Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Günlük Hayatta Fark Etmeden De Olsa Sık Sık Yaptığımız Anlatım Bozuklukları !

-
Abone ol

Portakal Suyu Sıkmak

Genelde sıkça kullandığımız bu terim aslında yanlıştır.Portakal suyu zaten portakaldan çıkmış bir şeydir artık portakal suyunu tekrar sıkamayız.

DOĞRUSU:  Portakal Sıkmak

Sabah Kahvaltısı Yapmak

Aslında hiçbir sıkıntı yokmuş gibi görünsede söylediğimiz bu cümle yanlıştır. Çünkü kahvaltı günün tek bir öğününde yapılır o da SABAH.

DOĞRUSU: Kahvaltı Yapmak

Yüksek Sesle Bağırmak

Bunu çoğumuz yapıyoruz değil mi ? Şöyle bir şey var ki o da Bağırmak fiilinin zaten yüksek sesle yapılıyor olması yani yüksek sesle dememizin bir anlamı yok.

DOĞRUSU: Bağırmak

Geri İade Etmek

Iade etmek zaten geri vermek anlamındadır geri sözcüğü sanki orada pek uygun değil gibi öyle değil mi ?

DOĞRUSU: İade Etmek

Sıfırın Altında -3

Her kış ana haberlerde sıkça duyduğumuz artık dilimize yapışmış bir hatadır. Çok az da olsa matematiği olan birisi bile -3'ün zaten sıfırın altında olduğunu bilir öyle değil mi ?

DOĞRUSU: -3

Full Dolu

Full zaten İngilizce'den geçmiş ve dolu anlamına gelen kelimedir. Yani Sadece Dolu demek daha mantıklı.

Alçak Sesle Fısıldamak

Böyle bir şey söylenir mi dediğinizi duyar gibiyim. Ne yazık ki ülkemizde bu hatayı yapan kişi sayısı oldukça fazla.Sadece Fısıldamak demek yeterlidir.

Karşılıklı Selamlaşmak

Türkçe'de bir işin birlikte yapıldığını belirtmek için "ş" harfi kullanılır. (Ağlaşmak, gülüşmek vb.) Selamlaşmak da bu kelimelerden birisidir ve kelimedeki "ş" harfi bu işin beraber yapıldığını belli etmektedir yani karşılıklı kelimesine ihtiyacımız yok.

Sağlık Sıhhat

Bir akraba ziyaretine ya da bayram da el öpmeye gittiğimizde çoğumuzun düştüğü bir hatadır."Sağlığın sıhhatin yerinde mi ...... amca ?" deriz öyle değil mi ? Ama bu iki kelime yan yana gelince bir bozukluk oluşur çünkü ikisi de aynı anlamdadır. Yani sorarken sadece birisini seçmenizi öneririm.

Tabi ki bunları size konuşmanızı düzeltin diye yazmıyorum kimin nasıl konuştuğuna karışamam. Ama yine de hataları bilip düzeltmek her zaman iyidir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir