Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Görücüye Çıktı Ama Pek Yerli Değil Gibi: Türk Malı Otomobilin İlk Detayları

 > 
738PAYLAŞIM

Uzun süredir beklenen yerli otomobil projesinden ilk görüntüleri Bakan Fikri Işık, bugün kamuoyuna sundu.

Işık, bu projenin bir nevi teknolojik çalışmaları geliştirme platformu olduğunu, şu anda elimizde hali hazırda üretilmiş 3 yerli prototip olduğunu ve bu araçlardan birisinin de elektrikle çalışacağını belirtti.

Projeye göre, 2016 yılında 30-40 adet araç her türlü mevsim ve arazi şartında denenmek üzere üretilecek.

2019 sonuna kadar seri üretimi başlatmayı planladıklarını aktaran Bakan Işık, 2020 yılında araç almak isteyenlerin artık bir de Türk markası tercih edebileceklerini de söyledi.

Buraya kadar herhangi bir eksiklik ya da sorun görülmese de, örnek prototipler daha detaylı incelenince bir nevi toplama bilgisayardan farkı olmadığı dikkat çekiyor.

Sergilenen prototipin en çok benzerlik gösterdiği, en çok esinlenilen (!) araç ise Amerikan yapımı olan Cadillac.

Direksiyon üzerindeki tuşlardan konsol üzerindeki tuşlara, konsol üzerinde kullanılan deriden ahşaba kadar her şey birebir Cadillac marka araç ile benzerlik gösteriyor.

Prototipe dışarıdan bakıldığında ise aracın şasisi -aracın tüm parçalarını üzerinde taşıyan kısmı-, dış giydirme, panel gibi aksesuarları da Chevrolet marka araç ile benzerlik gösteriyor.

Bakan Fikri Işık’ın açıklamalarında ilgi çeken bir başka detay ise "1884'te Abdülhamid Han yerli otomobil için talimat verdi" açıklaması.

Açıklamayı ilgi çekici hale getiren ise modern otomobilin atası kabul edilen ‘’Ford Model A’’ aracının 1927 yılında üretime girmiş olmasıdır…

Kaynak: Ford Model A (1927–31) - Wikipedia, the free encyclopedia

İşte yerli otomobile sosyal medyadan birkaç tepki:

Sonuç olarak tüm bu incelemeden sonra, sizler de bu aracın gerçekten hangi parçalarının bizim mühendislerimiz tarafından üretildiğini, bu tanıtılan aracın hangi oranda yerli olduğunu merak edebilirsiniz.

İşte cevabı:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
batu-han-saglam

Mercedes benz firması bu arabayï yapsa eminim şu an burada kötü yorum atanların hepsi iyi yorum atar amk salakları

batu-han-saglam

Cadillac denilen arabaya benziyordu mu ? Evet baya benziyo ama unutmayın içindeki motor ve diğerleri Türk malı sonuçta dünyada 1 araba yok birsürü araba var hepsi hepsine benziyebilir Daha iyi projeler dileğiyle

atilimozcelik

tübitak başkanının satamadığı ikinci el cadillac arabası varsa demek, prim yapsın diye böyle yapmış olabilir :)

menemen

guzel olmus demeye kalmadan cadillac dediniz saolun :(

andersendenmasallar

hayvanat bahçesi müdürünü atarsanız böyle bir kurumun başına olacağı buydu ne bekliyorsunuz...

batu-han-saglam

Hayvanat bahçesi müdürlüğünden boşalan koltuğa seni otuttursunlar çok yakışırsın Kendi insanımız kendi yaptığı şeyi beğenmesse başka ülkeye nası beğendirelim Mercedes bezn bu arabayı yapsa ne güzel olmuş kaç km\h saat yapiyo diye sorarsınız beyni sikikler

Görüş Bildir