Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Grafik Tasarımcı Olduğunuzun 19 Kanıtı

 > 
19bPAYLAŞIM

"Grafiker" değil "Grafik Tasarımcı"

Toplumun sürekli karıştırdığı iş ünvanını bir çok kişi kendisine dert edinmiştir diye düşünüyorum.
Bir çoğumuzun ağzından "Grafiker" değil "Grafik Tasarımcı" lafı çıkmışır.

Grafiker: Çeşitli kursların programlarından sertifika edinmiştir.

Grafik Tasarımcı: Uzun ve de zorlu bir eğitim sürecinden geçmiş, grafik ve tasarımın birçok detayı hakkında bilgi sahibi olmuş, sanat ve tasarım tarihini içmiş, çeşitli kavramsal sorgulamalarda bulunmuş, grafik diliyle sistem oluşturmuş, sunum yapmış, derslerden kalmış, geçmiş ve sonunda "olmuş" insanlardır.

der ve konuya girerim.

1. A3 denince aklınıza Audi yerine kağıt boyutu geliyorsa,

2. bir broşürdeki bütün hataları ilk görüşte görüyor ve krize giriyorsanız,

3. "Espas aralığı nedir, nasıl olmalıdır?" Bunu biliyorsanız,

4. Photoshop'u yalayıp yuttuysanız,

5. Mac kullanıyorsan ya da hayaliyle yanıp tutuşuyorsan,

6. Grafik Tasarım okuyorum dediğinde "hee reklam yani, televizyon falan gibi.." denilmesinden bıktıysan,

7. 6 ay kursa gitmiş insanların senden daha iyi yerlerde yıllardır çalıştığını görüp sinir oluyorsan,

8. 4 yıl boyunca okulda pek de bir şey öğretilmediğini acı bir şekilde kabullendiysen,

9. "Grafiker" diye hitap edenlerin arkasından böyle sinirleniyorsan,

10. Etrafınız sürekli sizi poh pohlayan yapmacık insanlarla dolduysa,

11. aklına bi fikir gelince "Acaba bunu daha önce yapan olmuş mudur?" diye düşünüyorsan,

12. fikrin daha önce defalarca yapıldığını öğrenip "Şimdi n'apıcam?" diye panikliyorsan,

13. Önünüze gelen brieften hiç bir şey anlamaıysan,

14. "Sen bunu yapmışsın ama bu olmamış." denildiği zaman canın sıkılıyorsa,

15. Sabaha kadar çalışıp bir sürü çizim yapman gerekiyorsa,

16. Herkes uyuduğunda yanında kalan tek dostun kahve olduysa,

17. Sonunda yaptığın işten övgüyle söz edildiğinde suratın böyle oluyorsa,

18. İş görüşmesine gittiğin zaman "Ama senin tecrüben yok" stajyer almayı düşünüyoruz diyen adama (kadına) tam olarak bunu yapmak istiyorsan,

19. TEBRİKLER!! Nur topu gibi bir Grafik Tasarımcı oldun.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burak-beser1

"13. Önünüze gelen brieften hiç bir şey anlamaıysan," Türkçe kelime yerine İngilizce kullanmanın (bkz: brief) ve bir şeyler yazarken hata yapmanın (bkz: anlamaıysan) üniversite mezunu olmakla alakası olmadığını 13. maddede anlamışsınızdır inş.

gunes-gulden-agat

Buraya yazılan yorumları okudum ve bana herkesin fazla ön yargılı olduğu düşüncesini oluşturdu, ben lisede grafik ve fotoğraf şuan ise güzel sanatlarda grafik tasarım 3. sınıf öğrencisi olarak kurstan ve okuldan mezun olanların farkını şöyle anlatabilirim, 6 aylık kurs sürecinde sadece programların işleyişini ve birkaç bir şeyler daha öğrenirken bizler grafik tasarımın ve bunun yanında sanat tarihlerini öğreniyoruz şuan ki öğretilen tasarım kuramlarının hangi aşamalardan geçtiğini nasıl oluştuğunu öğreniyoruz ve bu şekilde aslında kendi tarzımın nasıl olacağını buluyoruz bize en yakın gelen ruh ikizimiz olacak sanat akımlarını öğreniyoruz, tasarım nasıl yapılmalıdır nelere dikkat edilmelidir tasarımın en temeli nelerdir bunları öğreniyoruz.

gunes-gulden-agat

Okulumuz da bize yaptırılan ilk tasarımlar nokta ve çizgidir yani tamamen bebeklikten erişkinliğe geçişi yaşıyoruz. Evet sektörde uzun zamanlar çalışıp bir deneyim kazanıyorsunuz belki çok güzel tasarımlar ortaya çıkartıyorsunuz hatta grafik tasarım tarihinde heykeltraş olup tasarım yapan ressam olup tipografide veya tasarımlarda tarih yazan bir çok kişi olmuştur. Ama bir çoğu her zaman sanat tarihini biliyor ve tasarım ögelerinin, estetiğin ve sanatın felsefesinin nasıl olduğunu bilmektedir.

