Herkesin Örnek Aldığı Yatırımcı Warren Buffett'la İlgili Daha Önce Hiçbir Yerde Duymadığınız 17 Gerçek

1PAYLAŞIM

#12 Aa ne tesadüf ben de!😮

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/290...

Geçen haftaki içeriğimize de göz atmayı unutmayın:

Apple'ın Kurucusu Steve Jobs Hakkında Daha Önce Hiçbir Yerde Duymadığınız 17 Gerçek - onedio.com
Apple'ın Kurucusu Steve Jobs Hakkında Daha Önce Hiçbir Yerde Duymadığınız 17 Gerçek - onedio.com

Dünyanın en ünlü yatırımcılarından biri olan Warren Buffett sadece başarılarıyla değil aynı zamanda birbirinden ilginç özellikleriyle de tanınıyor...

www.instagram.com

Peki biz bu gerçeklerden kaç tanesini biliyoruz? Haydi gelin birlikte bakalım...

1. Kendisi ilk hisse senedini 11 yaşındayken almıştır.

www.instagram.com

Çoğu 11 yaşındaki çocuk oyun oynarken Buffett hisse senedi almıştır. 1942 yılının baharında şu anda CITGO olarak bilinen Cities Service Preferred'den 38 dolara altı adet hisse senedi almıştır.

2. 16 yaşındayken serveti 53 bin dolara ulaşmıştır.

www.instagram.com

Gençliğinden beri Buffett nazik ve oldukça çalışkan bir insan olmuştur. Altı yaşındayken oturduğu mahallede kapı kapı dolaşarak sakız satmıştır. Babasının işi dolayısıyla Omaha'ya taşındıklarındaysa gazete dağıtarak ayda 175 dolara yakın bir meblağ kazanmıştır ve bu miktar o zamanlar bir öğretmenin kazandığı ortalama paradan daha fazladır. Gazete dağıtmanın yanında ikinci el golf topları, koleksiyon pulları satmak ve arabaları parlatmak gibi işler de yapmıştır. Bu sayede 16 yaşına geldiğinde 53 bin dolarlık bir servete ulaşmıştır.

3. Harvard İşletme Okulu onu reddetmiştir.

www.instagram.com

Nebraska Üniversitesi'nden üç yılda mezun olduktan sonra Harvard İşletme Okulu'na başvurmuştur. Okula kabul almak için gittiği mülakatta ona Harvard'a giremeyeceğini söylemişlerdir. Hayal kırıklığına uğrayan Buffett daha sonra hayranı olduğu David Dodd ve değer yatırımının kurucusu Benjamin Graham'ın Columbia İşletme Okulu'nda ders verdiğini öğrenmiştir. Buffett konu hakkında "Onlara Ağustos ortasında bir mektup yazdım. Mektupta 'Sevgili Profesör Dodd, sizin öldüğünüzü düşünüyordum ama şimdi yaşadığınızı ve Columbia'da ders verdiğinizi öğrendim. Okula kabul edilmeyi çok isterim.' dedim. O da beni kabul etti." demiştir.

4. Buffett 6 yaşındaki bir çocuk gibi beslenmektedir.

www.instagram.com

Fortune ile yaptığı bir röportajda kendisinin çeyreğinin Coca-Cola'dan oluştuğunu söylemiştir. "Eğer günde 2700 kalori alıyorsam bunun çeyreği Coca-Cola'dır. Günde en az 5 kutu kola içiyorum ve bunu her gün yapıyorum." demiştir. Buffett kahvaltıda McDonalds'dan kahvaltı yapmakta ya da piyasa iyi durumda olmadığında iki sosis yemektedir. Tatlı içinse çok sevdiği Dairy Queen'den dondurma yemektedir. Bu kadar tuz ve şeker içeren bir beslenme düzeniyle nasıl sağlıklı olabildiği sorulduğunda "En düşük ölüm oranına 6 yaşındakilerin sahip olduğunu gördüm. Bu yüzden 6 yaşındaki bir çocuk gibi beslenmeye karar verdim" demiştir.

5. 1958'den beri aynı evde yaşamaktadır.

www.instagram.com

Bir milyarderi düşündüğünüzde muhtemelen aklınıza malikâneler ve pahalı arabalar gelecektir. Bu durum Buffett için hiçbir zaman geçerli olmamıştır. Kendisi 1958 yılından beri Omaha'da 31.500 dolara satın alınmış evinde oturmaktadır. Yaşadığı yer beş odalı ve 2 banyolu mütevazi bir evdir.

