Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gizemi Son Bulmayan Tapınak Şövalyeleri'nin Açığa Çıkan Son Sırrı: 700 Yıllık Gizli Tünel

-

Tapınak Şövalyeleri, tarihin en gizemli ve sırrı halen çözülemeyen topluluklarından biridir.

Varlıklarını sürdürdükleri yıllar boyunca gerçekleştirdikleri faaliyetler ve bulaştıkları işler neticesinde, günümüze kadar süregelen pek çok sırrın sebebi olarak kabul edilirler.

Bir Fransız soylusu olan Hugues de Payen tarafından 1119 civarında Kudüs'te Hristiyan hacıları korumak için, sadece 9 şövalyeyle kuruldukları düşünülür.

1129 yılında kilise tarafından tanınan tarikat kısa zamanda güçlenmiş, pek çok Haçlı Seferi’nde aktif olarak rol almışlar ve dönemin en güçlü topluluklarından biri haline gelmişler.

Zamanla her pozisyon üzerinde bir güç elde ettiler, hatta Papalık makamının dahi otoritesini zayıflatmaya başladılar.

Haçlı Seferleri ile alakalı kararların çoğu kilise ve dolayısıyla Papadan değil, Tapınak Şövalyelerinden çıkmaya başladı.

Bu durum elbette ne Papalığın ne de krallığın hiç hoşuna gitmedi.

İyice göze batmaya başlayan Tapınakçılar, bir zaman sonra durumun vehametini anlamış olacaklar ki korunma amaçlı önlemler almaya başladılar.

Örneğin, edindikleri serveti gizlemeye; önemli pozisyonlarda bulunan Tapınakçılar kendini saklamaya başladılar.

Bu içerikte anlatılan ve gizemini halen sürdüren Oak Adası’nın, Tapınakçıların sırlarıyla dolu olduğu söylenir.

221 Yıldır Kazılmasına Rağmen Dibine Ulaşılamayan Çukur: Tuhaflıklarla Dolu Oak Adası - onedio.com
221 Yıldır Kazılmasına Rağmen Dibine Ulaşılamayan Çukur: Tuhaflıklarla Dolu Oak Adası - onedio.com

1307 yılında tarikatın başındaki isim olan Jacques de Molay, tarikatı Hospitalierlerle birleştirmek istedi fakat bir anlaşmaya varamadılar.

Papa, Fransa Kralı IV. Filip'in baskısıyla tarikatı aforoz etti ve tarikat üyeleri tutuklanarak işkence altında kabule zorlandıkları suçlamalardan dolayı ateşe atılarak idam edildi.

Tapınak Şövalyelerinin tarihine kısa bir bakıştan sonra gelelim yakın zamanda yapılan ve Tapınak Şövalyeleri ile alakalı son keşife.

İngiltere’nin Shropshire kentinde çiftçilik yapan bir kişi, Tapınakçıların yıllar önce ölümden kaçmak için kullandıkları gizli bir tünel bulmuş.

Tarlasını işlerken, önce toprağın altındaki gizli mağarayı ve tavşan deliği büyüklüğündeki girişini keşfetmiş çiftçi.

Olay arkeologlara intikal edince çalışmalar başlamış ve yaklaşık 700 yıllık bir gizem de ortaya çıkmış. Onlarca oda ve yine onlarca tünelden oluşan bu gizli toplanma yerinin, Tapınakçılar tarafından toplantı, görüşme ve gerektiğinde saklanma amacıyla kullanıldığı belirlenmiş.

Yaklaşık 700 yıllık olmasına rağmen oldukça sağlam ve dayanıklı olan yapının mimarisi de öyle sıradan değil.

Kudüs’te bulunan ve Hz. İsa’nın mezarının olduğu düşünülen Kilise ile neredeyse birebir aynı mimari stilde dizayn edilmiş.

Tüm Tapınakçıların öldüğü yıl olarak kabul edilen 1312 senesinden beri, onlarla alakalı gizemler de komplo teorileri de bitmiyor.

Fakat, bu mağara ve tüneller gibi onlarla alakalı gerçek yapılar, üzerlerinde taşıdıkları kadim sırlarla alakalı bize ilginç yansımalar sunuyor.

Bakalım ilerleyen zamanlarda Tapınak Şövalyeleri ile alakalı neler öğreneceğiz, hangi sırlarına vakıf olacağız…

Tapınakçılar ve gelenekleriyle alakalı ilginizi çekebilecek bir başka içeriğimiz için şöyle buyurun:

Tapınak Şövalyeleri ve Akılalmaz Bir Kült! Size Masonluk Anlayışınızı Sorgulatacak 7 Bilgi - onedio.com
Tapınak Şövalyeleri ve Akılalmaz Bir Kült! Size Masonluk Anlayışınızı Sorgulatacak 7 Bilgi - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oktay-yildiz6

kime neye göre zarar verdiler de öldürüldüler ? Bu Adamlar gelmiş geçmiş en iyi Askerlerdi ve kimsenin karşısında diz çökmediler Onurlarıyla Öldüler.

oguzcan-avcu

en iyileri degillerdi onlardanda iyisi vardı Haşhaşiler.

gintokisensei

Tapınak Şövalyeleri ile ilgili bi bok bilmiyorsun editör kusura bakma. 1307 yıllarında tutuklama kararı çoktan çıkmış işkence görmeye başlamışlar ve hospitalier şövalyeleri ile tarikatın birleşmesini sonradan düşünmüşler ama molay istememiştir.Hatta götoş filip tutuklanmalardan önce bütün askeri örgütleri kendi kontrolü altında toplak istemiş ve yine molay karşı çıkmıştır. Bu yüzden birbirlerine gıcık gitmişler ve cart curt gerisi bilinen hikaye. Aslında hiç bilinmeyen desek daha doğru olur..

banamidedinbacim

İyi ki de bu kurtlar vadisinde ki görüntüler var ha yoksa hangi görsellerle desteklenecekti bu yazılar.

goruncekadam

Her söz her gelişme komplo teorisinden öteye gidemez.Bundan sonra yapay bir tarih üretme var. Bu tarz şeylere fazla kafa yormamak lazım.

impheatus

Her tapınakçı, suikast, haşhaşin, gizli örgüt denildiğinde aklıma sadece assassin's creed geliyor.

Başlıklar

Fransaİdamİngiltereolay
Görüş Bildir