Harekatın 104. Yıl Dönümü: Ülkenin Dört Bir Yanından On Binlerce Kişi Sarıkamış Şehitleri İçin Yürüdü

 > -

Birçok ilden ve yurt dışından genç yaşlı on binlerce kişi, 1. Dünya Savaşı'nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekatı'nın 104. yılı dolayısıyla Sarıkamış ilçesinde bir araya geldi. 

Ellerinde Türk bayrakları bulunan on binlerce kişi, burada Kur'an-ı Kerim okuyup tekbir ve salavatlar getirerek Ay-Yıldızlı Tören Alanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Hüzünlü anların yaşandığı yürüyüş dolayısıyla güzergahta jandarma ekiplerince geniş güvenlik önlemleri alındı.

Yaklaşık 4,5 kilometre süren yürüyüşün ardından ulaşılan şehitlikte, dualar edildi.

Sarıkamış Şehitleri'ni anma törenleri yurdun dört bir yanında da yapıldı 👇

Kayseri

Kayseri'de Erciyes Dağı'da yapılan anma yürüyüşü boyunca Türk bayrağı omuzlarda taşındı.

Trabzon

Sarıkamış Harekatının 104. yılı kapsamında, Trabzon'da yürüyüş gerçekleştirildi. Şalpazarı ilçesi Sis Dağı eteklerindeki Şıhkıranı mevkiinde düzenlenen yürüyüşe, yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

İstanbul

Küçükçekmece Bisiklet Kulübü üyeleri öncülüğündeki bisikletliler, Sarıkamış Harekatı'nın 104. yılında şehitleri anmak için bisiklet turu gerçekleştirdiler. Edirnekapı Şehitliğine kadar konvoy oluşturan grup, Sarıkamış şehitlerini anmak için 40 kilometre boyunca pedal çevirdi. Bisikletliler, şehitlerin mezarlarına karanfil bırakarak, Kuran'ı Kerim okudu ve dua etti.

Eskişehir

Sarıkamış Harekatı'nın 104. yılı anma etkinlikleri kapsamında Eskişehir'de yürüyüş düzenlendi. Valilik ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen yürüyüşe, her yaş grubundan vatandaş katıldı. Eskişehir Garı önünden başlayan yaklaşık 2 kilometrelik yürüyüşün ardından Vişnelik Hava Şehitliği'ne ulaşanlar, mezarlara karanfil bıraktı.

Iğdır

Iğdır'da Sarıkamış Şehitleri'ni anma etkinlikleri kapsamında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce kent merkezinde yürüyüş düzenlendi. Mehmet Çavuş Anıtı'ndan başlayan ve 200 metrelik dev Türk Bayrağı'nın açıldığı yürüyüş, Iğdır Belediyesi önünde sona erdi.

Hatay

Sarıkamış Harekatı'nın 104. yılı dolayısıyla Hatay'ın Belen ilçesinde "Gençlik şühedanın izinde" sloganıyla Amanos Dağları'nın zirvesine, şehitleri anma yürüyüşü gerçekleştirildi.

Manisa

Manisa'da, 19 Mayıs Stadyumu önünde Şehzadeler Mehter Takımı eşliğinde başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı'nda son buldu

Samsun

İzmir

Rize

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir