Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Grafik Tasarımcı Olduğunuzun 19 Kanıtı

 > -

"Grafiker" değil "Grafik Tasarımcı"

Toplumun sürekli karıştırdığı iş ünvanını bir çok kişi kendisine dert edinmiştir diye düşünüyorum.
Bir çoğumuzun ağzından "Grafiker" değil "Grafik Tasarımcı" lafı çıkmışır.

Grafiker: Çeşitli kursların programlarından sertifika edinmiştir.

Grafik Tasarımcı: Uzun ve de zorlu bir eğitim sürecinden geçmiş, grafik ve tasarımın birçok detayı hakkında bilgi sahibi olmuş, sanat ve tasarım tarihini içmiş, çeşitli kavramsal sorgulamalarda bulunmuş, grafik diliyle sistem oluşturmuş, sunum yapmış, derslerden kalmış, geçmiş ve sonunda "olmuş" insanlardır.

der ve konuya girerim.

1. A3 denince aklınıza Audi yerine kağıt boyutu geliyorsa,

2. bir broşürdeki bütün hataları ilk görüşte görüyor ve krize giriyorsanız,

3. "Espas aralığı nedir, nasıl olmalıdır?" Bunu biliyorsanız,

4. Photoshop'u yalayıp yuttuysanız,

5. Mac kullanıyorsan ya da hayaliyle yanıp tutuşuyorsan,

6. Grafik Tasarım okuyorum dediğinde "hee reklam yani, televizyon falan gibi.." denilmesinden bıktıysan,

7. 6 ay kursa gitmiş insanların senden daha iyi yerlerde yıllardır çalıştığını görüp sinir oluyorsan,

8. 4 yıl boyunca okulda pek de bir şey öğretilmediğini acı bir şekilde kabullendiysen,

9. "Grafiker" diye hitap edenlerin arkasından böyle sinirleniyorsan,

10. Etrafınız sürekli sizi poh pohlayan yapmacık insanlarla dolduysa,

11. aklına bi fikir gelince "Acaba bunu daha önce yapan olmuş mudur?" diye düşünüyorsan,

12. fikrin daha önce defalarca yapıldığını öğrenip "Şimdi n'apıcam?" diye panikliyorsan,

13. Önünüze gelen brieften hiç bir şey anlamaıysan,

14. "Sen bunu yapmışsın ama bu olmamış." denildiği zaman canın sıkılıyorsa,

15. Sabaha kadar çalışıp bir sürü çizim yapman gerekiyorsa,

16. Herkes uyuduğunda yanında kalan tek dostun kahve olduysa,

17. Sonunda yaptığın işten övgüyle söz edildiğinde suratın böyle oluyorsa,

18. İş görüşmesine gittiğin zaman "Ama senin tecrüben yok" stajyer almayı düşünüyoruz diyen adama (kadına) tam olarak bunu yapmak istiyorsan,

19. TEBRİKLER!! Nur topu gibi bir Grafik Tasarımcı oldun.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

😎😎

A post shared by Onedio Goygoy (@goygoyonedio) on
Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mustafanazif

burada yazılanların grafik tasarımcı olmak ya da grafik tasarım ile ilişkilinedrilmesi çok anlamsız. boşluk doldurmak için, yani öylesine bir gönderi kanımca.

mohmd-nuor

Download Free Premium Shutterstock

coskun-isikgul

15 yıldır Grafik Tasarımcıyım ve 15 yıldır da bu tartışmayı duyuyorum. Alaylı/Mektepli, Grafiker/Grafik Tasarımcı. İnsanlar neden etikete bakıp karar veriyor anlamış değilim. Ben Grafikerim/Grafik Tasarımcıyım diyen kişilerin yaptıkları işlere bakıp neden karar verilmiyor acaba? Bir tasarımcı diyelim ki; güzel bir tasarım yapmış. Yaptığı tasarımlarda ilgili yerlerde kullanılmış ve genel kabul görmüş . Fakat bu kişi "Üniversitelerin Uzun ve de zorlu bir eğitim sürecinden" geçmemişse Grafik Tasarımcı kabul edilmeyecek mi? Bu mesleğin eğitimi sadece ösym nin saçma sınavlarına girip başarılı olduğunuzda kazandığınız üniversitelerde mi veriliyor. Kendini bir şekilde geliştirmiş, eğitimini üniversite harici başka yerlerde almış, bu işe emek vermiş, alın teri dökmüş, ve en önemlisi güzel bir portföye sahipse ne olacak? Tüm emeklerinin üzerini mi çizeceksiniz, sen Grafik Tasarımcı değil Grafikersin diye dalgamı gececeğiz?

