Görüş Bildir
Haberler
Gediz Deltası UNESCO Yolunda: 'Bu Doğa Harikasına Sahip Çıkacağız'

Gediz Deltası UNESCO Yolunda: 'Bu Doğa Harikasına Sahip Çıkacağız'

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin en büyük ve en önemli doğa alanlarından Gediz Deltası'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için başvuruda bulundu. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Başvuruyu Tunç Soyer duyurdu: 'Bu doğa harikasına sahip çıkacağız'

Başvuruyu Tunç Soyer duyurdu: 'Bu doğa harikasına sahip çıkacağız'

'298 kuş türüyle ülkemizde kuş çeşitliliğinin en çok olduğu yerlerden birisi'

'298 kuş türüyle ülkemizde kuş çeşitliliğinin en çok olduğu yerlerden birisi'

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası ilan edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yapılan başvurunun ardından İzmirliler, bilim insanları ve doğa korumacılar, UNESCO Dünya Mirası Yolunda Gediz Deltası Çalıştayı’nda bugün bir araya geldi.

Başkan Tunç Soyer, başvuru ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

''Gediz Deltası ülkemizdeki 305 doğa alanı ve 14 Ramsar alanından (Ramsar sözleşmesiyle koruma altına alınmış alanlar) biri. Çok özel bir sulak alan. 298 kuş türüyle ülkemizde kuş çeşitliliğinin en çok olduğu yerlerden birisi. İzmir ve belediyemiz açısından çok önem verdiğimiz bir alan. Karşıyaka’dan 15 dakika içinde flamingo görebileceğiniz bir alana gidiyorsunuz. Alanın UNESCO dünya mirası olması gerektiğini savunduğumuz için bu süreci İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak sahiplendik, seçim öncesinde vadettiğimiz gibi hazırlıklarımızı yaparak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderdik''

Delta, UNESCO Dünya Doğa Mirası kıstaslarına uyuyor

Delta, UNESCO Dünya Doğa Mirası kıstaslarına uyuyor

UNESCO Dünya Mirası alanlarının, 6'sı kültürel ve 4'ü de doğa ile ilgili olmak üzere toplam 10 kıstası bulunuyor. 

Bir alanın, UNESCO Dünya Doğa Mirası Listesi'ne dahil edilebilmesi için, belirtilmiş 4 doğa kriterinden birini karşılaması ise yeterli görülüyor. Gediz Deltası, üstün doğal durumlar veya istisnai doğal güzelliğe ve estetik öneme sahip alanları içermesi ve bilimsel açıdan üstün evrensel değere sahip ve tehlike altındaki türleri içeren, biyolojik çeşitliliğin yerinde korunması için en önemli ve kayda değer doğal habitatları içermesi kıstaslarıyla UNESCO’nun Dünya Doğa Mirası kriterlerini karşılıyor.

Türkiye'nin tuz üretiminin yaklaşık üçte birini karşılıyor

Türkiye'nin tuz üretiminin yaklaşık üçte birini karşılıyor

Türkiye'nin en büyük kıyı sulak alanlarından biri olan Gediz Deltası, ülkenin tuz üretiminin yaklaşık üçte birini karşılıyor. Deltada aynı zamanda, İzmirli balıkçılar ve çiftçiler de üretim yapıyor. 

Yüzlerce kuş ve canlı türünün yaşadığı Gediz Deltası’nın korunması ve gelecek nesillere aktarılması için 2002'den bu yana çalışma yürüten Doğa Derneği de, Şubat 2019’da bir kampanya başlatarak alanın UNESCO Dünya Doğa Mirası ilan edilerek koruma altına alınmasını talep etmişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
65
26
2
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Resho

UNESCO tescili gerçekten çok önemli Diyarbakır Hevsel Bahçeleri UNESCO'ya girmeden önce tam karşısındaki binlerce yıllık geçmişe sahip Kırklar Dağı'nın üstün... Devamını Gör

Tamam burayi da ogrendiler artik buraninda anasini s.kerler hayarli olsun !

sana ne

sonu hasankeyf e benzez ınsallah.

Resho

KArdeş farklı konular, birinin üzerine baraj yapıldığı için yok oldu. UNESCO'ya girsin de bu tarz işlerin önüne geçilsin diye uğraşıyorlar.