Gidip Göremeseniz de Kendinizi Orada Gibi Hissedebileceğiniz 'Nordik Diziler'

-
Abone ol

Nordik ülkeler son zamanlarda oldukça dikkat çekiyor ve merak ediliyor. Biz de sizin için, hem meraklıları için hem de başlayacak dizi arayışında olanlar için o ülkeleri daha yakından tanıyabileceğiniz dizileri bir araya getirdik.

Kaynak: 1 , 2

Meraklıları için daha önce filmleri paylaşmıştık. 🎬

Gidip Göremeseniz de Kendinizi Orada Gibi Hissedebileceğiniz 'Nordik Filmler' - onedio.com
Gidip Göremeseniz de Kendinizi Orada Gibi Hissedebileceğiniz 'Nordik Filmler' - onedio.com

1. Skam

"Oslo Hartvig Nissens'de okuyan gençlerin ve öğrencilerin sıkıntıları, skandalları ve günlük yaşamları. Her sezon farklı bir insan bakış açısından anlatılıyor."

2. Gutta Boys

"Arne, Bønna, Petter and Eivind çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde olan dört arkadaştır. Doğruyu, yanlışı, arkadaşlığı ve sadakati test ettikleri bu dönemde kimi zaman kendilerini ispat etmek adına sınırları zorlamaktan çekinmezler.

Bir kitap uyarlaması olan bu mini dizi, 2006 yılında Uluslararası Emmy Ödülleri’ne aday oldu."

3. Lilyhammer

"Lillyhammer, Amerikalı eski bir gangster olan Frank Tagliano’nun tanık koruma programı dahilinde Norveç’e gönderilmesini ve orada yaşadıklarını anlatıyor."

4. Kampen om Tungtvannet

"İkinci Dünya Savaşı’nın az bilinen hikayelerinden birini anlatan The Heavy Water (Kampen om tungtvannet), Norveç’in en yüksek puanlı dizilerinden bir tanesi. Nazi güçlerinin Norveç’te nükleer bomba geliştirme planının sabote edilmesini anlatan dizide hikayeyi Naziler, Müttefikler, sabotajcılar ve bomba geliştiren şirket gibi dört farklı tarafın gözünden izliyoruz."

5. Okkupert

"Yakın gelecekte geçen dizi, Norveç’in çevreci politikalarıyla artık petrol üretimini durdurması kararı ile başlıyor. Bu karara karşı çıkan Avrupa Birliği adına ise Rusya, Norveç’i işgal ediyor."

6. Mammon

"Büyük bir uluslararası firmanın yolsuzluğunu ortaya çıkaran gazetecinin kariyeri ve aile ilişkileri içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Gazetecinin hayatını ve içinde bulunduğu gizemli olayları anlatan dizi, son zamanlarda tekrar gündemde."

7. Ófærð

"İzlanda’nın doğu kıyısında geçen dizi Hjörtür ve kız arkadaşı Dagny‘nin yolculuğu ile başlıyor. Terk edilmiş bir fabrikada çıkan yangından sonra ortadan kaybolan Hjörtür üzerine yoğunlaşan dizi İzlanda’nın en ünlü dizisi."

8. Fortitude

"Daha önce suçun adının bile bilinmediği bir kutup kasabasında geçen Fortitud, bir bilim adamının öldürülmesi ile başlıyor."

9. Forbrydelsen

"İlk sezonunda hayatının en zor vakalarından biriyle karşılaşan Sarah Lund adındaki cinayet polisinin, politikanın da içine karıştığı bir cinayeti çözmesini anlatan dizi farklı vakalar ile toplam üç sezondan oluşuyor. Danimarka’nın en iyi dizileri arasında gösterilen Forbrydelsen, polisiye severler tarafından mutlaka izlenmeli. Dizi ayrıca Türkiye’de de “Cinayet” adında uyarlama versiyonu ile yayınlanmıştı."

10. Borgen

Dancada ‘kale’ anlamına gelen Borgen adlı dizi Danimarka televizyon tarihinin en başarılı dizilerinden kabul ediliyor. Dizide, sürpriz bir şekilde Danimarka’nın ilk kadın başbakanı seçilen Birgitte Nyborg‘un adaylık dönemi, sonrasında hükümet kurma çabası, kabinesi ve aile ilişkilerini anlatıyor.

11. Bron | Broen

"İsveç ve Danimarka’yı birbirine bağlayan Öresund Köprüsü üzerinde kadın cesedi bulunması ile başlayan dizi, günümüzdeki sosyal problemlere değinerek işlenen bir suç serisini konu alıyor. İskandinavya’nın en meşhur dizisi olarak bilinen ve İsveç-Danimarka arasında geçen dizi ayrıca İngiltere-Fransa ve ABD-Meksika sınırları arasında yeniden uyarlandı."

12. Wallander

"Dizi Henning Mankell’in aynı isimli kitabındaki alışılmışın dışında çalışma prensibi ve düzensiz bir hayatı olan dedektif Kurt Wallander’i konu alıyor. Aynı isimde BBC versiyonu da olan dizinin İsveç yapımı orjinal versiyonu mutlaka izlenmeli."

13. Jordskott

"Uluslararası alanda başarı yakalayan dizi, kızı ortadan kaybolan bir dedektif’in, kötü anılarının olduğu kasabaya başka bir dosya için geri dönüşünü ve yeni dosya ile kızının dosyası arasındaki bağlantıları gün ışığına çıkarmasını anlatıyor."

14. Welcome To Sweden

"Tatilde tanıştığı İsveçli sevgilisi ile Stockholm’e göçmeye karar alan bir Amerikalı’nın İsveç’te karşılaştığı sosyal ve kültürel farklılıkları eğlenceli bir şekilde anlatan Welcome To Sweden, İsveç’teki günlük yaşamı yakından tanımak isteyenler için birebir."

15. River

"İskandinavya polisiyelerinden ilham alan bu seri aslında, John River adında Londra’da çalışan bir İsveçli dedektifi konu alıyor. Dizinin İskandinav polisiyelerden farkı ise bu sefer başrol kahramanımız ölüler ile yaşayanlar arasında bağ kurabiliyor."

BONUS: Vikingler

Vikings, tarihsel drama türünde Kanada-İrlanda ortak yapımı bir televizyon dizisidir.

İrlanda'da filme alınan Vikings, Viking Ragnar Lodbrok'un hayatı ve hikâyelerinden esinlenilmiştir. Ragnar Lodbrok, en bilindik İskandinav mitolojisinin kahraman ve kötü şöhretli Fransa ve İngiltere'nin belalısı haline gelmiştir. Bir Viking çiftçi olan Ragnar, İngiltere'ye yaptığı ilk baskınları, kardeşi Rollo ve karısı savaşçı Lagertha ile birlikte gerçekleştirmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karayel2009

fotolardan anladığıma göre kuzeyin havası ve insanı gibi soğuk diziler.

corpse-bride

bunlara taktım bu ara akta mannıskordan beri lıste ıcn tesekkurler

Gizli Kullanıcı

Netflix bunlara bir el atsın derim ben.

Görüş Bildir