Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hangi Özellikleri Annemizden, Hangilerini Babamızdan Aldığımızı Öğrenince İlk İş Kendinizi Sorgulayacaksınız!

4.3bPAYLAŞIM

Bu içerik 'Aynı annesine çekmiş' yargısını yerle bir edecek... 😂

1. Çocuklar burun uçlarını, dudak çevrelerini, elmacık kemiklerinin boyutunu, göz çevrelerini ve çene şekillerini çoğu zaman ailelerinden alır. Bahsettiğimiz bölgeler yüz tanımada öne çıkan özelliklerdir ve bu bölgelerde benzerlik gösteren kişiler bize neredeyse birbirinden farksız gelir.

Anne ve babanın genleri çocuğun DNA’sında genellikle eşit miktarda rol oynar. Ancak erkek genleri kadınlarınkine göre daha sert olduğu için daha çok öne çıkar. Yani çocuklarda genellikle yüzde 40 aktif kadın geni görülürken %60 aktif erkek geni görülür.  

Yine de çocukların hangi özelliklerini annelerinden, hangilerini babalarından aldıkları hakkında yorum yapmak mümkün.

2. Cinsiyet

Çocukların cinsiyetini belirleyen özellikler babadan gelir. Bebekler annelerinden her zaman X kromozomunu alırken babalarından da X kromozomu alırlarsa bebeğin cinsiyetin kız, babalarından Y kromozomu alırlarsa erkek olur. 

Babanın erkek kardeşi fazlaysa çocuğun erkek olma ihtimali, kız kardeşi fazlaysa bebeğin kız olma ihtimali daha yüksektir. Erkeklerin yalnızca bazılarının spermleri eşite yakın miktarda X ve Y kromozomuna sahiptir ve bu da çocuğunun kız ya da erkek olma ihtimalinin eşit olduğu anlamına gelir. 

Y kromozomlarında X kromozomlarından daha az gen vardır, erkek çocuklarının çoğunlukla annelerine benzemelerinin sebebi de budur. Kızlar ise iki ebeveynden de X kromozomu aldıkları için kime benzeyeceğini tahmin etmek pek de mümkün değildir.

3. Diş sağlığı

Eğer baba sık sık dişçiye gitme ihtiyacı duyuyorsa çocukların da diş problemleri yaşaması muhtemeldir. Dişlerin boyutu ve şekli iki ebeveynden de alınabilse de babanın genleri hala dominanttır.

4. Zeka

Zekayı ilgilendiren genler X kromozomunda bulunur. Bu nedenle erkek çocuklar zekalarını annelerinden alır. Kızlar ise, daha önce de bahsettiğimiz gibi iki ebeveynden de X kromozomu aldıkları için, zekalarını hem anneden hem babadan alır. Ancak zekanın en fazla %40'ı ebeveynden geçer, kalan %60 ise tecrübeler doğrultusunda edinilir. Yani sıkı çalışmanın yerini hiçbir şey dolduramaz. Erkek çocukların IQ'su genellikle annelerininkinden 15 puan yüksektir.

Zekasıyla gurur duyan bir erkekseniz eğer, bunun için annenize teşekkür etmeyi unutmayın. 😉

5. Akıl hastalıkları yatkınlığı

Yaş ilerledikçe spermlerin kalitesi azalır. Bu nedenle yaşı ilerlemiş kişiler, çocuklarına mutasyona uğramış genler geçirebilir. Bu da akıl hastalıkları, otizm, hiperaktivite ve bipolar bozukluk gibi rahatsızlıkların riskini arttırır. Bunun yanında babaları 45 yaşının üzerindeyken doğan çocuklarda intihar meyili ve öğrenme bozuklukları daha sık görülür.

Hangi yaşta olursa olsun koroner kalp hastalığı olan erkeklerin bu rahatsızlığı erkek çocuklarına geçirme ihtimali yüksektir. Erkekte kısırlık varsa ve gebeliğin yapay bir şekilde gerçekleştirildiği durumlarda da erkek çocuklarda aynı problemler görülebilir.

6. Hemofili ve otizm yatkınlığı

Anneden alınan X kromozomunda bulunan genlerle geçen ve sadece erkek çocuklarda gelişen hastalıklar da vardır. Erkek çocukta yalnızca bir tane X kromozomu vardır ve mutasyona uğramış bu genleri dengeleyecek bir X kromozomu daha yoktur.

