Her Okula Mescit Geliyor: MEB Projeyi Onayladı

 > -

İnsan Vakfı'nın “Mescitsiz Okul Kalmasın” projesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylandı. Vakıf Genel Sekreteri Metin Baksi “İlk etapta 90 okula mescit yapacağız” dedi.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre,İnsan ve Medeniyet Hareketi'ne bağlı çalışan İnsan Vakfı'nın (İV) başlattığı “Mescitsiz Okul Kalmasın” projesine vize çıktı. Vakıf'ın başvurusu Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylandı ve MEB projeye sponsor oldu. Projenin tanıtımı da billboardlara asılan afişlerle duyuruldu.

"Mescidi olan okullarda din dersleri de mescitte verilebilecek"

Vakıf Genel Sekreteri Metin Baksi yaptığı açıklamada şunları kaydetti: 

“Projemiz, MEB tarafından onaylandı ve valiliklere yazı yazıldı. İlk etapta 90 kadar okula mescit yapacağız. Projeye 2016'da başladık ama bu yıl resmi olarak MEB'ten onay aldık. Bugüne kadar 15 kadar okula mescit yaptık, 90 başvuru daha var. Bu yıl 40 tanesini yapacağız. Mescidi olan okullarda din dersleri de mescitte ve minder üzerinde verilebilecek.”

İlk etapta mescit yapılacak okullardan bazıları şunlar 👇

İlk etapta mescit yapılacak 40 okul arasında İstanbul Alibeyköy Kılıçarslan İmam Hatip Ortaokulu, Ataköy 9 Kısım Atatürk Ortaokulu, Bakırköy Hamdi Akverdi İlkokulu, Gaziosmanpaşa Prof.  Gazi Yaşargil İHO, Kadıköy İkbaliye Ortaokulu, Seyrantepe Atatürk İlkokulu, Pendik Anadolu Lisesi, Şehit Ömer Halisdemir Uygulama Merkezi, Ümraniye Şehit Erol Olçok Kız Anadolu İHL de bulunuyor.

MTTB'nin devam hareketi

İnsan Vakfı'nın bağlı olduğu İnsan ve Medeniyet Hareketi, kendi internet sitelerinde köklerini şu ifadelerle anlatıyor:

“1970'li yıllarda Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) ve Akıncılar Derneği etrafında bir araya gelen bu topraklarda İslam’ın sesi olmayı kendine şiar edinmiş o yıllardaki üniversite gençliğidir.1970’li yıllarda MTTB ve devamında Akıncılar Derneği, 1980 sonrası üniversitelerde Müslüman Gençlik ve günümüzde İnsan ve Medeniyet Hareketi olarak varlığını sürdüren birlikteliğimiz 40 yıllık bir geçmişe sahiptir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016İstanbulŞehit
Görüş Bildir