6. 2013 yılında Buffett günde 37 milyon dolar kazanmıştır.

www.instagram.com

2013 yılının başında net serveti 46 milyar dolarken yılın sonunda 59 milyar dolara yükselmiştir. Kendisi 2013 yılında artan hisse senedi fiyatları sayesinde günde ortalama 37 milyon dolar kazanmıştır.

7. Gününün %80'ini okuyarak geçirmektedir.

www.instagram.com

Buffett uyandığı andan itibaren gazeteleri okumaya başlamaktadır. Kendisi gününün %80'ini okuyarak geçirdiğini hesaplamıştır. Başarısının sırrı sorulduğunda  "Günde 500 sayfa okumayı deneyin. Bilgi bu şekilde bileşik faiz gibi birikerek artar." demiştir.

8. Buffett'ın 20 tane takım elbisesi vardır fakat hiçbirine para ödememiştir.

www.instagram.com

Kendisinin Madam Lee adlı tasarımcıdan yaklaşık 20 adet takım elbisesi vardır. Bununla ilgili Çin'e yaptığı bir gezi sırasında kaldığı otelde yaşadığı ilginç bir hikayesi vardır. Buffet bu hikayeyi CNBC'ye  "İki adam birden odaya girdi. Ölçülerimi almaya başladılar ve sonra bana içinde bir sürü örnek olan bir katalog gösterdiler. 'Bir tanesini seç. Madam Lee sana hediye etmek istiyor.' dediler." sözleriyle anlatmıştır. Kendisi daha sonrasında bu gizemli tasarımcıyla tanışmıştır. Madam Lee ona takım elbise göndermeye devam etmiştir. Lee daha sonrasında Bill Gates gibi başka başarılı yöneticilere de takım elbise tasarlamaya başlamıştır.

9. Servetinin neredeyse %94'ünü 60 yaşından sonra kazanmıştır.

www.instagram.com

Buffett 60 yaşından önce de oldukça başarılı olsa da 52 yaşındayken net serveti 376 milyon dolardır. Servetinin %99'unu 50 yaşından sonra kazanmıştır. 89 yaşında açıklanan net servetiyse 81.7 milyar dolardır.

10. Buffett'ın yüzü Çin'de kirazlı kola kutularının üzerine basılmıştır.

twitter.com

Mart 2017'de Coca-Cola kirazlı kolayı Çin'de satmaya başladığında kısa bir süreliğine kutuların üzerine Buffett'ın yüzünü basmıştır. Warren Buffett Çin'de oldukça popülerdir ve kolayı çok sevmektedir. Aynı zamanda şirketi Berkshire Hathaway %9.3'lük hisseyle Coca-Cola'nın en büyük yatırımcısıdır.

11. Kendisi 'Breaking Bad' hayranıdır.

twitter.com

Popüler bir dizi olan Breaking Bad'in hayranı olan Buffett 2013 yılında dizinin başrolü Walter White gibi giyinmiştir. Fotoğrafı Twitter'da "Kahin bile bu akşam neler olacağını bilmiyor" açıklamasıyla paylaşmıştır.

12. Ukulele çalmaktadır.

twitter.com

18 yaşındayken Omaha'dan tanıdığı Betty Gallagher isimli bir kıza aşık olmuştur. Gallagher'ın o zamanlar bir erkek arkadaşı vardır. Bu yüzden Gallagher'ın erkek arkadaşının yapamadığı bir şeyi yapmak isteyen Buffett ukulele çalmaya başlamışır. Daha sonra Gallagher'a ukulele çalmıştır fakat kız yine de diğer çocuğu seçmiştir. Buffett halen toplantılar ve röportajlar sırasında ukulele çalmaktadır ve milyarder arkadaşı Bill Gates ona şarkı söyleyerek ona eşlik etmektedir.

13. Kapaklı telefonunu 2020 yılında bir iPhone'la değiştirmiştir.

www.instagram.com

2013 yılında CNN için Piers Morgan'la yaptığı bir röportajda Buffett birçok konu hakkındaki görüşünü paylaşmıştır. Röportajda hâlâ Nokia'nın kapaklı bir  telefonunu kullandığını söylemiştir. "Bu telefonu bana Alexander Graham Bell verdi" diyerek şaka yapmıştır. Hiçbir eşyasını 20 ya da 25 yıl kullanmadan atmadığını açıklamıştır. Apple hisselerinin %5.6'sına sahip olan Buffett  kapaklı telefonunu Aple'ın CEO'su Tim Cook'un ona bir iPhone 11 hediye etmesiyle değiştirmiştir. Buna rağmen Buffett hâlâ iPhone'u sadece aramalar için kullanmakta ve işlerini halletmek için iPad'ini kullanmaktadır.

14. İnsanlar onunla öğle yemeği yemek için milyonlar teklif etmektedir.

www.instagram.com

Omaha'nın Kahini olarak anılan Buffett ile öğle yemeği yemek için bazı insanlar 4.57 milyona kadar teklifte bulunmuştur. 2000 yılından beri Buffett bağış toplamak için eBay'den kendisiyle bir öğle yemeği için açık arttırma başlatmaktadır. 2019 yılında kimliği bilinmeyen bir kişi Buffett'la öğle yemeği yemek için 4.57 milyon dolar teklif etmiştir. Açık arttırmadan kazanılan para San-Fransisco temelli GLIDE isimli yoksullukla mücadele eden bir hayır kurumuna bağışlanmıştır. Açık arttırmayı kazanan kişi yedi arkadaşıyla birlikte New York şehrindeki 'Smith and Wollensky' adlı bir et lokantasında Buffett'la öğle yemeği yeme şansını yakalamıştır. Açık arttırmadan bugüne kadar toplam 25 milyon dolardan fazla para toplanmıştır.

15. Kendisi Berkshire Hathaway hisselerinin %85'ini hayır kurumlarına bağışlama sözü vermiştir.

www.instagram.com

Buffett başarılı bir yatırımcı ve yönetici olmanın yanında büyük bir hayırseverdir. 2006 yılında Berkshire Hathaway hisselerinin %85'ini hayır kurumlarına bağışlama sözü vermiştir ve o zamandan beri de sözünü yerine getirmektedir. Temmuz 2019'da 3.6 milyar dolar değerinde Berkshire Hathaway hissesini biri Bill ve Melinda Gates Vakfı olmak üzere 5 vakıfa bağışlamıştır. 2006 yılından beri toplam 34.5 milyar dolar bağışlamıştır.

16. Buffett şaka yapmayı sevmektedir.

www.instagram.com

Hâlâ bir çocuk kalbine sahip olan Buffett şaka yapmayı ve esprili konuşmayı oldukça çok sevmektedir.

17. Kayınbabası ona başarısız olacağını söylemiştir.

www.instagram.com

1951 yılında eşine evlenme teklif ettikten sonra kayınbabası onu konuşmak için çağırmıştır. Buffet'ın gelecekle ilgili planlarına fazla güvenmeyen kayınbabası onun başarısız olacağını düşünmüştür. Buffett CNBC'ye verdiği bir röportajda konuyla ilgili kayınbabasının "Endişelerinizin olmasını istemiyorum. Başarısız olacağını düşünüyorum ve bu yüzden kızım aç kalabilir. Fakat bu konuda seni suçlamıyorum." demiştir.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.👇

Dünyanın En Zeki Yatırımcısı Warren Buffett'tan Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak Başarı Dersleri - onedio.com
Dünyanın En Zeki Yatırımcısı Warren Buffett'tan Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak Başarı Dersleri - onedio.com
Mark Zuckerberg Hakkında Daha Önce Hiçbir Yerde Duymadığınızı İddia Ettiğimiz 15 Gerçek - onedio.com
Mark Zuckerberg Hakkında Daha Önce Hiçbir Yerde Duymadığınızı İddia Ettiğimiz 15 Gerçek - onedio.com
Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos Hakkında Daha Önce Hiçbir Yerde Duymadığınız 17 Gerçek - onedio.com
Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos Hakkında Daha Önce Hiçbir Yerde Duymadığınız 17 Gerçek - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
luiz-emmi

"Buffett şaka yapmayı sevmektedir" içeriği yapay zekaya falan mı yazdırdınız hocam?

Görüş Bildir