kültürüyle Dikkatimizi Çeken Japonya’ya Olan Sevgimizi Katlayacak Birbirinden İlginç 15 Özellik - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
melisa-abedini

5. Öglen yemeğe middag denmez bi kere middag akşam yemeği demek. Lunch öğlen yemeği ve frukost kahvalti denir. ısvecten selamlar

babasi-kilikli

yarısı sallamasyon içerik için içerik yapmış

eexorciist

siz çıkın yola benim sırt çantamı annem yıkamış....

Görüş Bildir