Helikopterden Tanksavar Füzesine Türkiye Topraklarında Doğmuş 11 İlk Yerli Üretim

0PAYLAŞIM

%100 yerli ve milli bunlar!

1. İlk yerli tank: Altay

3. nesil ana muharebe tankı olan Altay, ismini Kurtuluş Savaşı'ndaki 5. Süvari Kolordusunu komuta eden Fahri Altay'dan alıyor. Tankın modüler zırh paketi, Roketsan tarafından üretildi.

2. İlk yerli helikopter: Atak

Türkiye'nin coğrafi koşulları göz önüne alınarak Türk Silahlı Kuvvetleri için tasarlanan Atak, TUSAŞ ve Agusta Westland'ın ortak üretimi olmaktadır.

3. İlk yerli tanksavar füzesi: Umtas

Lazer güdümlü bir füze olan L-Umtas, Atak helikopterleri ile beraber kullanıma uygun olarak üretildi.

4. İlk yerli keskin nişancı tüfeği: Bora 12

Türkiye'nin ilk keskin nişancı tüfeği olan Bora 12, tasarımı ve üretimi ile beraber MKE tesislerinde oluşturuluyor. Bora 12, %100 Türk yapımı bir tüfek!

5. İlk yerli yer gözlem uydusu: Rasat

Yaklaşık 100 kilo ağırlığındaki Rasat'ın uçuş bilgisayarı, yazılımı, haberleşme sistemi vb. sistemler Türkiye'de tasarlanıp üretildi.

6. İlk yerli araştırma gemisi: Tubitak Marmara

Çeksan Tersanesi'nde üretilen Tubitak Marmara, deniz kirliliği başta olmak üzere sualtı petrol kaynakları keşfi, deniz biyolojisi araştırmaları ve sualtı fayları gibi alanları inceliyor. Tubitak Marmara, öncelikle Türk Boğazları ve Türkiye'nin çevresindeki denizlerde gözlem yapıyor.

7. İlk yerli akıllı cep telefonu: Gebze (Turkcell)

Turkcell tarafından üretilen ve diğer adı Turkcell T40 olan Gebze, Türk mühendislerin geliştirdiği bir Android arayüze sahip.

8. İlk yerli keşif gözlem uydusu: Göktürk 2

TÜBİTAK, TÜBİTAK UZAY ve TUSAŞ'ın ortaklığı ile üretilen Göktürk 2, 18 Aralık 2012 tarihinde fırlatılarak yörüngesine oturtuldu. Göktürk 2, Çin'deki Jiuquan Fırlatma Merkezinden uzaya gönderildi.

9. İlk yerli piyade tüfeği: Mehmetçik

Türk Silahlı Kuvvetleri için hazırlanan piyade tüfeği Mehmetçik, Savunma Sanayii Başkanlığı'nın oluşturduğu proje kapsamında üretildi.

10. İlk yerli insansız su üstü aracı: Levent

Keşif, gözetleme, acil müdahale gibi farklı görevlerde kullanılabilen Levent, aynı zamanda sisteminin sahip olduğu otonom seyir ve uzaktan kontrol ile ufuk ötesinde bile güvenle görevini yerine getirebiliyor. Levent, istenilirse insanlı olarak da kulanılabilir.

11. İlk yerli insansız hava aracı: Anka

TUSAŞ ve TEI, Anka platformlarının motor ihtiyacına bir çözüm sunabilmek adına başlattıkları projeyle Anka'nın ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulan sivil havacılık motoru, modifiye edilerek insansız hava aracına dönüştürüldü. Anka, 155 beygir gücünde ve 30 bin feet irtifada görev yapabiliyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Tamamen Yerli Üretim Olan Milli Silahlarımız - onedio.com
Tamamen Yerli Üretim Olan Milli Silahlarımız - onedio.com
Görücüye Çıktı Ama Pek Yerli Değil Gibi: Türk Malı Otomobilin İlk Detayları - onedio.com
Görücüye Çıktı Ama Pek Yerli Değil Gibi: Türk Malı Otomobilin İlk Detayları - onedio.com
Bu Topraklarda Doğan Efsane: Ülkemizin İlk Yerli Seri Üretim Otomobili Anadol’un Hikayesi - onedio.com
Bu Topraklarda Doğan Efsane: Ülkemizin İlk Yerli Seri Üretim Otomobili Anadol’un Hikayesi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
reshontheway

Gerçekten YERLi kavramını önce insanlara anlatmak lazım. Türkiye'de her üretilen araca yerli demekten vazgeçmemiz gerek. Yahu dünyada böyle bir trip yok onu anlamıyorum. Üret sat kullan geç neden sürekli bir algı yaratma çabası içindesiniz?

theodosius

Ne yerlisi mesela o helikopterin birebir aynısı fransız olman ortak yapımı doğan marka helikopter var sadece adı değişmiş bide kalite farkı vardır... parçalar full ithal. Bide yerli malı ve yerli üretim denen kavramlar var hyundai yerli üretim oluyor. Peki yerli malı ne 😂 o da bunları yiyen türk milleti🤣

marine-offizier

Lan sabahtan akşama yok bu İtalyan yok bu Alman diye kötüleyen siz değilmiydiniz aq.. Kanada SİHA’lara kamera göndermeme kararı alınca göbek atıyordunuz( bu arada yerli yapım banttan çıkıp monte edildi ) siktirin iki yüzlü pezevenkler.. ( üzerine alınanla içindir yazdıklarım )

adam-eva

Ekonomik kalkınma için üretimden başka çare yoktur. Lakin atak helikopterde motoru biz üretmedigimiz için satamıyoruz.Altay tankı üretilmedi . Sadece mühimmat üretimi arttı o da ne yazık ki kalkındıracak kadar değil. ASELSAN yazılımda iyi ama argesi çok düşük

Görüş Bildir