Her Geçen Gün Büyüyen Dinleyici Kitlesiyle, Yerli SynthPop Camiasında Neler Oluyor?

0PAYLAŞIM

1970’lerin sonlarında ortaya çıktı. Devrim niteliğindeki yeni elektronik müzik aletleri büyük bir süratle popüler müzikteki yerini aldı ve 80’lerde janra tepe noktasına ulaştı. Ana akım müzik camiasında ömrü çok uzun soluklu olmasa da tepede kaldığı 5-10 yılda büyük ilham kaynağı olmayı başardı. Geçtiğimiz yıllarda tekrar yükselişe geçen ve bu rüzgarı fırtınaya dönüştüren müzisyenlerden bir derleme yaptık. Havada uçuşan synthler, yüzen davullar ve çok başarılı şairanelik hepsi bu listede.

1. Jakuzi - Toz

Grubun ilk albümü Fantezi Müzik, ilk olarak 2016 yılında Domuz Records tarafından çıkartıldı, ancak 24 Mart 2017 tarihinde Berlin menşeili City Slang albümü yeniden yayınladı. Hata Payı adlı ikinci albümlerinde yer alan “Şüphe” adlı parça, Portekiz'in ulusal radyosu ile İtalya'da bağımsız bir radyo istasyonu olan Radio Citta Aperta’da yayınlanmıştır.

2. Affet Robot - Fırtına

Eren Günsan nam-ı diğer Affet Robot, üretiminde analog sounda ulaşmayı hedefliyor. Kendine çeken düzenlemeler ve akıl dolu şarkı sözleriyle dikkat çekmekte.

3. Ductape - Wooden Girl

Yerli sahnemizin post-punk/darkwave ikilisi Ductape, oldukça üretken bir ekip. Biz daha ilk albümlerini sindiremeden yeni bir albüm ile karşımıza çıktılar. Albüm dijital platformlarda yerini alırken, yurtdışında pek çok radyo kanalı tarafından çalındı, bloglarda yer aldılar. Tezatlıklar, içsel kaos ve öfke "Temmuz" isimli albümlerinin genel ruh halini oluşturuyor.

4. Urvaerk - Plastic

Gri şehir Ankara'dan karanlık bir ekip Urvaerk, isimlerini kuzey ışıklarından almışlar. İsimlerine yaraşır bir biçimde gecenin karanlığında neon renklerle bezeli müzikleriyle şimdiden pek çok dinleyicinin ilgisini çektiler.

5. She Past Away - Asimilasyon

Listemizde yer alan sanatçılardan bu müziğe en uzun süredir gönül vermiş olan ekiplerden biri. Türkiye'den ziyade Güney Amerika, Kuzey Avrupa'da popülerler. Müziklerinin rengi olsa siyah derdik, ince eleyip sık dokudukları şarkıları sizleri içine çekecek.

6. Art Diktator - Kırsal

Eveeet, Art Diktatör Türkiye underground sahnelerinin efsanesi, uzun yıllardır aktifler ve sayısız konser, canlı performansa imza attılar. Synthpop'un öğelerini başarı ile Darkwave müzik akımına uyarlamışlar.

7. Ela and the Cult - Paranoya

Listemizdeki en ilginç ekiplerden biri, vokal Elz'in etrafında toplanan kalt gümbür gümbür müzik yapıyor. Etkileyici sahne şovları ve kostümleriyle çoktan sağlam bir kitle edindiler.

8. Lin Pesto - Maazallah

Adını Youtube üzerinden yayınladığı coverlar ile duyurdu. İcra ettiği şarkılara yeni bir soluk getirmeyi başarırken, dinleyicileri kendi şarkılarını merakla bekliyordu. Beklentileri fazlasıyla karşıladı ve ilk albümüyle kitlesini daha da büyütmeyi başardı ve ruhundan hiçbir şey kaybetmedi.

9. Sunset Stream - Bir Yere Kaybolma

Şahsına münasır bu ekip şeker gibi bir müzik yapıyorlar. Samimiyetin doruklarına ulaşan şarkılarıyla beğenimizi ve sevgimizi kazandılar. Üretimlerinin devamını diliyoruz.

10. Tuğçe Şenoğul - Kırık Hikaye

Fırtına öncesi sessizliği anımsatan şarkılarıyla, içinde kopan fırtınaya bizi de kattı. Sakin ama bir o kadar da etkileyici soundu ve şarkı sözleriyle dinleyicilerini derinden etkilemekte ve gizem dolu bir dünyaya davet etmekte.

11. Rain To Rust - Time And Time Again

Mert Yıldız'ın solo projesi olarak hayata geçti, 2019 yılında çıkardıkları ilk albüm ile yabancı basında büyük bir ilgi gördü. Henüz anavatanında bu ilgiyi görmemiş olsa da önü açık.

12. Evdeki Saat - Dibi Ne Kadar

Adını Uzunlar isimli şarkısıyla duyurdu ama öncesinde de bizim radarımıza girmişti. Patlamaya hazır bir bomba, bu şarkı ile patladı ve yükselişini Dibi Ne Kadar ile sürdürdü.

13. Hedonutopia - Bil ki

2008 yılında Fırat Külçek ve Kerem Feyzi tarafından İzmir'de kurulmuş Türkçe Alternatif müzik grubudur. Hedonutopia ismini “Arzu Ütopyası”ından alıyor. 2016 yılında Radyo Boğaziçi tarafından düzenlenen 18. Battle of the Bands yarışmasında birincilik ödülü aldı.

14. kim ki o - Sanki Hiç Durmadı

İki kişilik müzik çetesi. Akıcı pırıl pırıl bir müzik yapıyorlar.

15. Longaz - Alaska

Dreampop'a yakın synthler ile bezeli bir grup. Kaliteli ve samimi bir müzik yapıyorlar. Bu İzmirli ekip ortalığı kasıp kavuracağa benziyor.

16. Dahakara - Broken Tower

Elektronik sevenler kesinlikle kendilerini takip etmeli. Kalitenin adresi olma yolunda hızla ilerliyorlar

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir