Günümüze Dek Korunmuş Olmasıyla Bilim İnsanlarını Şaşırtan 540 Milyon Yıllık Anüssüz Fosil

172PAYLAŞIM

Çin'in Şensi bölgesinde kayalıkların içinde iki üniversite ortaklığında yapılan araştırmalar sonucunda keşfedilen 540 milyon yıllık küçük fosil evrim teorisine göre 7 milyon kuşak öncesinden büyük büyük dedemiz olabilir. Buzzfeed'in sunduğu habere göre bu 'kırışık kese' hayvanı türünün dahilinde şimdiye kadar keşfedilen en yaşlı fosil.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/tomchivers/stop...

Çin'in Northwest Üniversitesi ve İngiliz Cambridge Üniversitesi ortaklığı ile yapılan yeni bir araştırmaya göre bu tuhaf görünümlü fosil dünya üzerinde familyasının bilinen en eski atası.

Bu yeni ve etkileyici bilimsel bulguların içinde olduğu çalışma ise Nature dergisinde yayınlandı.

Kuzeybatı Çin'de Şensi bölgesindeki kayalık bir alanda bulunan fosil bir 'Saccorhytus coronarius', 1 mm boyunda ve 540 milyon yaşında.

Burada elektron mikroskopunun altında incelenmekte olan fosilin kendisini görüyorsunuz. Bu canlı muhtemelen deniz tabanındaki kumda yaşıyor ve çok küçük organic maddelerle besleniyordu. 

Saccorhytus 'kırışık kese' anlamına geliyor ve bu kesenin de genellikle bir ana deliği oluyor.

Fosili bulan bilim insanları bu türün eski bir deuterostom türü olduğunu düşünüyor. Deuterostom, omurgalıların yanı sıra solucan, deniz yıldızı, deniz hıyarı gibi canlıları da içine alan bir tür.

Bu fotoğrafta gördüğünüz de antik bir deuterostom denilebilecek bir deniz hıyarı.

Cambridge Üniversitesi'nde görev yapan paleontoloji profesörü Simon Conway Morris, "Mühim olan vücudun yanlarındaki vücut konisi diye adlandırılan açıklıklar," diyor. Araştırmacılara göre bu koniler bu küçük canlı avını yerken açılıyor ve dışarıya su veriyordu. Profesör Morris şöyle devam etti; "Bu kesinlikle deuterostomların karakteristik özelliğidir. Kesin delil bu."

Bu yaratıkların sonraki nesillerinde bu vücut konileri tıpkı balıklardaki gibi solungaç yarıklarına dönüştü. "Bu solungaç yarıkları, hangi açıdan bakılırsa bakılsın başka hiçbir grupta görünmez. Bilimin her yönü nihai değildir, ama eğer bu doğruysa iyi bir dizi kanıta benziyor," diyor profesör.

Eğer bilim insanları haklıysa, bu bulunan en yaşlı deustrom - yani evrime göre insanın da bilinen en yaşlı atası.

Conway Morris’in çalışma arkadaşları 3 ton taşı incelerken, bütün malzemeyi sulandırılmış asitte çözerek ilerledi ve 45 tane Saccorhytus çeşidi buldular. 

"Çok küçük bir hayvan ama bugüne kadar korunmuş olması inanılmaz. Benim gibi kır saçlı, yaşlı bir paleontolog için bile elektron mikroskobunun altında göz kamaştırıcı bir şey," diyor Simon Conway Morris.

İlginç bir nokta daha var ki, bu yaşlı fosilin bir anüsü yok.

Bu noktada iki ana olaslık ortaya çıkıyor; ya fosillerin anüsleri düzgün bir şekilde muhafaza olmamış ya da anüslerinin olmamış olması ama bu pek duyulmuş bir şey değil. 

"Genel olarak anüsün olması işe yarar bir şey. Bu bağlamda %100 şoke edici bir durum değil. Moleküler kanıtlara bakılacak olursa deustromlarla bağlantısı olan 'acoela' adında bir başk grup solucan var ve onların anüsü yok. Midesi, ağzı var ama anüsü yok," diye açıklıyor profesör Morris ve atık besinin muhtemelen tekrar ağızdan dışarı verildiğini anlatıyor.

Anüssüz yaşam formu hayvanlar aleminde karşılaşılan bir durum. Çoğu insanın yüzünde olan demodex uyuz böceği de bunlardan biri.

Her ne kadar çok eski atalarının anüsleri olmuş olup daha sonradan evrimleşerek kaybettikleri için bu türün de bir anüsü yok, herhangi bir dışkılama yapmıyorlar, hayat döngülerinin sonu geldiğinde patlıyor ve ölüyorlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
suleyman-ozdemir

Bide bunların tam tersi var . Aramızda yaşıyolar . :)

taylan-okur1

Bir saniye dünya haritasının güneyinde ve doğusuna yakında bulunan çinde niye northwest diye bir üni. var?

tolciya

sıçmayacaksın abi uzun ömrün sırrı sıçmamak biz sıçtıkça eridik ve kirlendi dünya...

asli.unsal2

Nokta kadar şey

tugrul-cil

O kadar omurgasız varken anüsü olmayan fosilemi takıldık

Görüş Bildir