Görüş Bildir

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Anasayfa > Iq

Gebelik kadın vücudunda tipik belirtilerle kendini göstermektedir. Ancak bu belirtiler bazı kadınlarda erkenden fark edilebileceği gibi bazen de fark edilmeyebiliyor. Düzenli cinsel hayatı olan ve adet gecikmesi yaşayan pek çok kadının merak ettiği gebelik belirtileri hafta hafta farklı semptomlara neden olmaktadır. Peki, gebelik belirtileri nelerdir? İşte gebelik belirtileri hakkında merak edilenler…

Geciken adet kanaması gebeliğin en önemli bulgularından biri olsa da düzensiz adet gören kadınlar için bu doğru bir sonuç vermeyebilir. Gebelik belirtileri kadın vücudunda belli başlı değişimlere neden olur. Bu değişimler evre evre farklılık gösterebileceği gibi, bazı kadınlar gebe olduğunun farkına varmayabilir. Süreç bu şekilde devam etse de sonuç olarak her kadın gebelik belirtilerini farklı zamanlarda ve farklı şekillerde hissedebilir. Peki, gebelik belirtileri nelerdir? İşte konuyla ilgili bilinmesi gerekenler…

Gebelik Belirtileri

Gebelik Belirtileri

Adet Gecikmesi

Hamileliğin en önemli belirtilerinin başında adet gecikmesi gelmektedir fakat düzenli bir adet döngüsüne sahip değilseniz hamilelik farklı belirtilerle ortaya çıkabilir. Bazen adet gecikmesi kadın hastalıkları nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.

Göğüslerde Hassasiyet

Erken dönemde meydana gelen belirtilerden biri de göğüslerde yaşanan değişimlerdir. Hormon artışı nedeniyle göğüslerdeki kan miktarının artması sonucu göğüslerde büyüme ve buna bağlı olarak hassasiyet ve ağrı hissedilebilir. Aynı zamanda bu durum meme başında genişleme ve renk değişimine de sebep olabilmektedir.

Mide Bulantısı

Mide bulantısı ve kusma döllenme süreci ile birlikte en erken gebelik belirtileri arasında yer alır. Bu durum bazı kadınlarda gebeliğin ilk haftalarında görülebilirken bazılarında 7. Haftanın ardından ortaya çıkabilir. Gebelik döneminde mide bulantısı özellikle ilk 3 ay anne adaylarını son derece zorlayan bir durumdur.

Koku Hassasiyeti

Hamilelik sürecinde meydana gelen koku hassasiyeti mide bulantısını da beraberinde getirmektedir. Parfüm, yemek kokuları, sigara ve ter gibi pek çok koku mide bulantısını arttırabilir. Uzmanlar östrojen hormonunun gebelikte koku hassasiyetine neden olduğunu öne sürmektedir.

Kabızlık

Hamilelikte kadın vücudunda artan progesteron hormonu sindirim sorunlarına yol açabilir. Anne adayında sindirimin yavaşlaması üzerine yaşanan bu değişim kabızlığı tetikler. Bu süreçte anne adayı mümkün olduğu kadar beslenmesine dikkat etmelidir.

Hafif Kanama ve Kas Ağrıları

Gebeliğin ilk dönemlerinde iç çamaşırınızda lekelenme, hafif kanama fark edebilirsiniz. Aynı zamanda kasık ağrıları da görülebilir. Ancak bu kanamalar adat kanamasından farklı olarak kısa süreli kendini gösterir. Kanama embriyonun rahme yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

Baş Ağrısı

Gebelik sürecinde kadınların birçoğunda baş ağrıları meydana gelir. Özellikle gerilim tipi baş ağrıları şeklinde kendini gösteren ağrılar stres, endişe ve kaygı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda hormonlardaki artış tansiyonda düşüşe neden olabilir. Bu nedenle baş dönmeleri ve bayılmalar da görülebilmektedir.

Kasık Ağrıları

Embriyonun rahme yerleşmesi sonucunda meydana gelen kasık ağrıları da gebelik belirtileri arasında yer almaktadır. Çoğu zaman 4-5. Haftalarda meydana gelen kasık ağrıları sırasında dinlenmeniz önerilir. Ancak yoğun kasık ağrıları ve buna eşlik eden kanamalar söz konusu ise doktorunuza başvurunuz.

Aşağıdaki Haberler De İlginizi Çekebilir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?