Giderek Yaşlanan Tayyip Erdoğan’ın Halefleri Kimler ve Şansları Ne Durumda?

751PAYLAŞIM

Evrenin kaidesidir. Başlayan her şey biter. İlişkiler, mutluluklar, hüzünler, iktidarlar, güç ve hayat. Tayyip Erdoğan da giderek yaşlanıyor. Artık her anlamda eski gücünde değil. Konuşurken sık sık kürsüye yaslanması, hitabetinde eski heybetin kalmaması, canlı yayınlarda şaşırtan anlık tepkiler vermesi,  daha yavaş ve dengesiz yürümesi fiziksel olarak yıprandığını gösteriyor. Büyük ihtimalle  2023 katılacağı son seçim olacak. Peki Erdoğan sonrası bir AKP kalacak mı? Kalırsa halefi kim olacak? Tek tek adayları inceleyelim.

Berat Albayrak: Aileden biri. Başarısız ekonomi yönetimine rağmen hala en güçlü aday o. Partinin elit muhafazakarları ve Soylu taraftarları kendisine mesafeli. Çok yıprandı ama şu çalkantılı dönemde yedekte durması daha da yıpranmasını engelliyor. Tayyip Erdoğan’ın yerini dolduramaz.

Süleyman Soylu: Aileden değil ve eski muhalif. Eğer Sedat Peker videoları olması şüphesiz ki en güçlü aday oydu. Pelikancılara, örgüte ve AKP içindeki elit muhafazakarlara rağmen seçmende karşılığı çok yüksekti. Ama Sedat Peker videoları façasını çizdi. Bu saatten sonra AKP liderliği ya da Cumhurbaşkanlık onun için hoş bir hayal olarak kalacak. Tayyip Erdoğan’ın yerini dolduramaz.

Hulusi Akar: Devletlu. Yargı ve askeri bürokrasinin desteği ile öne çıkıyor. 15 Temmuz sonrası kritik süreçte RTE ile birlikte çalıştı. Dengelere hakim. Bir gün hepimizi şaşırtan bir çıkış yapabilir. Tayyip Erdoğan’ın yerini dolduramaz.

Binali Yıldırım: Tayyip Erdoğan’ın çok eski dostu. Tayyip Erdoğan’la o kadar çok ortak sırrı vardır ki… Erdoğan ona çok güveniyor o da Erdoğan’a. Partide seviliyor. İmamoğlu'na karşı aldığı çifte mağlubiyetten sonra çok yıprandı. En büyük handikapı ise Sedat Peker videoları ile tekrar gündeme gelen oğlu. Tayyip Erdoğan’ın yerini dolduramaz.

Abdülhamit Gül: Milli Görüş kökenli. Ortalama bir AKP'li siyasetçi antipatikliğinde değil. Muhalefete karşı çok sert çıkışları yok. Partinin elit muhafazakarları tarafından seviliyor. Şansı yüksek ama çok öne çıkmaması elini zayıflatıyor. Tayyip Erdoğan’ın yerini dolduramaz.

Bülent Arınç: Partinin elit muhafazakarlarının abisi, 1 numarası. Özgül ağırlığı inkar edilemez. Pelikancılarla arası hiç iyi değil. RTE sonrası liderliği zor görünüyor ama destek verdiği lider adayının şansı yükselir. Tayyip Erdoğan’ın yerini dolduramaz.

Bilal Erdoğan: Aileden. Oğlu olması hem avantaj hem dezavantaj. RTE'nin yerine geçmesi ''padişahlığın babadan oğula geçmesi'' algısı yaratacağı kesin. 17-25 sürecinde çok yıprandı. RTE sonrası şansı az. Sembolik olarak vakıf çalışmalarıyla devam edecek gibi görünüyor. Tayyip Erdoğan’ın yerini dolduramaz.

Numan Kurtulmuş: Milli görüş kökenli, eski muhalif. Çok şansı yok ama desteklediği lider adayını öne çıkarır. Tayyip Erdoğan’ın yerini dolduramaz.

Selçuk Bayraktar: Aileden. Belki de diğer damattan daha şanslı bir aday. Muhafazakar milliyetçi Z kuşağının idolü olması onu öne çıkarıyor. Siyasete çok yabancı. Tayyip Erdoğan’ın yerini dolduramaz.

Hakan Fidan: Devletlu. Aileden değil, partiden değil, milli görüş kökenli değil ama her şeyi biliyor. AKP kitlesi tarafından hayranlık ve saygı duyulan bir isim. Devleti her anlamda temsil ettiği düşünüldüğünden şansı yüksek. Meydanlarda ve gündelik siyasi tartışmalarda ne yapar bilinmez ama bilgi güçtür. Tayyip Erdoğan’ın yerini dolduramaz ama unutturabilir.

Sonuç olarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Aileden olanlar daha şanslı.

Sürekli dillendirdikleri ama ne olduğunu tam olarak açıklayamadıkları 'davaları'nın  kurumsallaşmasını sağlayamamaları Erdoğan’ın ardından gelecek liderin kim olacağını önemli kılıyor. 

Eğer yerini dolduramazlarsa dağılıp gidecekler.

'Davalarını' kurumsallaştırabilseydiler Erdoğan’ın yerine kimin geleceği çok önemli olmazdı. 

Mevcut adayların hiçbiri Tayyip Erdoğan’ın yerini doldurabilecek yetilere sahip değil. 

Buradan yola çıkarak  partinin Erdoğan sonrası gücünü kaybedeceğini ve bir süre sonra dağılacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
1913

hakan fidan sen misin :)

dilek-ebci

Ne halefi allahaşkına, güldürmeyin insanı. ;) kuyruklarına teneke bağlanmadan kaçıp gidebilirlerse şükretsinler bu kadar rezillikten bu kadar boka boğulmuşluklarından sonra.

cenkg

reis gider, oyun biter.

lol.d

ilk resim gibi komik sonuç kartlarıyla her birine puan verseydiniz keşke finalde .d

develop-er

Beni seçin 10 gün yeter bana..

Görüş Bildir