sir_crocodile

Efendim mesela adamın teki tıp fakültesine gitmeden çıkıkçı olmuş hakikaten yöntemleri işe yarıyor, ama tıp öğrencisinin bildiğinin yüzde birini bile bilemez yani ruh hastası bir yazı ve kaligrafi hocanız olmadan nasıl yeterince titiz bir şekilde çalışabileceğinizi veya yetenek sınavını kazanacak vasıflara sahip olmadan nasıl bizden daha iyi çizebileceğinizi düşünüyorsunuz. Elbette yaptığınız işte tecrübelisinizdir bir şey diyemem belki renk teorisine de hakimsinizdir, ama işi yaparak öğrenirken sadece karşınıza geleni öğrenebilirsiniz okulda öğretilenlerse tamamen bu alanda uzman akademisyenler tarafından var olan tecrübelerin öğrenciye aktarılması şeklinde gerçekleşiyor yani sizin 15 yılda öğrenemediğinizi 4 yılda öğrenip sizden az maaş alıyorlar, ayrıca gerçek grafik tasarım öğrencisi okula yetenek sınavıyla girendir ÖSYM ile kazananlar muhtemelen bölümü okumuş olmak için okumuştur onları fazla ciddiye almaya gerek yok.

coskun-isikgul

Tamda eleştirdiğim zihniyet işte bu. Daha karşınızdakini tanımadan; ne yaptığı işlerden nede nasıl bir eğitim sürecinden geçtiğini bilmeden önyargıyla konuşmuşsunuz. Bir doktorla tasarımcıyı kıyaslamanız zaten olaya yamuk baktığınızı gösterir. Bizim meslekte "kesin bu güzeldir", "bu mükemmel tasarımdır" diyebileceğiniz bir kıstas yok. Çoğu zaman "güzel tasarım" yapmaya değil, "müşterinin beğeneceği tasarımı" yapmaya çalışırsınız. Tasarım tamamen yetenek, tecrübe ve işe olan ilgi ile alakalıdır. Ben güzel sanatlar müfredatını inceledim. Hatta kitaplarından bir kısmını da alıp okudum, yaptığım işe zerre katkısı olmadı. Yanlış anlaşılmasın, 4 sene emek sarf edip edindiğiniz bilgileri küçümsemiyorum. Eleştirdiğim kısım bu bilgiyle kendinizi bir halt zannederek, sizin geçtiğiniz eğitim sürecinden geçmeyenleri küçümsemeniz. Saygılar…

sir_crocodile

Kesinlikle yanılıyorsunuz Behance'den yaptığınız işlere bakıp geldim iyi işe burun kıvırmam sizin yaptığınız işlerin çok daha iyileri okulumun duvarını süslüyor estetik açıdan veya müşteriyle iletişim açısından daha çarpıcılar (işlerinizi küçümsemek için söylemiyorum daha iyi olabileceklerini beyan ediyorum). Elbette amacınız yeni bir ikon oluşturmak değildir ama ikonların olduğu bir dünyada iyi iş en çok dikkat çeken, konuşulandır ve her işte bir iyi vardır.

sir_crocodile

Açıkçası önemli olanın müşteri olduğunu söylemenize gerek yok bize asgari imkanlarla müşterinin isteği doğrultusunda nasıl iş yapacağımız da öğretiliyor. Hangi üniversitenin müfredatına baktınız bilmiyorum ama bize aynı anda nasıl yeni bir font oluşturulacağı, nasıl program kullanacağımız, fotoğrafçılık, modelleme, yaratıcı yazarlık, illüstrasyon, basım teknikleri, gibi farklı alanlardan ders veriliyor 3. sınıftan başlayarak yoğunlaşmak istediğimiz alanlara göre ayrılıyoruz, yani alakasız ders dediğiniz dersler muhtemelen illüstratör olmak isteyen öğrencilerr yöneliktir "bana göre" her alanda eğitimlinin eğitimsize üstünlüğü var, yetenekten bahsedersek zaten grafik tasarımcı veya sanatçı olan eğitim görevlilerinin elemesinden geçerek giriyoruz okula, etrafımdaki çoğu kişi sanatın her hangi bir alanında rahatlıkla tutunabilecek derecede yetenekli insanlar.

coskun-isikgul

Hala aynı zihniyeti devam ediyor. Aldığınız eğitim becerinizi artırmış mı bilmem ama kibrinizi artırdığı kesin. Hala kendinizi eğitimli, sizin geçtiğiniz standart eğitim sürecinden geçmeyenleri eğitimsiz görmeye devem ediyorsunuz. Yaptığım işleri sizin beğenip beğenmemenizin benim nezdimde bir önemi yok. O işlerin hepsi firma, şahız, ürün vb anlar için kullanıldı ve bir amaca hizmet etti. Çeşitli yarışmalardan alınmış birincilik ve ödüllendirmeler de var. Size tavsiyem aldığınız eğitimi yeterli görüp ben oldum, piştim diye düşünmeden sürekli kendinizi geliştirmeniz. Kendinizi bu alanda sürekli talebe olarak görün, eğitiminizi devam ettirin. Okulda öğrendikleriniz yeterli görmeyin.

sir_crocodile

Öncelikle yukarıdaki yorumlarda biraz çirkinleşmişim özür diliyorum, sadece şunu söylemek istiyorum benim okulumdaki insanlar üniversiteye girdikleri için değil okula geldiklerinde de çok yetenekli insanlardı hepsi çocukluklarından beri çizen tasarlayan insanlarlar ki bu işin eğitimini aldıklarında çok çok daha iyi olacaklar, zaten neredeyse hepsi yetenek sınavıyla okula girdi yatay geçişle gelenler hemen fark ediliyor. Açıkçası benim kafamdaki hiyerarşi çok basit, biri benden daha iyi iş yaptığını kanıtlarsa üniversiteye gitmesinin bir önemi yok onu üstüm olarak görürüm ama bu işi sevmeden burada istihdam var diye Photoshop öğrenip karşıma gelen biri bana üstünlük taslayamaz, çok iyi iş çıkarıyorsa başımın üzerinde yeri var ama diğer türlüsünü kabul etmiyorum.

mustafa-senel2

sa bende grafik tasarım bölümü istiyorumda kısaca 1 2 soru sorabılır mıyım Yetenek sınavı şartmı Cizimim Kötü ve Cagımız teknoloji cagı neden cızımle alım yapıyolar İş imkanı nasıl Meslekte ilerleme durumu varmı

mustafanazif

siz okulluların sorunu da bu. yıllarca özel ders verdim, bir kaç alanda... bunların yarısından fazlası zaten 4 yıllık güzel sanatları (ve basın yayını) bitirmiş kişilerdi. evet ben de alaylıyım, çalışmış olduğum kurumlarda, benim gözetimimde stajyer olarak işe başlayan 4 yıllık mezun arkadaşlar, henüz grafiker olarak çalışanlardan bile daha az tecrübe sahibi olup, çok daha az pratik düzeyde bilgi sahibiydi. yani kısaca söyleyeyim, yaptıkları işlerin arkasını toplamak yeniden tasarlamak kadar vakit alıyordu. bu yüzden bir ay kadar kendi hallerine bırakıp, sürekli pratik yaptırıp, ondan sonra yeni bir testle devam edip edemeyeceklerine karar veriyorduk. akademik bilgiye bir noktadan szonra eyvallah diyebilirim lakin, pratik bilgi noktasında inanın çok zayıflar. bu yüzden alaylı ve okullular hiç anlaşamaz, anlaşamamalarının da yegane sebebi budur. mesleki tecrübe başka bir şeydir efendim, o da sahada öğrenilir.

ercansakin

Üniversitelerin ilgili bölüm mezunları ile aynı 6 aylık kursa gitmekte ayrı bir ironi olsa gerek...

taygun-sonat

Bunlarla Grafik tasarımcı olduğunuzu mu zannediyrosunzu ve bunları okuyup ben oldum diyenler var :( üzüyorsunuz beni :D bunu yazanlarda nasıl inanmışsa artık ayrı bir heyecansınız vallahi :). Tasarımcı kavramı sizin hayal gücünüzle alakalı bir şey. Siz ne zaman kopya çekmeyi bırakıp özgün sanatsal içerikler yaratmaya başlarsanız. Marjinal şeyler yapmaya başlarsanız işte o zaman Grafik Tasarımcı olursunuz yok. yok üniversite yi okumuşsun ya da dışardan kursa gidip eğitim almışsın farketmez. İçinizde ki tasarımcı ruh ile alakalı bu işler :) Hayatın içinden espiriler kapıp işinize yansıtın. Kaldırım taşından bir espiri kapıp onu işiniz ile birleştirebilirsiniz, bir evin penceresi olur ya da dekoru olabilir, rüzgar esintisi vs. vs. hayatın içinde esinlenebileceğiniz bir sürü espiri var. Bunları hissedip işine yansıttığın zaman tasarımcı olmuş olursun. Bunları yapamıyorsanız kendinize tasarımcıyım demeyin lütfen.. :)

Başlıklar

AdobeApple
Görüş Bildir