Gece Uyuyamayıp Yatakta Dönüp Duranlara İlaç Gibi Gelecek Bilimsel Yöntem: 4-7-8 Tekniği

7.7bPAYLAŞIM

Bugün sizleri son derece muhteşem olan, tamamen bilim temelli bir teknikten haberdar edeceğiz Onedio ahalisi.

Öncelikle tekniğin sadece uyku sorunları için değil, stres sorunu yaşayanlar için de oldukça faydalı olduğunu belirten uzmanların bulunduğunu söyleyelim.

Anlayacağınız her işinizi görüyor, hepsi bir arada.

Bunun yanı sıra tekniğin birçok avantajı bulunmakta.

Nitekim hem bilimsel, hem de uygulanışı oldukça basit. Ayrıca hiç zaman almayan, 1 dakika içerisinde eksiksiz uygulayabileceğiniz, üstelik hızlı sonuç veren bir teknik "4-7-8".

Hepsi iyi güzel, peki bu tekniği nasıl uygulayacağız?

Teknik temelde yalnızca dört adımdan oluşuyor, şöyle:

  • Önce dilinizin ucunu, ön dişlerinizin arkasına yerleştirin. Dilinizin işlem boyunca orada sabit kalması gerek.

  • 4 saniye boyunca burnunuzdan yavaş ve derin bir nefes alın.

  • Aldığınız bu nefesi 7 saniye boyunca tutun.

  • Daha sonra bu nefesi, ağzınızdan, 8 saniyede yavaş yavaş verin.

Bu şekilde bir tam nefesi 19 saniyede tamamlamış oluyorsunuz. Hiç normal nefes almadan, bu şekilde iki-üç nefes daha verdiğinizde 1-1,5 dakika içinde tekniği uygulamayı bitiriyorsunuz. Etkili olduğunu hissediyorsanız bir iki set daha uygulayabilirsiniz.

Tekniği bulan Andrew T. Weil adlı bir ABD'li doktor.

Weil, yönteminin sinir sistemi için doğal bir sakinleştirici olduğunu söylüyor. Yapılan test çalışmaları sonucunda bu egzersizlerin stres seviyesini tıpkı meditasyon yaparmış gibi düşürdüğü tespit edildi. Doktor Weil, bu yöntem sayesinde sakinleşen kişilerin, stresten abur cubur yemeyi de bırakacağını söylüyor.

Yöntem, uyku ilaçlarına gerek bırakmadığı için değerli bir işlev görüyor.

Konuyla ilgili Weil, "Nefes almanın psikolojiniz ve vücudunuzdaki sistemlerle derin bir şekilde bağı var. Basit bir şekilde nefes almaya odaklanarak rahatlayabilir ve hızlı bir şekilde uykuya dalabilirsiniz. Saatin kaç olduğu, sabah ya da akşam olması fark etmez." diyor.

Uzmanlara göre bu teknik, ciğerleri daha çok oksijenle doldurabiliyor. Bu ilave oksijen de parasempatik sinir sistemini rahatlatıyor. Özellikle nefes alırken diyaframınızı daha iyi kullandığınızda çok daha başarılı sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

Peki bu teknik gerçekten de mucizevi mi?

Uzmanlar her ne kadar tekniğin bir farklılık yarattığını ve dönem dönem uykuya dalmanızda yardımcı olacağını söylüyorsa da, eğer uzun süredir devam eden uyku sorunları yaşıyorsanız bu tarz tekniklerle çözülemeyecek, ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmış olabileceğiniz konusunda hemfikirler.

Bunun dışında teknik uyku sorunlarınızı çözmese de, stres sorunlarınıza yardımcı olabilir.

Michelle E. Gordon adlı bir uzman, tekniğin uyku konusunda kendisine yardımcı olmadığını, ancak hastalarına sakinleşmeleri için uyguladığında çok güzel sonuçlar aldığını belirtmiş. Ayrıca teknikte daha da efektif olabilmek için bir iki haftalık bir süreç gerektiğini de söylüyor uzmanlar.

Özetle, bu yazıyı kıyıya köşeye kaydedin ve sonra 4-7-8 tekniğini bir deneyin; kaybedeceğiniz bir şey yok.

Sizde işe yaradığını fark ederseniz de, uyku ve stres sorunlarınızı büyük miktarda azaltmış olursunuz. Denemeye değer gibi duruyor.

Bakalım bilim yanınızda olacak mı? 😎

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mutemerrida

En iyisi uyumamak başım döndü

silanur-sahin

galiba tansiyonum düştü amk

ahunaz

içeriği okurken uykum geldi:))) uyku kaçıran bi tavsiyeniz var mı acaba

Gizli Kullanıcı

tersini yap

nur-kizil

Daha önce Fulin nickli editör aynı tekniği paylaştı: http://onedio.com/haber/uyku-sorunu-olanlarin-dikkatine-saniyeler-icinde-uyumaniza-yardimci-olacak-6-adim-692375 Bir bakın ne yazılmış-çizilmiş sonra içerik oluşturun bir zahmet.

Gizli Kullanıcı

denedim ama işe yaramıyor , hatta gözleri fal taşı gibi açıyor biraz pratik yapmak yapmak lazım böyle damdan düşer gibi ilk denediğimizde olsaydı bunu öneren doktor ordinaryus olurdu..

Görüş Bildir