Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gezi Eylemleri, Periscope CEO'suna İlham Kaynağı Olmuş

 > -
Abone ol

Twitter’ın canlı yayın uygulaması Periscope, ABD’nin ardından en çok Türkiye’de kullanılıyor. Sosyal medya analiz şirketi Sysomos’a göre İstanbul, Ankara ve İzmir’deki kullanıcılar neredeyse sabaha dek canlı yayın yapıyor. 2013'teki Gezi eylemleri, Periscope CEO'suna ilham kaynağı olmuş.

Dünya genelinde 10 milyona yakın kullanıcısı bulunan Periscope’ta, Türkiye’nin üç büyük şehri, dünya sıralamasındaki ilk 10 kent arasında. Türkiye, ABD’nin ardından en çok kullanıcısı olan ve canlı yayın yapan ikinci ülke konumunda.

İlham kaynağı Gezi

Periscope’un CEO’su Kayvon Beykpour, uygulamanın Türkiye’de bu kadar yoğun kullanılıyor olmasını 2013’teki Gezi eylemlerine bağlıyor.

İki yıl önce İstanbul’a gelen Beykpour, kendisini Gezi eylemlerinin ortasında bulmuş. On binlerce insanın hükümet karşıtı ylemler yaptığına ancak ana akım medyanın, hatta dünya medyasının bile yaşananları yeteri kadar yansıtmadığına tanıklık etmiş Beykpour. Twitter’da eylemcilerin, hashtag’lerle yardımlaştığını ve dayanışma içerisinde olduğunu gözlemleyen girişimciye, Periscope’un temellerini atacak ilham perisi de o an gelmiş.

İran asıllı Beykpour, klasik medyaya alternatif olarak, sokaklarda yaşananları dünyanın her köşesinden izlenebilir hale getirecek Periscope’u kurduktan kısa bir süre sonraysa Twitter’a satmıştı. Bu yüzden CEO, “Periscope her zaman Türkiye’yle anılacak bir uygulama” diyor.

DikenBuzFeed

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir