Hatay Valiliği'nden 'Cilvegözü' Açıklaması

 > -
Abone ol

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı, dün Suriye'den geçişlere kapatıldı. Bugün açıklama yapan Hatay Valiliği, "İnsani yardımlar, hasta ve yaralı girişleri ile çatışma sebebiyle ülkemize gelenlerin kabulü gibi işlemlerde herhangi bir sınırlama söz konusu değildir" dedi.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan pasaportla ortalama günlük 200 Suriyelinin Türkiye’ye giriş yaptığı belirtilirken, kapının kapatılmasıyla ilgili alınan kararın ne zamana kadar geçerli olduğu ve gerekçesi açıklanmadı. 

Ancak, yardım kuruluşları görevlileri, doktor, yaralı ve acil hastaların yasak dışında tutulacağı bildirildi.

Türkiye’den Suriye’ye gitmek isteyen Suriyelilerin çıkışları rutin olarak devam ederken, tampon bölgeye yardım malzemesi götüren araçların giriş çıkışına da herhangi bir sınırlama getirilmediği bildirildi.

Hatay Valiliği'nden açıklama

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yayımladığı genelge ile tarımsal ve ticari faaliyetler için Türkiye'ye girmek isteyen Suriye uyruklu kişilere, Gümrük Kapısı Mülki İdare Amirinin başkanlığında oluşturulan güvenlik komisyonu kararıyla giriş izni verilmeye başlandığı bildirildi.

Ancak tarımsal ve ticari faaliyetler için giriş yapmak isteyen kişi sayısının anormal derecede artması ve yaşanan bazı aksaklıklardan dolayı, tarımsal ve ticari amaçlı girişlerin geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bazı basın yayın organlarında Cilvegözü Kara Hudut Kapısı’nın kapatıldığı yönünde haberler yayınlanmıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. İnsani yardımlar, hasta ve yaralı girişleri ile çatışma sebebiyle ülkemize gelenlerin kabulü gibi işlemlerde herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. Ayrıca, Suriye uyruğunda bulunan kişilerin Türkiye’den Suriye tarafına geçişleri de devam etmektedir. Tarımsal ve ticari faaliyet dışındaki diğer girişlerin önlenmesi ve ülkemize girmek isteyen kişilerin tacir olup olmadıklarının tespitinde uygulanacak ölçütlerin belirlenmesinden sonra, tarımsal ve ticari amaçlı girişlere yeniden izin verilecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

DHA ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir