Güneş Hiç Doğmayacak: Güneş Yüksel'in Öylece Geçip Gitmememiz Gereken Trajik Öyküsü

-

Geçtiğimiz günlerde ana haber bültenlerinin son sıralarında, gazetelerin üçüncü sayfalarında yer alan sıradan bir haberdi Güneş Yüksel'in hikayesi. Oysa geçip gitmemeliydik, onun hikayesi yüzümüze şu an kimse tarafından istenmediği için 15 gün boyunca kalması gereken morg kadar soğuk bir tokat gibi çarpmalıydı.

Güneş Yüksel, Şanlıurfa'dan Adana'ya tarım işçiliği için göç eden bir ailenin kızıydı.

1998 doğumlu Güneş de ailesiyle birlikte tarım işçiliği yapıyordu.

13 yaşındayken öz annesi tarafından erkeklere pazarlanmaya başladı.

Belki de tecavüze uğramıştı ve annesi de bunu paraya çevirebileceğini fark etmişti. Olay duyuldu, annesi Ç.Y. ve yakın akrabalarından oluşan 11 kişi tutuklandı. Güneş de ailesinden alınarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Sevgi Evleri'nden birine yerleştirildi.

En yakınlarına bile güven duyamayacağı için hayatı alt üst olan Güneş, Sevgi Evleri'nden kaçtı.

Fiziksel olarak "yaşıtlarından büyük" gösterdiği için sahte kimlikle Antalya'daki gece kulüplerinde çalışmaya başladı. Reşit olmayan kızları asla bu tür yerlerde çalıştırmazlardı çünkü, kesin yaşından büyük gösteriyor olmalıydı.

Ailesi bu durumu öğrendi. Kızları namuslarına leke sürüyordu ve infaz edilmeliydi.

Onu 13 yaşında pazarlayan annesinin, hayatını karartan ailesinin Güneş'in gece kulüplerinde çalıştığını öğrenince töre gereği infaz kararı alması nasıl bir toplumsal ikiyüzlülüktü?

İnfaz kararını öğrenince Denizli'ye giden Güneş, Antalya'da alıştığı uyuşturucudan vazgeçemedi.

Bir süre Denizli'de çalışan Güneş Yüksel, son olarak Konya'da konsomatrislik yapıyordu.

Güneş'in hikayesi önceki gece Konya'da gerçekleşen bir trafik kazasında son buldu.

Güneş, 00.30’da iş çıkışı bitkin halde yolun karşısına geçmek istediği sırada Kenan T.’nin kullandığı otomobil çarpınca yaşamını yitirdi. Haberlere göre ağır uyuşturucu etkisi altındaydı, ancak bunu Adli Tıp raporu söyleyene kadar bir iddia olarak kalacak.

Birçok haber sitesi dezenformasyon içeren haberler yayınladı.

Burada Güneş'in sahte kimlik kullanıyor olması da etkili olmuş olabilir elbette. Ancak tamamen yanlış bilgi vermek, muhtemelen bilgi kirliliği ve kulaktan dolma yapılan haberlerle ilgili. Birçok kuruluş videonun ve gerçek haberin ortaya çıkmasından sonra düzenleme yayınlasa da, çoğu buna da gerek görmedi.

Güneş'in cenazesi ortada mı kalacak?

Polis kazadan sonra  Adana'da yaşayan babası Abdürrahim Y.'ye ulaştı. Kızının kötü yola düştüğünü, aşiret içerisinde itibarlarının kalmadığını söyleyen baba; “Benim öyle bir kızım yok. Kimsesizler mezarlığına gömün” diyerek cenazeyi kabul etmedi. 15 günlük yasal sürenin ardından aileden başka kimse cenazeyi almaz ise Güneş Yüksel, Denizli’de kimsesizler mezarlığına defnedilecek.

Güneş artık yok. Onu ne yaşarken, ne de öldüğünde kimse istemedi. 18 yaşında bir genç kız, hiç yaşayamadığı, yaşamasına izin verilmeyen hayattan adım adım silindi.

Güneş Yüksel; ne kadar anlamlı bir isim değil mi? O başarılarıyla parlayabilir, hayatı çok farklı şekillenebilirdi. Ancak izin verilmedi. Henüz karar verme yetisine sahip olmadığı bir yaşta onun hakkında çirkin kararlar alındı, sonra da her şeyin suçlusu ilan edildi.

Güneş'ler hiç doğmamak üzere batıyor.

Biz de hiçbir şey yapamıyoruz. Onlar sıradan 3. sayfa haberleri, onlar geçip gittiğimiz, üstünü örttüğümüz; sırf konsomatris, trans vb. diye dışladığımız hikayelerin sahipleri. Onlar, Güneş'in şu an kimse tarafından istenmediği için durduğu morg kadar soğuk gerçeklerimiz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
denizzozturkk

Yorum baya bir uzundu ama 1000 karakter sınırı yüzünden parça parça attım

denizzozturkk

Bir de uyuşturucuya bulaşmış. Uyuşturucuya acı yüzünden bulaştı diyeceksiniz ya. Demeyin. Her acı çeken uyuşturucu kullanırsa ne olur bizim halimiz. Benim de hayatımda kötü şeyler oldu belki bunu okuyan insanların da ama uyuşturucu kullanmak acizlik zayıflık ve ahmaklıktır. Uyuşturucu sadece geçici çözümdür. Hani savunuyorsunuz ya bu kızı. Yarın öbür gün diğer bir kişi de 'amaaaan ben de yurttan, ailemden vb. kaçayım kötü yola düşeyim uyuşturucu kullanayım. Ne olacak ki. Kolay yoldan para kazanır, başıma bir şey gelince de Mağdurum der bir kaç laf atarım ortaya beni savunurlar der. O yüzden eleştirmiyorsanız bari eleştirenlerenizin verin. Küfür etmeyin.

denizzozturkk

Fotoğraflara bakılırsa da halinden baya baya memnun. Önyargılı diyorsunuz ya gözler kalbin aynasıdır. Gözlerine bakın bakalım orda üzgünlük, acı falan varmı. Hayır yok. Kız sadece yaşamak için kolay(!) yolu seçmiş. Hani bazıları olur ya 'Ben özgürüm canım. Özgür bir kadınım. My life my rule' hah işte öyleymiş bence. Yurtta kalmak yerine böyle bir yol seçmiş. Tamam insanlara güvenmediği için sevgi evinden kaçabilirdi ama gidip başka yerlerde çalışırdı işte o zaman inanırdım gerçekten bu yüzden kaçtığına.

denizzozturkk

Ya birçok kişi eleştirecek beni belki ama söylemek zorundayım. evet annesinin ve ailesinin de onun bu hale gelmesinde rolü büyük ama sizce de suç biraz da kızda değilmi. Sırf insanlara güvenmediği için yurttan kaçıp barda çalışmış ve fotoğraflara bakılırsa sadece içki dağıtmak işine bakmıyormuş. Yani belki de yalnış söylüyorum ama insanlara güvenmediği için yurttan kaçıp barda çalışanını da ilk kez görüyorum.

ece-fatma-bardakci

Allahtan eğitimli düzgün iki insanın evladıyım bazen bana istediklerimi almıyolar diye keşke benim annem ve ya babam olmasalardı diyodum küçükken ama ikiside beni sevdiklerini hissettiriyolarya o bana yeter Allah kimseye bu acıları yaşatmasın.

Görüş Bildir