gunes-gulden-agat

Ayrıca bir çok tasarım tarihinde bakıldığında sanat tarihinin önemini vurgulayan bir sürü ismi duyabiliriz. Bizler bunların eğitimini alıp kendi tarzımızı oluşturmakta bir tasarımın sadece dijital değil elde de nasıl yapıldığını öğrenmekteyiz. 6 ay kursa giden ve bizim gibi okulunu okuyan insanların arasında ki en büyük farklardan biri de budur. Bizler tasarımı düşünürken kurstan çıkanların çoğunluğu iş hayatı, müşteri ve parayı düşünmektedir. Tasarımcı olunmaz doğulur konusuna gelecek olursak evet bu konuda çok haklısınız çünkü bu şekilde yaradılmış olmanız hayal gücünüzün çok iyi olması sizi bu sektörde en iyilerden biri yapar. Ama iyi bir eğitim almadan da sadece hayal gücü bir işe yaramaz.

gunes-gulden-agat

Grafik tasarım bölümünü üniversitelerde lütfen hafife almayın ve ön yargıda bulunmayın ülkemizde ki işleyişleri tamamen matbaa olarak bakıldığı için biz üniversite öğrencilerine 6 aylık kurslara giderek veya hiç gitmeyerek denk olabileceğinizi düşünmeyin. Ayrıca açık hava reklamcılığı sektöründe 1 buçuk yıl çalışmışlığım da vardır yani az çok iş hayatının nasıl işlediğini de bilmekteyim. Ülkemizde bu mesleğe sadece matbaacı reklamcı gözü ile bakılmasından vazgeçilmesi gerektiğini ve bunun bir sanat olduğunu unutmamanız gerektiğini düşünüyorum.

gunes-gulden-agat

Ayrıca buraya yazılan yorumların birinde ösym ile bu bölüme girenler hakkında onların sadece meslek için okuduğunu yazmış ve yetenek sınavı ile kesinlikle girmesi gerektiğini savunduğunu okumuştum buna kesinlikle katılıyorum o resim kurslarında sınava hazırlanan çocukların halini görmelisiniz ayrıca yetenek sınavı veya ösym ile bu bölümü kazanmış olan ve bu bölümün sadece parası iyi yada bilgisayarda tasarım yapmak çizim yapmak çiziminin çok iyi olduğunu düşünen hobi amaçlı sınavlara gelen veya kazanan öğrenciler ile tanıştım lütfen bu zihniyetteyseniz gelmeyin bu okullara. Bu bölümü gerçekten isteyenlerin haklarını yiyorsunuz. Ayrıca bu bölümü okuyan insanlar sadece grafik tasarımcı olmayacağını bir çok alanda kendilerini geliştirip çalışabileceğini unutmayın ayrıca bu alanların çoğunluğu bizlere okulda öğretilmektedir.

gunes-gulden-agat

Belki çok iyi tasarımlar yapmamış olabilirim ama aldığımın eğitimin iyi olduğunu ve ileri ki zamanlar da kendimi geliştirerek tasarımlarımın da iyileşeceğini biliyorum. Benim tasarımlarını yapmış olduğum müşteriler tarafından kabul görünüp kullanılan işlerim dahi olsa bunlar iyi bir tasarım olmuş demek değildir. Tasarım konusuna sadece müşteri ve iş olarak bakılmamalıdır. Bunun bir sanat olduğunu unutmamalıyız. Okul müfredatları ile değil bize tecrübelerini öğreten hocalarımızdan eğitim almaktayız. gereksizce uzayıp giden yorumumu burada noktalamak isterim ve bunu sabır ile okuyanlara teşekkür ederim.

figen-konyali

10 yıldır grafikerim.işimi çok seviyorum.Ama artık insanlardan nefret ettim.Bu işe başladığımdan beridir çevremde ençok duyduğum cümle bende yaparım.Bende tasarımcıyım anlarım.İlle uzaktan yakından alakası olmayan hiç yapmadım ama biliyorum diyen gerksizler.Patronu müdürü müşterisi amelesi hepsi seninle iddalaşır.Ama işi yapmaya gelince yine sana kalır.Bizde yaparız ama işimiz var derler.Hiçbir işleri yok bunların.Bu ülkenin müdürüde boş işsiz patronunda oyalanacak bişeyi yok.3-5 komut öğrenmiştir photoshopta elinde leptop oynar durur işsizler.İşin anasını ağlatıp içinden çıkamayınca sana devreder yine çapsızlar.Tasarımcıdan korktukları kadar kimseden korkmaz bu egoistler.Kafası çalışanı ezmeye çalışır bu müdür denilen vasıfsız gereksiz işsiz boş kimseler.Korkuları yerine geçmemiz.Tasarımcı o şirketin beynidir.İşte bunu hazmedemez adiler.Buna imza atmaktan başka hiçbir halta yaramayan mimarlarda dahildir.

mustafanazif

burada yazılanların grafik tasarımcı olmak ya da grafik tasarım ile ilişkilinedrilmesi çok anlamsız. boşluk doldurmak için, yani öylesine bir gönderi kanımca.

mohmd-nuor

Download Free Premium Shutterstock

Görüş Bildir