Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şener Şen'in Canlandırdığı İçimizde Yer Etmiş 20 Karakter

 > -
Abone ol

Her Yeşilçam izleyicisi bilir ki Şener Şen,Türk sinemasının en değerli usta oyuncularından biridir. Oynadığı filmlerde canlandırdığı karakterlerin replikleri dahi herkes tarafından bilinen usta oyuncunun her izlediğimizde kesinlikle yer etmiş 20 filmi ve oynadığı karakteri sizler için derledik.

1. Hababam Sınıfı Serisi - Badi Ekrem ( 1975-1976-1977-1978)

Şener Şen'i gerçek anlamda Yeşilçam'a kazandıran, Kemal Sunal ile müthiş uyumun keşfedildiği Badi Ekrem Karakteri herkesçe sevilir dönüp dönüp tekrar izlenir. Serinin 4 filminde yer almıştır.

2. Tosun Paşa - Lütfü (1976)

Hababam Sınıfı'nın ilk filminde keşfedilen Kemal Sunal-Şener Şen uyumu farklı bir filmde ilk defa Yeşilçam seyircisiyle buluştu. Yıl 1976 idi. Sen hangi tarafı tuttun Tellioğullarını mı yoksa  Seferoğullarını mı ?

3. Süt Kardeşler - Kumandan Hüsamettin (1976)

Çocukluğumuzda korku dünyamıza Gulyabani'yi sokan eşsiz film. Ne zaman izlesek Gulyabani ve onun göründüğü ilk sahne fonu her zaman korkutucu olmuştur.

4. Şabanoğlu Şaban - Kumandan Hüsamettin (1977)

2000'li yılların sonuna dek her şarkıya uyumlu +9 trol malzemesi .

5. Gülen Gözler - Vecihi (1977)

Cumhuriyet döneminin efsane ve bir o kadar da hakkı yenmiş ismi Vecihi Hürkuş'tan esinlenilmiş eşsiz karakter. Kız isteme sahneleri ise akıldan çıkmayacak derinlikle komik.

6. Kibar Feyzo - Maho Ağa (1978)

Bu sorunun cevabını bilmeyen yoktur heralde :)

7. Neşeli Günler - Ziya (1978)

Aslan dediysek Aslan kadar Aslan :)

8. Ne olacak Şimdi ? - Şakir (1979)

Karısını aldatma azmi, kadınlara bakış açısı bir tarafa basıldığı andaki bu müthiş manevraları erkeklere ilham niteliğinde :)

9.Banker Bilo - Banker Maho (1980)

Her insan hata yapabilir hiç sordunuz mu niye yaptığını ? Yüzyılın en fütursuzca savunmalarından olsa bile :) 'Yaptim ama sor bi niye yaptim ?'

10. Çiçek Abbas - Şakir (1982)

Kemal Sunal uyumundan sonra Şener Şen-İlyas Salman uyumunun da tescillendiği film. En bilindik sahneler ise hiç kuşkusuz kahvede atışma sahneleridir.

 - Herkese benden çay, Şakir'e çay yok!

- Ne demek lan Şakir ?

11. Dolap Beygiri - Banker Yakup ( 1982)

1980'lerin Özal tarzı Neoliberal politikaları sonrası Türkiye'de oluşmuş Bankerler dönemine en sağlam gönderme bu olsa gerek :) 'Size yasalar çerçevesinde nasıl (!) en yüksek faizi vereceğimiz bele bir bir anlatalım.'

12. Namuslu - Ali Rıza (1984)

Şener Şen ilk defa başrol oynadığı film özelliği taşıyan 'Namuslu' filmi artık günümüzde TV'lerde yayınlanamayacak eleştiri ve nüveler taşıyor. Hele ki 17 Aralık'tan sonra Yeşilçam tarihinden silmek bile isteyebilirler.

13. Züğürt Ağa - Ağa (1985)

Bu filmde en bilinen sahne 'La o zaman benim oy nereye gitti?' repliği olsa da, Züğürt Ağa'nın domates satışındaki efsane mimiklerin yeri bir başka . 'Domatis'

14. Milyarder - Mesudiyeli Mesut (1986)

Şener Şen'i gördüğümüz ilk sağlam dram içeren film diyebiliriz. Ayrıca 80'li yıllarda para düşkünlüğü başlayan Türk halkına para etrafında dönen konulara eleştirel bakan filmlerde başrol oynaması da Şener Şen'in izleyiciye verebileceği en güzel mesajlardan olsa gerek.

15. Muhsin Bey - Muhsin Bey (1987)

Şener Şen ve Uğur Yücel'in başrollerde oynadığı film. Türkiye'deki o dönemde başlayan Arabesk sanatçı furyasına değişik bir bakış açısıyla yaklaşan Yavuz Turgul'un yönetmen koltuğunda Şener Şen'le çektiği ilk film olarak da büyük öneme sahip. Daha sonraları bu ikili çok daha başarılı projelere imza atacaklardı.

16. Selamsız Bandosu - Latif Şahin ( 1987)

Halkın devlet erkanını umutsuz bekleyişini anlatan akıllara kazıyan, Şener Şen'le seyir zevki daha da artan film. Şener Şen'in 80'lerin ikinci yarısında politik eserlere önem vermesi ise kuşkusuz o dönemin şartlarıyla doğrudan ilgili.

17. Arabesk - Şener (1988)

80'li yıllarda patlayan Arabesk şarkı ve sanatçı furyasının çektiği filmlere eşsiz mizahi bir bakış açısı. Filmin en bilindik sahnesi Müjde Ar'ın yol üzerinde bir kahvehaneye girip 'İstanbul ne tarafta?' diye sorduğu sahnedir. Ayrıca film Yeşilçam'ın büyük ustalarından Ertem Eğilmez'in son filmidir.

18. Eşkıya - Baran (1996)

80'li yıllardaki saçma yapımlarla seyircisini kaybeden Yeşilçam'ın yeniden diriliş filmi olarak kabul edilir. Ayrıca 90'lardaki en iyi gişeyi elde ederek de Yeşilçam'a yeni bir yol çizmiş olan film 2001 yılına kadar gişe rekortmenliğini korudu. Filmin yazan ve yöneteni Yavuz Turgul'du.

19. Kabadayı - Ali Osman (2007)

Kenan İmirzalıoğlu'nun müthiş bir iş çıkardığı Şener Şen'in ise ustalığın en uç mertebesine çıktığı yakın zamanların en iyi Türk filmlerinden biridir. Yavuz Turgul kalitesi cabası.

20. Av Mevsimi - Avcı Ferman (2010)

Yakın zamanda yapılmış Şener Şen'li filmlere hasretimizi biraz olsun dindirmiş yine Yavuz Turgul filmi. Cem Yılmaz'ın Deli Laz karakteri ve Okan Yalabık'ın çaylak halleri de seyirciden tam not almıştı. Umarız en yakın zamanda yine Şener Şen'li yeni bir film görürüz.

Şener Şen Söyleşi Bonusu

Malum bu aralar pek televizyonda göremiyoruz. Haldun Dormen'in halleri de izlenmeye değer :)

İkinci Bahar Bonusu

İkinci Bahar'ı unutmamız mümkün değildi . Mükemmel kadrosu ile insanın içini ısıtan üstüne daha bu kadar güzel bir yapım gelmemiş dizi. Geniş kadrosuna ise hiç girmiyorum :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
numan-kongur

Türk Sinemasının en büyük ustalarından Şener Şen'in eski heberlerini incelemek isteyenler aşağıdaki linkten ulaşabilirler...

senemkayhankavrukkoca

vecihi kalp ben

cgds.ogn

ZİVER NEREDE??

Görüş Bildir