Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hangi Meşhur Şiir Senin İçin Yazılmış?

 > 
22bPAYLAŞIM

Kimi zaman acıtır kimi zaman bir dost gibi sarılır size şiirler. Hissettiklerini o kadar iyi bilirler ki o şiirin senin için yazıldığını düşünürsün. Kim bilir belki de öyledir? Hadi soruları cevapla ve hangi şiirin senin için yazıldığını öğren.

1. Hayatının sana getirdiği en önemli şey ne?

2. Peki hangisi seni hüzünlendirir?

Vedalar
Reddedilmek
Tutsaklık
Kandırılmak
Terk edilmek
İnancını kaybetmek
Geçmiş
Depresyon
Hiçbir şey!

3. Aşk senin için nedir?

4. Güzel bir film seç bir de şimdi içinde mutluluk, gözyaşı bir de tutku olsun!

Eşkiya
Issız Adam
Bizim Büyük Çaresizliğimiz
Romantik Komedi
Fetih 1453
Duvara Karşı
Aşk Tesadüfleri Sever
Başka Dilde Aşk
Kaybedenler Kulübü

5. Bir şiir yazıyorsun diyelim o süreçte en çok neye ihtiyaç duyarsın?

Tesbih
Sigara
Yolculuk
Şarap
Maneviyat
Antidepresan
Sevgili
Cep saati
Deniz

6. Hangi Sezen Aksu şarkısı senin için yazılmış?

7. En güçlü silahını seç şimdi!

Tükenmez Kalem
Mürekkep ve Tüy Kalem
Dolma Kalem
Kurşun Kalem

8. Yalnızlığın çaresine nasıl bakarsın?

Kendimi doğanın kucağına bırakırım..
Okurum, okurum, biraz daha okurum..
Bir büyüğe danışırım..
Aşkı meşk ederim!
Sığınacak tek bir şeyim var..
Uyurum ve geçmesini beklerim..
Benim için tek çare hala o!
Eski dostlara selam ederim...
Yeni maceralara kendimi hazırlarım!..

Nazım Hikmet'ten Bugün Pazar!

''Ve ben gökyüzünün bu kadar benden uzak, bu kadar geniş, bu kadar mavi olduğuna şaşarak kımıldamadan durdum''

O kadar çok şey geçmiş ki üstünden hayat seni daha fazla yoramazmış gibi hissediyorsun. Zamanında fark edemediğin güzellikleri yeniden keşife çıkmış ve huzur bulmuşsun. Biraz gökyüzü, biraz toprak, biraz da güneş.. Daha ne ister ki insan? Özgürlük işte bu, çok basit bir formül aslında.  Hayatın geri kalan telaşı, ilişkiler, iş güç hepsi düzelir yeter ki üstüne kapanmasın ne duvarlar ne mutsuzluklar...

Şiirin tamamı için

Turgut Uyar'dan Denge!

''Ben tam kendime göre, ben tam dünyaya göre''

Senin kendine göre bir dünyan ve doğruların var. Kimsenin bunu bozmasına da izin vermezsin! Kolay olmamış doğrularına kavuşmak, yanıltmışlar bazen seni ama dönüp dolaşıp kendine gelmişsin gene bu yüzden ki biraz şüphelisin belki insanlara ama yine de dönmemişsin sırtını onlara, hala bir yerlerde umudun vardır belki, kim bilir?

Şiirin tamamı için

Cemal Süreya'dan Sana Giden Bütün Yollar Kapalı!

''Çıkar giderim bu kentten daha olmazsa, sensizliğin bir adı olur, bir anlamı olur belki''

Aşkın peşinde ne olacağını bilmeyerek hatta biraz da bilmeyi istemeyerek koşturup duruyorsun. Ümitsizlik seni yolundan döndürmese de kendine döndürmüş biraz. Aşık olmayı değil, aşkı sevmişsin içten içe! Upuzun yolları göze almışsın unutmak için zaten kavuşmak olmasa da olur, sevgilinin hayali bile yeter çoğu zaman...

Şiirin tamamı için

Gül/Bülbül!

''Seher yeli eser yırtar eteğini gülün
Güle baktıkça çırpınır yüreği bülbülün
Sen şarap içmene bak, çünkü nice gül yüzler
Kopup dallarından toprak olmadalar her gün.''

Hayatın sonu zaten yokluk hiç değer mi o güzel canını üzmeye? Meşk içinde yaşamak varken ne diye şişeleri kederle bitiresin ki? Sen hayat dolusun, keyfinin bozulmasına asla izin vermezsin! Sevgilin yanında, elinde şarabın yeter. Bu demek değil ki üzüntüler ya da bir son yok hayatta. Sen sadece her durumun içinde mutlu olmayı başarabiliyorsun.

Etme!

''Ey, makamı var ve yokun üzerinde olan kişi, sen varlık sahasını öyle terk ediyorsun, etme!''

Senin aşkın, hikayen kutsal olan. İçinde olan aşkı inancınla besliyorsun çünkü bütün evreni, hayatını sana bahşetmiş bir güç var senin için. Sen yönün doğruya dönük, iyiliğe dönük. Aşka tutunan parçandan vazgeçmiyorsun asla, onunla yatıp onunla kalkıyorsun. Ne öyle gelip geçici bir heves, ne de kırık bir kalp. Hep oracıkta olan, ne bu dünyada ne diğerinde seni bırakmayacak kudretli bir duygu.

Şiirin tamamı için

Kuş Koysunlar Yoluna!

''Öyle güzelsin ki kuş koysunlar yoluna, bir çocuk demiş''

Senin her şeyin düşüncelerinde! Hayatın bir türlü uyuşmazlığı var ama zihnindekilerle, kendini bulamamışsın tam. O kadar kırılgansın ki kendine oluşturduğun bir duvar var insanlarla aranda. Aslında ne kadar naif, ne kadar hisli birisin keşke görebilseler seni... Ne zaman insanlarla olsan korkup kaçıyorsun, kendini bırakmışsın yalnızlıkla bir oyuna.

Şiirin tamamı için

Ayakkabılarını Kapımın Önünde Görmeyi İstiyorum!

''Oysa seni sevmem toplumu meşru kılar ve gitmen beni dile indirger sevgilim''

Çok büyük bir tutkuyla sever ve sevilirsin sen. Karşındakinin asla gitmeyeceğini ve onun gidişinin yıkım olacağını bilerek... Her an, beraberliği daha da çok güçlendirir. Her kelime biraz daha aşık olmak gibi gelir. Doğru bir denklem senin hissettiklerin, diğeri giderse denklem düşer..

Şiirin tamamı için

Sevgilerde!

''Siz geniş zamanlar umuyordunuz, çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek''

Gideceğin yeri, yapacağın işi derken sevgiler de ertelenmeye başlamış. Bunu fark ettiğin ve zamanı geri almayı başaramadığında ise artık çok geç. Hep açıklamayı, anlatmayı beklerken, seni seviyorum, diyip geçilmemiş çünkü. Üzüntüler paylaştıkça azaldı, sevgilerse çoğaldı paylaştıkça.. Belki hala vakit vardır senin olana seslenebilmen için.

Şiirin tamamı için

Ayrılış!

''Atamam kendimi denize, dünya güzel''

Geride kalan olmak kolay değil ama bir yandan da hayat devam ediyor neşesiyle. İçin buruk kalsa bile dimdik durabilirsin. Bir damla yaşı bile sakınırsın kendinden. Yoksa üzülmeye değmeyeceğinden değil, serde gurur var, yansıtamazsın. Zaten hiçbir şey de bitmiş değil, her veda bir başlangıç daha getirir. Ardından salladığın eller belki başkasına bir hoşgeldin davetidir.

Şiirin tamamı için

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erhan-doner

Sizin alınız al inandım Sizin morunuz mor inandım Tanrınız büyük amenna Şiiriniz adamakıllı şiir Dumanı da caba Bütün ağaçlarla uyuşmuşum Kalabalık ha olmuş ha olmamış Sokaklarda yitirmiş cebimde bulmuşum Ama sokaklar şöyleymiş Ağaçlar böyleymiş Ama sizin adınız ne Benim dengemi bozmayınız Aşkım da değişebilir gerçeklerim de Pırıl pırıl dalgalı bir denize karşı Yangelmişim diz boyu sulara Hepinize iyiniyetle gülümsüyorum Hiçbirinizle dövüşemem Benim bir gizli bildiğim var Sizin alınız al inandım Morunuz mor inandım Ben tam kendime göre Ben tam dünyaya göre Ama sizin adınız ne Benim dengemi bozmayınız

selcuk-kurnaz

en sevdiğim şair ve en sevdiğim şiirlerin den biri çıktı :) helal olsun.

pandaizmm

Nazım Hikmet'ten Bugün Pazar hocam beni yazmışın yhavv

burak-turk4

da daha güzel sözler var :)

irem8565

nazım hikmet bugün pazar yaa tam beni anlatıyoo

Görüş Bildir