Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gündemden Düşmüyor: EYT Nedir? Emeklilikte Yaşa Takılanların Talepleri Nelerdir? Son Durumu Sizler İçin Aktarıyoruz

 > 
156PAYLAŞIM

EYT yani emeklilikte yaşa takılanlar konusu uzun süredir ülke gündeminde yerini koruyor. Peki EYT nedir, EYT talebi kimler tarafından dile getiriliyor?

Konuyu detayları ile birlikte sizler için derledik.

EYT Nedir?

"Emeklilikte yaşa takılanlar" için kısaltma olarak kullanılan EYT, emeklilik hakkını işe girdikleri yıl itibarıyla kazanmış ancak emekli maaşını alamayan kişiler için yapılan bir tanımdır. Mevcut yasa ile birlikte bu kişiler SGK'nın ilettiği yaşta emeklilik maaşı alabiliyorlar. Bu durum Türkiye'de yaklaşık 6.3 milyon kişiyi ilgilendiriyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar ne istiyor?

Son zamanlarda aktif bir şekilde kampanyalar yürüten ve bunu sosyal medyaya da yansıtan emeklilikte yaşa takılanlar 1999 yılında çıkan 4477 sayılı yasanın geriye doğru işletilmesi nedeniyle mahrum kaldıklarını belirttikleri haklarını geri istediklerini ifade ediyorlar.

EYT grubu için olumlu bir karar alınır ve yasa çıkarılırsa ne olacak?

EYT kabul edilirse hak sahipleri gelen yasa ile birlikte emekli olacak, yaş beklemeyecek ve emekli maaşı almaya başlayacak. Şu anda yaşa takılan ve emeklilik hakkına sahip ancak maaş almayanlar sağlık hizmetlerinden yararlanmak için sigortalarını ödemek durumundalar. Bu nedenle de çoğunluk işte çalışmaya devam ediyor. Somut bir tasarı olmadığı için durum muallak. Hak kazananlar geriye dönük ödeme alır mı, hemen mi başlarlar, belli olan bir konu yok.

Konu mecliste de gündeme gelmiş ve büyük tartışmalar yaşanmıştı.

Önerge, MHP'nin oyları ile ilk etapta kabul edilmişti. Fakat daha sonra yine MHP'nin çekimser oy vermesi nedeniyle reddedilmişti. Peki neden? Detayları da aşağıdaki haberlerimizde bulabilirsiniz.

Ara not: Emeklilikte yaşa takılanlar MHP'nin seçim vaatleri arasında yer alıyordu.

Seçim Yarışı Vatandaşın Cebine Odaklı: Peki Kim, Ne Vaat Ediyor? - onedio.com
Seçim Yarışı Vatandaşın Cebine Odaklı: Peki Kim, Ne Vaat Ediyor? - onedio.com

İlgili haber için tıklayabilirsiniz.

MHP Kararını Değiştirdi: Emeklilikte Yaşa Takılanlarla İlgili Önerge Reddedildi - onedio.com
MHP Kararını Değiştirdi: Emeklilikte Yaşa Takılanlarla İlgili Önerge Reddedildi - onedio.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan da geçtiğimiz aylarda EYT grubu ile ilgili açıklama yapmış ve şu ifadeleri kullanmıştı;

"Erken emekliliği sosyal güvenlik sisteminde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman açıktır. Hazır konu erken emeklilikten açılmışken bu konuda görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Bilindiği gibi ülkemizdeki sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş olarak 3 ayrı hususa bakılması gerekiyor. Emeklilik için 1999'a kadar sadece hizmet süresi ve prim ödeme gün sayısı yeterliydi. Bu tarihte yapılan bir düzenlemeyle yaş kriteri de getirildi. Son günlerde 'emeklilikte yaşa takılanlar' diye yapılan kampanyanın özünde işte bu uygulama vardır."

"Vatansever halkım, dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. "

"20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olacak bir kişi 40 yıl çalışmadan devletten maaş ve sağlık sigortası hizmeti alacak demektir. Böyle şey olur mu? Buna dünyanın hiçbir ülkesinin sosyal güvenlik sistemi dayanamaz. Zaten oralarda da böyle bir uygulama yok. Ortalama insan ömrünün 60 yaşı dahi bulmadığı dönemlerde 40'lı yaşlarda emekli olmanın belki bir izahı vardı ama bugün ülkemizde ortalama insan ömrü 78. Bırakın 38'i, 48 yaşında emekli olan bir kişi bile yaklaşık 30 yıl sistemde kalacak demektir. "

Erdoğan bu sistemin kabul edilmesi durumunda EYT'den faydalanacak kişiler için 'Yıllık ilave maliyeti 26 milyar lira, toplam maliyeti 750 milyar lira' ifadelerini de kullanmıştı.

Erdoğan'ın açıklamasına ve SGK'nın hesaplamasına göre 6.3 milyon kişi EYT grubunda bulunuyor.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da EYT maliyetinin açıklandığı gibi olmadığını belirtmişti.

"Biz bu yasanın çıkarılması konusundaki talebimizde ısrarlı olacağız. Emeklilikte yaşa takılanların maliyeti Cumhurbaşkanı'nın söylediği maliyette değil, bir kere orada gerçekten yanlış bir hesap var. Bu geçmişte yapılan birtakım emeklilik uygulamalarıyla şu anda emeklilik hakkı kazananlar arasında ciddi bir adaletsizlik yaratıyor." ifadelerini kullanmıştı.

Peki son durum nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk: 'EYT Gündemimizde Yok' - onedio.com
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk: 'EYT Gündemimizde Yok' - onedio.com

Erdoğan EYT için siyasi nedenlerle gündeme gelebilir ancak gündemimizde yok demişti. Geçtiğimiz haftalarda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk da açıklama yapmıştı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorum kısmında paylaşın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lightforyou127

Genç yaşta emeklilik diyince bazılarınıza adaletsizlik gibi gelebilir ama bu durumdan muzdarip insanlar ilk sigortalı olduğunda işler böyleydi. Benim babam 16 yaşında kalkmış gelmiş köyden inşaatlarda çalışmaya başlamış. 18 yaşından beride sgklı gözüküyor, 9000 den fazla prim gün sayısı vardı ben en son baktığımda. İşin acıklısı babam kimlikte şuan 50 yaşında gözüküyor nufüsa geç yazılığı için oysaki daha yaşlı ve kalp rahatsızlığı var, o çalışamıyor diye annem sigortalı olarak temizliğe gidiyor bu yaşında sağlıktan yararlabilmek için. Belki memur olunca 70 yaşına kadar çalışsınlar demesi size kolay ve tabii her işin zorluğu var ama ağır işlerde çalışmak, mesai saatlerinde kısır yiyip laklaketmekle aynı seviyede yıpratmıyor insanı. 50 yaşından 68 yaşına kadar nerede çalışacak bu insanlar ki emekli maaşının azlığı sebebiyle büyük ihtimalle ek iş yapmak zorunda kalacak onlarca insan var çünkü gün sayınız ne kadar artarsa artsın maaşınız artmıyor..

Gizli Kullanıcı

Şimdi adil olmak gerekirse, EYT konusu AKP nin suçu değil, 18 sene önce Ecevit hükümetiyle geldi. Öncesinde hükümetlerin oy toplamak için getirdikleri süper emeklilik artı zaten emekli olan kadının ölen eşinin maaşını da alması, bekar kadınlara babasından maaş bağlanması gibi günümüzde adaletsiz olarak nitelendirilebilecek uygulamalarla ve tabii ki bol miktarda yolsuzlukla SGK bitik duruma geldi. Milletvekilerine kıyak emeklilik falan söylemeye gerek duymuyorum, ülkede adalet neresinden tutsanız elinizde kalıyor. Ama adaletsizlik olduğunu düşünüyorduysanız da 18 sene önce şikayet etmeniz gerekirdi.Bu gidişatla yakın gelecekte şayet birikiminiz yoksa emekli maaşıyla geçinmeniz neredeyse imkansız hale gelecek.O yüzden sağlığınız yerindeyken iş de bulabiliyorsanız çalışabildiğiniz kadar çalışıp para biriktirin derim. Bu arada ben de yakın gelecekte EYT li olacağım.