Hemofili, kanın pıhtılaşma özelliğini zayıflatan bir rahatsızlıktır. Bunun yanında Duchenne Musküler Distrofi ve otizm de bu şekilde anneden erkek çocuğa geçen rahatsızlıklardandır.

7. Kilo problemi yatkınlığı

Kilolu olmak ya da zayıflık da genetik olarak aktarılan bir durum. Çoğu insanın kilosu ve bel ölçüleri %25 oranında genlere bağlıdır. Kilo problemi yaşanan genler, fit olmanızı sağlayan genlerden daha kalıtsaldır. Kilo problemiyle karşılaşan kişiler de bu genleri ailelerinden almaktadır ve nedeni genler olduğunda fazla kilolardan kurtulmak oldukça zordur.  Böyle durumlarda bile iyi bir beslenme planı ve fiziksel aktivitenin etkisini de göz ardı etmemek lazım tabii.

Çocuğun kilosu yalnızca annesine bağlıdır. Babanın kilosunun çocuğun kilosunda hiçbir etkisi yoktur, anne zayıfsa çocuğun da zayıf olması muhtemeldir. Eğer anne kiloluysa bebek doğduktan sonra birkaç fazla kilosu olması da normaldir.

8. Boy

Çocuğun boyunda babanın etkisi anneden daha fazladır. Uzun erkeklerin çocukları da genellikle uzun olur. Ortalama bir insanın boyu %60-%80 oranında anne ve babasına bağlıdır, geri kalanını ise beslenme şekli, yaşam tarzı ve sağlığından etkilenir. Bunun yanında aynı anne babanın çocuklarının boyu aynı olmaz, genellikle küçük kardeşler büyüklerden daha kısa olur. 

Çocuğunuzun gelecekteki boyunu hesaplayabilirsiniz:

  • Eğer erkek bebeğiniz varsa annenin boyuna babanın boyunu ekleyin, üzerine 13 cm ekleyin ve toplamı 2'ye bölün. Eğer bebeğinizin cinsiyeti kızsa anne ve babanın boylarını toplayın, 13 çıkarın ve ikiye bölün. İşte çocuğunuzun yetişkin olduğundaki boyu!

9. Gamze

Gamzeler çekinik bir gendir ancak iki ebeveynden birinde gamze varsa çocukta görülme olasılığı da yüksektir.

Bonus: Çocuğunuzun nasıl görüneceğini tahmin etme!

İki ebeveynin de aile fotoğraflarına bir göz gezdirin. Çoğu akrabada bulunan, kıvırcık saç, kemerli burun, koyu göz rengi gibi ortak özelliklere dikkat edin. Bu tip özellikler dominanttır ve çocuğunuzun da bu özellikleri taşıma ihtimali yüksektir.

Peki siz kime çekmişsiniz? Annenize mi babanıza mı, yorumlarda bizimle paylaşın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ogun-dadas

Anne ve babam ile tek ortak özelliğin kahverengi göz. Yukarıdaki boy hesabını yaptığımda ortaya 1,66 sonucu çıkıyor oysaki boyum 1.76 Ayrıca kemerli buruna sahip anne babaya sahibim ama burnum düz.

Gizli Kullanıcı

ya abicim çirkin ve kısaysanız çocuk yapmayın işte aq!o çocugun psikolojisini de düşünün.bide fakir ve aptalsanız,lütfen...içerigi kaydettim buarada,çok güzel,teşekkürler.devamı gelir umarım.

selot

erkek cocuk dayıya kız cocuk halaya çeker hjdfjkdhfkhsjkfdhsjkhfjks

tugce-camliyol

Kısaca da olsa DMD duchenne hastalığından söz ettiğiniz için teşekkür ederim Onedio Adının geçmesi bile bir farkındalık kazandırmak içim çok önemli

tolciya

Allah tüm hasta evlatlara şifa versin

googlehanim

Erkek doğurmadı diye kadın öldürenlere anlatın bunları. "Biz kahverengi saçlıyız çocuk nasıl sarı oldu?" diye ortalığı yıkanlara gen çaprazlamalarını öğretin.

Görüş Bildir