Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gemilerimiz Hakikaten Batmış: Karadeniz’in Dibinden 2500 Yıllık Gemiler Çıkarıldı!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Karadeniz'de yapılan çalışmalar sonucunda 2,500 yıllık deniz tarihini ortaya çıkaran yaklaşık 60 enkaza ulaşıldı. Bazı gemilerin şeklini büyük ölçüde koruması ve bu kadar çok gemiye ulaşılması, bu gemi mezarlığını oldukça inanılmaz ve hayret verici kılıyor. Gelin IFL Science'tan derlediğimiz araştırmanın detaylarına geçelim.

Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/i...

3 yıllık bir proje olan "Black Sea MAP", Southampton Üniversitesi'nin Deniz Arkeolojisi Merkezi tarafından yürütülüyor ve EEF tarafından finanse ediliyor.

Black Sea MAP, şimdiye kadar yapılan en büyük deniz arkeolojisi projelerinden biri ve aslında gemi enkazlarını aramak için tasarlanmamıştı.

Araştırmacılar, iklim değişikliğinin ve bunun Bulgaristan sahili boyunca çevreyi nasıl değiştirdiğinin etkilerini ölçmek amacıyla Karadeniz'de jeofiziksel ölçüm yapmak için bu projeye başlamışlardı. Ancak denizin altındaki dünyada beklediklerinden çok daha fazlasını buldular.

Bulunan ilk gemi 4-5. yüzyıla ait olmakla birlikte Roma İmparatorluğu, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu da dahil 2,500 yıllık bir süreci kapsayan ve denizcilik rotaları ile geleneklerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayan çeşitli enkazlara ulaşıldı.

Gemilerin konumları; ticaret, savaş ve iletişim modellerini açığa çıkarırken aynı zamanda yapılan bu eşsiz araştırma sayesinde daha önce sadece tahmin edilebilen ya da çizimlerden göz atılan gemi tasarımları gibi konular da aydınlanıyor.

Connecticut Üniversitesi'nden Dr. Kroum Batchvarov, araştırmayla ilgili olarak bir e-mailde şunları yazıyor:

Böyle bir şeyi daha önce hiç görmedik. Bu, bizden önce var olan tarih.

Araştırmacılar, çalışmada yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu kameralar, kısaca ROV olarak adlandırılan uzaktan kumandalı araçlar, lazer tarayıcı ve deniz yatağını ölçümlemek için jeofizik ekipmanları kullandılar.

Karadeniz'in yaklaşık 150 metre dibi oksijensiz. Bu sayede, organik olan her şeyle beslenebilen organizmalar, yetersiz ışık ve oksijen sebebiyle hayatta kalamıyorlar. Gemilerin çoğunun durumlarının muhteşem bir şekilde korunabilmesinin en önemli sebebi bu.

Araştırma ekibi, gemilerin konumunu güvenlik sebebiyle sır olarak saklıyor.

Sonuçta, Amerika'da amatör dalgıçların denizde insan iskeleti bulmalarının ve sonrasında iskeletin çalınmasının üzerinden çok zaman geçmedi.

Neyse ki daha önce BBC'nin David Attenborough-led Blue Planet programında çalışan televizyon ekibi, 3 yıllık projenin çekimlerini yaptılar. Yani yakın zaman içerisinde bu araştırmanın bulgularını televizyondan izleyebilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
klinikpsikolog

gemilerden biri de benimdir kesin çok dertliyim çok. restore edin belki düzelir her şey.

seda.avci

Belgeseli kesinlikle izleyeceğim, not aldım :))

emrekalemdar

Ulan hep istemişimdir denizlerin dibinde batmış gemilerin içlerini araştirmak. Ne altın var o diplerde hey havrum be. Bence her insanın içinde biryerlerde definecilik hep var olmuştur.

cookielyon

melih başgan angaranın ortasına istiyoz bu gemileri yaşasın akepe

zulal-bayoglu1

abi çok iyi rahat bırakın tarihi yav

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

Savaş
Görüş Bildir