mnrt

bi de şu açıdan bakalım;40yaşnda emeklilik istiyo ki özelsektöre baktığında bu en verimli yaştır.Kayıp işgücü olarak görürüm bunu çalışması gereken yaştadır.Yaş70olsun demiyorum ama yaş sınırının olması mantıklı(bu sınır 55olabilir kanımca Erken yaşta çalışmaya başlaması;para kazanmaya başlaması ailesel durum,okul okuyup mühendis,mimar,avukat çıkarlara ya da herhangi bir sebepten iş bulamayıp çalışma hayatına geç başlayanlara göre bir artıdır;daha uzun süre maaş alabilme hakkını tanır.Ama çok erken yaşta emekli olma hakkını yani;ben çalıştım 40ıma geldim hadi bana bakın artık deme hakkını vermez.Basit bir örnek;ben mühendis/doktor olmak için bu arkadaşlardan 10yıl daha geç başladım işhayatına belki de bu arkadaşlardan(eyt)daha kalifiye bi elemanım,prim günümü geç doldurduğum için bu bana ceza olarakmı dönecek emeklilik hakkım eytlilere göre geç verilerek? Buarada tabiki katılıyorum;emeklilik şartları iyileştirilmeli ama bu insanları 40yaşnda emekli edip,çalışanlara yükederek olmamalı

enk-capital

Bi de şöyle bi şey var bunlar ne kadar erkenden emekli edilirse gençlere de o kadar istihdam açılacak. Ama şöyle bi sorun çıkıyo o zaman da emekli maaşı düşük olduğu için bu insanlar emekli maaşıyla geçinemeyecek ve ek işlerde de çalışmaya devam edecekler. Yani emeklilik maaşının makul düzeye çıkarılıp emekli edilenin çalışması yasaklanırsa ancak gençlere biraz yer açılabilir. Onun dışında işsizlik sorunu dağ gibi büyümeye devam edecek.

mnrt

Çok haklısın, emekli maaşı yetmeyeceği için, emekli maaşı kesintiye uğramasın diye kaçak olarak çalışıp gençlerin hakkını gasp edecekler. Ama yine de 40 yaşına kadar çalıştırıp en olgun ve en tecrübeli döneminde bırakılmamalı, toplum olarak o kişinin gelişmesi için verilen emeklerin belirli bi süre daha geri kazanılması gerekli yoksa eğitip, işin ehli haline getirip git evinde otur demek ülkeye bi gelişim de sunmaz.

mnrt

45 50 yaş çalışacağın yaştır zaten (55 sonrasında zorlanırsın) ki yorumlarından anladığım kadarıyla tahminimce sende bunlardan birisin(?). kimse istemiyor derken bi kaç ay önce konuştuğum 42 yaşında şu anda bekçilik yapan kişi gibi mi? Mesela o emekli olunca napacak? ortaokula bu yıl yeni başlamış kızı var. Emekli maaşıyla oturup yaşayabilecekler mi? Tabiki de hayır el altından iş yapmaya devam edecek. Bir de insanlara hakeret içeren cümleler ya da kelimeler kullanman seni haklı göstermez. Saygı bekliyorsan saygı göstermen gerekiyor!!

cxa1191s

40 lı yaşlardan sonra yeni bir iş bulmak çok zor. Beden gücü ile çalışılan işlerde ise adeta imkansız. İnsanlar nasıl 65 yaşına kadar çalışsın.

blizzard

Normalde bunun açılımı "emeklilikte yaşa takılanlar" fakat Akşam gazetesi "erken emeklilikte yaşa takılanlar" diye tuhaf bir giriş yapmış. Başkanıyla, basınıyla, seçmeniyle halk ve emek düşmanı bunlar.

Görüş Bildir